Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jakou teplotu vody nastavit na pračce pro jednotlivé materiály?

komerční článek
15. 4. 2020 9:17
Pračka je běžnou součástí našich domovů. Používáme ji poměrně často, děláme to ale správně? Kdo z nás ví, na kolik má pračku nastavit, když pere bavlnu, hedvábí, krep nebo džíny? Že to většinou nerozlišujete? Velká chyba! Prádlo je třeba třídit nejen podle barev, ale i podle materiálu.
Foto: komerční článek

Možná si teď řeknete, co je to za blbost? Buď peru bílé, tmavé nebo barevné prádlo. Takové dělení přeci stačí. Omyl. Nestačí.

Jak třídit prádlo?

Už dávno se nenosí jen černé, bílé nebo šedé oblečení. Dnešní kousky hýří všemi možnými barvami. Možná proto se prádlo primárně třídí podle barev. Pak se ale divíme, že kalhoty jsou nám krátké a do trička se ani náhodou nenasoukáme. Když se nám to náhodou povede, je elastické a kouká nám z něj pupík.

Víte, že když budete prádlo třídit, zamezíte nechtěnému obarvení světlejších kousků, prádlo si navíc zachová svůj tvar, barvu i texturu?

 • Prádlo si roztřiďte na hromádky podle barev. Bílé, tmavé, barevné.
 • Pokud máte na hromádce hodně červeného prádla, udělejte z něj novou hromádku a perte ho samostatně.
 • Prádlo si roztřiďte také podle materiálu. Zatímco 100% bavlnu můžete za určitých okolností i vyvářet, u jiných materiálu by to znamenalo velký průšvih.
 • Samostatně perte i dětské prádlo, sportovní oblečení nebo obuv.

Víte, že ručníky, pracovní oděvy a jiné znečištěné prádlo se nejčastěji pere na 60° C, to ostatní pak na 40° C?

Jak prát věci z bavlny?

Bavlna je příjemný materiál, na který mnozí z nás nedají dopustit. A to i přesto, že se hodně mačká. Jak se o prádlo z bavlny postarat?

Bavlnu můžete ve většině případů prát na 40-60° C. Nebarvenou 100% bavlnu můžete i vyvářet a bělit. Problém není ani se žehličkou, jen si dejte pozor na možné příměsi. Jakmile je věc z bavlny s příměsí, teplotu na žehličce snižte, na páru zapomeňte úplně.

Foto: komerční článek

Na kolik nastavit pračku při praní spodního prádla?

Spodní prádlo je nejvíc v kontaktu s naší pokožkou, proto si zaslouží řádnou a pravidelnou péči.

 • Prvním krokem je zamezit jeho poškození. Proto zapněte háčky na podprsenkách apod.
 • Spodní prádlo vložte do speciálního sáčku pro praní spodního prádla.
 • Pračku nastavte na nízkou teplotu praní, ideální je rozmezí 30-40° C.
 • Použijte šetrný prací prostředek, aviváž nepoužívejte.
 • Prádlo sušte na sušáku, případně v sušičce na prádlo.

Jak je to s hedvábím a krajkou?

Hedvábí i krajka jsou náchylné k poškození, proto se nejčastěji setkáte s doporučením prát je v ruce nebo odnést do čistírny. Doba jde ale kupředu, spolu s ní i kvalita a odolnost materiálu. Některé pračky navíc disponují speciálními programy pro jejich praní. Co je tedy správně?

Kdo chce mít jistotu, že si své oblečení neponičí, ten ho bude i nadále prát v ruce. Jistota je jistota. Kdo ale chce pračku vyzkoušet, nic mu v tom nebrání. Doporučujeme ale oblečení vložit do síťky pro praní jemného prádla a použít jemný prací prostředek.

Foto: komerční článek

A co džíny?

Džínovina je pevný a odolný materiál, který toho hodně vydrží. Džíny nemusíte prát každý den, navíc byste jim tím hodně uškodili. Časté praní je totiž ničí. Jak je udržet dlouho hezké a funkční?

 • Džíny perte až ve chvíli, kdy jsou špinavé.
 • Ideální je ruční praní, když je ale dáte do pračky, oddělte je od ostatního prádla a teplotu nastavte na 30-40° C.
 • Nezapomeňte je před praním obrátit naruby.
 • Do sušičky je nedávejte, nutné není ani žehlení. Když už je ale chcete vyžehlit, udělejte to, dokud jsou vlhké.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy