Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak vyřešit parkování ve městech? A co s plnými kontejnery? Odpovědí je Smart City.

Ruben Vančo, Martin Rumler
25. 11. 2016 9:40
Parkování, svoz odpadů nebo vstřícnost úřadů. To vše budou odborníci a zástupci měst řešit na konferenci Smart City EXPO v prosinci v Praze.
Foto: SMART CITY EXPO 2016

Pokusit se zaparkovat znamená často najet kilometry navíc a ztrácet drahocenný čas. Podle některých studií přitom vzniká až třetina všech emisí z automobilové dopravy. Nová parkoviště se ve městech těžko staví, a tak je tu prostor pro chytré řešení. Na SMART CITY EXPO 2016 se zájemci i v praxi a na ulici seznámí s tím, co umí chytré senzory a systém, který zkouší firmy Siemens a Atos a Praha 3 a které řidiči do smartphonu nahlásí volná místa nebo si šofér parkovací prostor bude moci předem dokonce rezervovat.

Popelnice? Spíše mazaný kontejner.

Znáte to. Doma vezmete pytel s plasty, do druhé ruky tašku plnou papíru a případně i krabici s nápojovými kartony. Cestou máte dobrý pocit, že třídíte. Jenže za rohem narazíte na přeplněné kontejnery… Dobrá nálada je pryč. V Kolíně i jiných městech už na to jdou chytře. V živé ukázce uvidíte, že už doma v předsíni můžete zjistit, zda má v tu chvíli cenu odpad do kontejneru vůbec nést.

„Zveme vás na živou ukázku, jak lze jednoduše monitorovat hladinu odpadů v kontejnerech, optimalizovat sběrnou síť města a díky online informacím motivovat občany ke třídění odpadu,“ vysvětluje Petr Žákovec, zástupce partnera konference firmy O2 IT Services, která pro Kolín spolu s AVE CZ odpadové hospodářství chytré řešení pro město Kolín vymyslela.

Video: komerční obsah

Chytré město – jde to!

Průkopníkem mezi chytrými městy v zemi je Plzeň. Technologické novinky zpříjemňují život Plzeňanům už několik let, a to v MHD, při jednání s úřady, při vyhledávání informací a podobně. Na SMART CITY EXPO o zavádění prvků Smart City ve svém městě promluví Petr Triner z plzeňského magistrátu.

„Plzeň získala kladné hodnocení za mobilní aplikaci „Plzeň – občan“, která obyvatelům nabízí rezervační systém k návštěvě úřadu, praktické návody na řešení životních situací či aktuální dopravní informace včetně mapy parkovacích,“ popisuje Triner.

Konferenci SMART CITY EXPO pořádá agentura Amden spolu s Gatum advisory. Zájemci jsou vítání 6. prosince v novém kongresovém centru v areálu PVA Letňany v Praze

Foto: SMART CITY EXPO 2016
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

V americkém Kentucky se při výcviku srazily dva vrtulníky, zemřelo devět vojáků

Devět vojáků přišlo v noci na čtvrtek o život při srážce dvou amerických armádních vrtulníků v Kentucky. S odkazem na armádní mluvčí o tom informuje list The Washington Post. Vrtulníky byly zapojeny do výcvikové mise při základně u hranice se státem Tennessee.

Dva vrtulníky Black Hawk se při rutinní výcvikové misi srazily kolem 22:00 místního času (04:00 SELČ) v okrese Trigg nedaleko rozlehlé vojenské základy Fort Campbell, uvedla armádní mluvčí Nondice Thurmanová. Další podrobnosti se veřejnost dozví na tiskové konferenci, která má být ještě tento den. V oblasti Fort Campbell v noci na čtvrtek panovala dobrá viditelnost a foukal jen slabý vítr.

"V tuto chvíli se soustředíme na vojáky a jejich rodiny," uvádí armádní prohlášení. Příčina neštěstí se podle něj vyšetřuje. 

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Česká pošta zruší v Praze 35 poboček, v Ostravě 27

Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v Ostravě 27, v Brně a Plzni po 12. Vyplývá to z pracovní verze materiálu pošty, který dnes zveřejnil web Seznam Zprávy. Mluvčí pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že seznam konkrétních rušených poboček podnik zveřejní zřejmě v pátek. Celkově se má v polovině roku uzavřít 300 z 3200 poboček. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda.

V dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, jsou zmíněna města napříč Českem. Rušení pošt by se mělo týkat 115 měst a obcí. Ve velkých městech, jako je Hradec Králové nebo Olomouc, má ubýt sedm poboček, o pět pošt méně budou mít České Budějovice, Liberec nebo Havířov, v Pardubicích, Karlových Varech, Karviné, Opavě nebo Kladně podnik zavře po čtyřech pobočkách.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve středu schválil vypořádání připomínek k návrhu snížení počtu pošt pro vládu. "Vypořádání bylo schváleno Radou ČTÚ ve středu, tak, aby byl ze strany ČTÚ legislativní proces urychlen v jeho částech, kde to je možné. Nyní bude návrh vypořádání projednán s připomínkujícími subjekty. Stále platí, že poté je třeba, aby návrh projednala ještě Legislativní rada vlády," řekla ČTK mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy