Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak se dostat k vlastnímu bydlení i za nepříznivých tržních podmínek

komerční článek
24. 5. 2023 9:25
Taky jste si mysleli na nový byt a odkládáním jste se dočkali drahých hypoték a znehodnocování peněz inflací? Vlastní bydlení se stalo pro běžného smrtelníka téměř nedostupným a situace je komplikovaná i pro samotné developery, kteří nemohou výstavbu výhodně financovat, a tak ji v řadě případů odkládají.
1.	osobitý projekt Letnian, kde si byt v programu BYX pořídíte byt už nyní
1. osobitý projekt Letnian, kde si byt v programu BYX pořídíte byt už nyní | Foto: archiv BYX

Inovativních způsobů, jak si pořídit vlastní byt, v Česku moc není. Víceméně u nás zatím fungují tři: hypotéka, úvěr ze stavebního spoření a družstevní bydlení, kde si hypotéku bere celé družstvo.

I proto si do Česka našel svou cestu nový způsob, jak se dostat k vlastnickému bydlení, označován jako rent-to-buy (někdy také rent-to-own nebo odložená hypotéka) a stává se stále populárnějším řešením pro lidi, pro které je stávající nabídka podmínek úvěrů nepřijatelná, a tak vyčkávají. 

Je to můj byt, a přitom ještě není aneb "bydlení podle chytré horákyně"

Představte si, že bydlíte v roli budoucího vlastníka ve svém vysněném bytě v nájmu až do doby, kdy pro Vás budou podmínky úvěrů přijatelné (až 4 roky). Přitom máte od začátku fixovanou kupní cenu bytu, a navíc i dostatek času na její flexibilní úhradu. Každý měsíc tak byt může být víc a víc váš.

Bydlení rent-to-buy je řešení podle chytré Horákyně. Umožňuje pronajmout si byt a až později ho odkoupit, a to i bez dostatku hotovosti nebo splnění přísných kritérií hypoték.

Měsíční platby si upravujete podle sebe

Rent-to-buy program BYX je v současnosti nejvýhodnějším způsobem, jak si pomoci k novému bytu. Drží totiž fixní cenu bytu, přičemž záloha může být klidně jen několik procent a jeho parametry jsou celkově velmi přizpůsobivé situaci kupujícího. Navíc se hodí i pro živnostníky, kteří často bývají v nevýhodě při prokazování příjmů bankám.

Jak to tedy funguje? "Na počátku klient složí zálohu, k čemuž mu postačí jen 5 % prostředků z kupní ceny bytu. Volitelná vyšší záloha potom přímo snižuje celkovou cenu bytu i výši nájmu. Zbývající část kupní ceny můžete samozřejmě kdykoliv doplatit i jednorázově a byt ihned převzít do vlastnictví. Koncept obsažený v programu BYX je tak pro klienty kombinací 100% jistoty v podobě neměnnosti kupní ceny, a vysoké flexibility její úhrady", říká garant programu BYX, Ing. Martin Kubišta.

Ing. Martin Kubišta
Ing. Martin Kubišta | Foto: Ondřej Vibes

Můžete na tom i vydělat

 "Členství" v programu BYX lze též převést na třetí stranu a spolu s tím případně inkasovat rozdíl mezi původní kupní a aktuální tržní cenou. Toto vše zaručuje značnou flexibilitu při pořízení bydlení, či při řešení nepředvídatelných situací v budoucnosti.

Výhody oproti úvěrům na bydlení

Část měsíčních plateb představuje klientem řízenou, variabilní úhradou kupní ceny bytu. Tato část platby je tedy podobná části platby hypotéky, určené na úmor jistiny, ale oproti ní, si v programu BYX její výši nastavuje klient. V případě nastavení variabilní části měsíční platby tak, aby byly celkové měsíční platby BYX srovnatelné se splátkou hypotéky, dochází ke snižování dluhu, resp. doplatku kupní ceny bytu, ve výrazně vyšší míře, a navíc bez nutnosti administrativně náročné procedury. Té se lidé nevyhnou při sjednávání hypotečního financování, které navíc značně komplikují současné velmi vysoké úroky těchto úvěrů.

Ústřední myšlenkou programu BYX je dát klientům vysokou míru flexibility a "manévrovacího prostoru" na přečkání období zhoršených tržních podmínek a důvěra v to, že v horizontu trvání BYX (až do 30.6.2029) tržní napětí opadne a úvěry na bydlení se stanou opět dostupnějšími. BYX tedy klientovi dává čas pro nalezení správného momentu pro správné rozhodnutí. To je ona flexibilita, která je v současném prostředí rezidenčního trhu nevídaná.

Pořízení nového bytu formou programu BYX je nyní možné v rámci nabídky bytového domu Letnian v pražských Letňanech. Spočítat si výhodnost programu BYX na případu konkrétního bytu můžete na stránkách www.byx.cz.

Video: archiv BYX
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy