reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Lea Fekete vystavuje v Galerii Smečky

Lea Fekete patří k výjimečným osobnostem nejen v rámci slovenského umění. Přesto, že je známa více na poli oděvního designu a šperku, velmi respektovanou se stává i její volná tvorba. Je jakýmsi přirozeným vyústěním touhy po tvůrčí svobodě bez toho, že by to, co je jí vlastní, opustila.

Po roce 2000 se stále více věnuje autorsky realizované, netkané tapiserii. Technikou strojového vpichování, kladení a prošívání fixuje jednotlivé vrstvy různorodého materiálu. Forma i výtvarné postupy jsou příbuzné klasické koláži. Rozdíl je v tom, že autorka pracuje s hedvábným, resp. bavlněným pokladem, na který aplikuje předem připravené, barvené nebo malované textilní prvky.

Kompozice, tvarové i prostorové řešení jsou závislé na dalším záměru. Materiál s úspěchem uplatňuje jako autorskou látku a vizuální podpis i ve své vlastní oděvní tvorbě. Stejně úspěšně a stále častěji jej dotváří a komponuje jako abstraktní závěsné obrazy, představující v jejím díle samostatnou výtvarnou kapitolu. Jsou založeny na pocitové hře s barvou, materiálových strukturách a jemných liniích.

Těžiště její ateliérové tvorby stále představuje oděvní tvorba. Unikátní modely tvoří bez zbytečného stříhání, s minimální fixací pevným šitím, modelováním a vrstvením. Výsledkem je charakteristická, vzdušná silueta vždy nová, jinak definovaná skladbou záhybů a vlnění padající draperie. V synergii s ušlechtilostí materiálu, jeho optickými i kinetickými kvalitami a s minimem prostředků úsporným jazykem dosahuje silného výrazu. Dalším přívlastkem módního designu Ley Fekete je variabilita. Flexibilním střihem principálně vytváří prostor pro rozvinutí dalších modifikací a variant, který nabízí kreativní nositelce prostor k individuálnímu dotvoření, podle nálady a příležitosti.

Výstava "Lea Fekete v času, ploše, prostoru a souvislostech" v Galerii Smečky představuje autorčin nový soubor abstraktních obrazů, doplněný ukázkami autorského šperku a oděvního designu. Společným mottem exponátů je "tranquility" - "klid a pohoda", jakožto manifest a osobní odpověď na současný neklidný, povýšený svět.

Prohlédněte si videopozvánku na výstavu:

Video: |  03:02

autor: Pražská plynárenská | 7. 9. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama