Nedávné povodně v Česku rozvířily debatu, zda bylo možné jejich ničivým následkům předejít. Potřeba lépe se připravit na živelní pohromy a umět minimalizovat jejich následky bude v době klimatickým změn čím dál palčivější i v našich zeměpisných šířkách. Miliony lidí pak žijí v oblastech, kde extrémní projevy počasí začínají být spíše pravidlem než výjimkou. V Etiopii a Nigeru čelí místní obyvatelstvo dlouhodobým suchům, v Kambodže zase častým záplavám. Humanitární organizace ADRA, která pomáhala i po povodních v České republice, v těchto zemích hledá cesty, jak se na katastrofy a dopady klimatických změn adaptovat.
Víte, co je bezpečnostní kopec?
Kambodža patří mezi země, které v důsledku klimatických změn čelí častějším a intenzivnějším živelním katastrofám, jako jsou povodně, záplavy, vichřice či sesuvy půdy. Ty kromě škod na infrastruktuře a ohrožení lidských životů vedou dlouhodobě ke znečištění vody, degradaci půdy, ztrátě biodiverzity a dalším jevům, které ohrožují zemědělskou produkci - hlavní zdroj obživy pro místní obyvatelstvo.
Organizace ADRA v Kambodži dlouhodobě podporuje uplatňování principu "snižování rizika katastrof". Jedná se o přístup, který by měl při plánování infrastruktury vždy zohledňovat možné přírodní pohromy. Ne vždy se tak děje. Příkladem mohou být nově budované cesty, které však neberou v potaz riziko povodní, neobsahují drenáže a nejsou dost vysoké na to, aby byly sjízdné ani při mírných povodních.
ADRA ČR ve spolupráci s místními partnery na tyto problémy upozorňuje a snaží se jim předcházet. Klíčové je přitom podpořit zapojení místních komunit a lokálních lídrů. Právě oni znají nejlépe zdejší prostředí a problémy, kterým místní lidé (nejen) při povodních čelí. A sami také často přijdou s překvapivými návrhy.
Tak vznikl například nápad vybudovat tzv. "bezpečnostní kopce" - vyvýšené lokality v jinak rovné krajině, kam se mohou lidé uchýlit v případě povodní a uschovat zde svůj majetek. ADRA ČR tento nápad podpořila a 2 bezpečnostní kopce již loni postavila. V podpoře místních obyvatel ve větším zapojení do rozhodování a v realizaci jejich návrhů pokračuje ADRA v Kambodže i letos.
Když je vody málo…
Opačný problém řeší v oblasti afrického rohu, který trpí dlouhodobými extrémními suchy. Většina obyvatelstva je plně odkázána na chov hospodářských zvířat, což je činnost velmi citlivá na změny počasí. Kvůli suchu lidé ztrácejí jedinou možnost výdělku a propadají se do chudoby. V Nigeru a Etiopii proto ADRA jako preventivní opatření podporuje rozmanitost v možnostech obživy. Nabízí místním vzdělávací a rekvalifikační kurzy, podporuje je v zakládání a rozvoji vlastního podnikání a přichází s inovativními řešeními například v oblasti zpracování krmiv a hospodaření s vodou.
Přírodní katastrofy přichází nečekaně a neohlášeně. V oblasti prevence je ale možné udělat mnoho. Proto ADRA podporuje dlouhodobá a promyšlená opatření, která pomáhají lidem, aby se na příchod katastrof připravili a lépe se vypořádali s jejich dopady.