Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak hlásit škodu na majetku po živelní katastrofě?

komerční článek
16. 3. 2020 8:27
Každý z nás má věci, na kterých mu záleží. Kromě rodiny a zdraví jde o materiální věci. Ty máme nejčastěji ve svých domovech. Je tak na místě chránit svůj domov a potažmo i majetek. Jedním ze způsobů ochrany je pojištění domácnosti a majetku. Co dělat, když dojde ke škodě na majetku v důsledku živelní pohromy?
Foto: komerční článek

Proč si majetek pojistit?

Pojištěním domácnosti a nemovitosti chráníte svůj majetek tím, že v případě jeho poškození obdržíte od pojišťovny finanční plnění na pořízení nových věcí.

Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení domu nebo bytu (nábytek, televize, elektrospotřebiče, knihy, šperky apod.), jeho stavební součásti (třeba plovoucí podlaha, obklady stěn a stropů, kuchyňská linka), někdy sem patří i prostory mimo byt jako půda nebo sklep.

Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou (strop, střechu, stěny, okapy, omítky apod.), může zahrnovat i vedlejší stavby (kůlna, bazén, altánek atd.).

Náš tip: Pojištění domácnosti i nemovitosti by si měl sjednat každý vlastník domu nebo bytu, pojištění domácnosti i ten, kdo bydlí v pronájmu.

Víte, že pojištění domácnosti i nemovitosti kryje celou škálu rizik? Patří mezi ně nejen krádež a vloupání, ale i škody způsobené vandalismem nebo živelními katastrofami.

Mezi živelné události, které pojištění domácnosti a nemovitosti kryje patří:

  • Požár
  • Vichřice
  • Výbuch
  • Sesuv půdy
  • Někdy i povodeň

Víte, že pojištění proti povodni někdy není možné sjednat? Dojde k tomu, když se dům nebo byt nachází v zóně častých povodní.

Co dělat, když váš majetek poškodí živelní katastrofa?

Když dojde ke škodě na majetku, je třeba nejprve udělat vše pro záchranu majetku a zajistit, aby se škoda dál nezvětšovala. Co potom?

  • Nepanikařte.
  • Pokud škodu způsobil požár, nebo máte podezření na spáchání trestnému činu, zavolejte policii, případně hasiče.
  • Pořiďte si fotodokumentaci škod, která vám usnadní jednání s pojišťovnou.
  • Zabezpečte majetek, aby se škoda nezvětšovala.
  • Nahlaste pojistnou událost pojišťovně.

Jak pořídit fotodokumentaci?

Udělejte co nejvíc fotek, na kterých zachytíte vzniklou škodu. Fotky pořizujte dřív, než začnete cokoli uklízet. To platí zejména u škod způsobených živly, nebo když musíte následky škody co nejdřív odstranit.

Náš tip: Zachyťte na fotografii i něco, co prokáže datum vzniku fotografií. Třeba aktuální noviny.

Jak nahlásit vznik škody pojišťovně?

Vznik škody nahlaste co nejdříve vaší pojišťovně. Připravte si číslo pojistné smlouvy, datum a místo vzniku pojistné události, soupis poškozených věcí a odhad vzniklé škody, soupis zachraňovacích nákladů (pokud nějaké byli), informace o příčině škody, kontaktní údaje možných svědků a číslo účtu, kam budete chtít poslat pojistné plnění.

Čtěte také: Co jsou zachraňovací náklady u pojištění majetku?

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy