Pokusit se zaparkovat znamená často najet kilometry navíc a ztrácet drahocenný čas. Podle některých studií přitom vzniká až třetina všech emisí z automobilové dopravy. Nová parkoviště se ve městech těžko staví, a tak je tu prostor pro chytré řešení. Na SMART CITY EXPO 2016 se zájemci i v praxi a na ulici seznámí s tím, co umí chytré senzory a systém, který zkouší firmy Siemens a Atos a Praha 3 a které řidiči do smartphonu nahlásí volná místa nebo si šofér parkovací prostor bude moci předem dokonce rezervovat.
Popelnice? Spíše mazaný kontejner.
Znáte to. Doma vezmete pytel s plasty, do druhé ruky tašku plnou papíru a případně i krabici s nápojovými kartony. Cestou máte dobrý pocit, že třídíte. Jenže za rohem narazíte na přeplněné kontejnery… Dobrá nálada je pryč. V Kolíně i jiných městech už na to jdou chytře. V živé ukázce uvidíte, že už doma v předsíni můžete zjistit, zda má v tu chvíli cenu odpad do kontejneru vůbec nést.
„Zveme vás na živou ukázku, jak lze jednoduše monitorovat hladinu odpadů v kontejnerech, optimalizovat sběrnou síť města a díky online informacím motivovat občany ke třídění odpadu,“ vysvětluje Petr Žákovec, zástupce partnera konference firmy O2 IT Services, která pro Kolín spolu s AVE CZ odpadové hospodářství chytré řešení pro město Kolín vymyslela.
Chytré město – jde to!
Průkopníkem mezi chytrými městy v zemi je Plzeň. Technologické novinky zpříjemňují život Plzeňanům už několik let, a to v MHD, při jednání s úřady, při vyhledávání informací a podobně. Na SMART CITY EXPO o zavádění prvků Smart City ve svém městě promluví Petr Triner z plzeňského magistrátu.
„Plzeň získala kladné hodnocení za mobilní aplikaci „Plzeň – občan“, která obyvatelům nabízí rezervační systém k návštěvě úřadu, praktické návody na řešení životních situací či aktuální dopravní informace včetně mapy parkovacích,“ popisuje Triner.
Konferenci SMART CITY EXPO pořádá agentura Amden spolu s Gatum advisory. Zájemci jsou vítání 6. prosince v novém kongresovém centru v areálu PVA Letňany v Praze