Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak funguje operativní leasing oproti tomu klasickému?

komerční obsah
4. 1. 2021 9:24
Už nějakou dobu pokukujete po novém autě, ale pořád jste se k jeho koupi kvůli nedostatku financí neodhodlali. Teď už ho ale potřebujete, co s tím? Nový vůz si můžete pořídit na operativní nebo klasický finanční leasing. V čem se liší a který z nich se vyplatí?
Jak funguje operativní leasing oproti tomu klasickému?
Jak funguje operativní leasing oproti tomu klasickému? | Foto: komerční článek

Když se řekne leasing

Pořídit si auto na leasing dnes už není ničím výjimečným. Nemusíte se za to stydět, jde o zcela běžnou věc. Co to ale vlastně znamená a s jakými druhy leasingu se můžete setkat?

Leasingem rozumíme písemnou dohodu mezi nájemcem a pronajímatelem vozidla, tedy právnickou nebo fyzickou osobou a leasingovou společností. Ta má ve vlastnictví vozidlo, kterým nájemce jezdí a platí za jeho nájem pravidelné měsíční splátky.

Operativní vs. klasický leasing

V případě, že si chcete pořídit auto na leasing, setkáte se s dvěma typy. Operativním leasingem a tím klasickým. V čem se liší?

Klasický leasing na auto můžeme považovat za formu úvěru, kde ručíte movitou věcí

S leasingovou společností uzavřete klasickou smlouvu, složíte akontační poplatek, který se nejčastěji pohybuje ve výši 30 % z hodnoty vozidla, následně platíte každý měsíc stanovenou splátku. Ve chvíli, kdy úvěr splatíte, vozidlo se stává vaším majetkem.

Po celou dobu úvěru máte nastavenou neměnnou úrokovou sazbu, součástí splátky může být i povinné a havarijní ručení, bez kterého to prostě nejde. Když se auto porouchá nebo dojde k nehodě, náklady jdou za vámi.

Operativní leasing rovná se pronájem vozidla

Automobil je po celou dobu ve vlastnictví poskytovatele leasingu, vy si ho jen pronajímáte. Nestaráte se o žádné povinné platby jako servis, pojištění, výměnu pneumatik. To všechno je v režii pronajímatele vozidla, tedy leasingové společnosti. Vy si jen hlídáte, abyste každý měsíc poslali částku za pronájem vozu, tankujete benzín, případně si dokoupíte dálniční známku.

Doba operativního leasingu se stanovuje obvykle na 2-3 roky, když skončí, můžete si vůz odkoupit, případně si pronajmout nový.

Víte, že k pronájmu vozidla nepotřebujete žádné vlastní vstupní finanční prostředky? Akontaci neplatíte, stejně tak se nemusíte bát nákladů na nezbytné opravy. Vozidlo můžete mít k dispozici okamžitě, bez dlouhých čekacích lhůt, bez papírování a půjček.

Jak funguje operativní leasing oproti tomu klasickému?
Jak funguje operativní leasing oproti tomu klasickému? | Foto: komerční článek
Má operativní leasing i nějaké nevýhody?

Mohlo by se zdát, že operativní leasing má jen samá pozitiva. Tak docela to neplatí, i on má své drobné nevýhody, se kterými je třeba počítat.

  • Součástí smlouvy je stanovení maximální počtu ujetých kilometrů. Když jej překročíte, platíte za každý kilometr navíc.
  • Auto na konci pronájmu vracíte, mělo by být nepoškozené. V opačném případě počítejte s pokutou. Stejně tak můžete zaplatit "opotřebení vozidla".
  • Když uzavíráte smlouvu, pohlídejte si, jak je nastavený servis. Jdou všechny opravy za pronajímatelem, nebo některé z nich musíte hradit sami?
  • Nemůžete rozhodnout o povinném ani havarijním pojištění, počítejte také spoluúčastí u havarijka. Ta bývá nejčastěji ve výši 5 nebo 10 %.
  • Pohlídejte si také, kdo může půjčené auto řídit. V případě členů rodiny problém nebývá, s kamarády už je to horší.

Která forma leasingu se vyplatí? To záleží!

V případě klasického leasingu bude v budoucnu auto vaše, musíte tak počítat s tím, že časem dojde k jeho opotřebení a budou nutné opravy. Náklady na ně nebývají zrovna malé.

Kdo se chce všech starostí kolem vlastnictví vozidla zbavit, pro toho je operativní leasing jasnou volbou. Donedávna byl jen doménou podnikatelů, dneska roste obliba "operáku" i mezi běžnými lidmi. Zatímco totiž dřív lidé lpěli na vlastnictví vozidla, dneska dávají přednost životu bez zbytečných starostí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Moneta Money Bank loni zvýšila zisk o třetinu, Fio banka zisk zdvojnásobila

Moneta Money Bank loni zvýšila čistý zisk meziročně o 30,2 procenta na 5,19 miliardy korun. Výsledek je lepší než výhled, pomohly k tomu vyšší úrokové sazby, příznivé náklady na riziko a nižší provozní náklady, než se očekávalo. Banka to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta na 12,12 miliardy korun. "Výsledek překonal výhled na čistý zisk za rok 2022 zveřejněný v únoru 2022 o téměř 18 procent," uvedla banka k čistému zisku. Vedení banky oznámilo, že navrhne výplatu dividendy za rok 2022 ve výši osm korun na akcii.

Zatímco provozní výnosy se zvýšily o 8,5 procenta, provozní náklady vzrostly o procento na 5,59 miliardy korun. Banka mimo jiné snížila náklady na zaměstnance o 1,3 procenta. Náklady na riziko ve výši 90 milionů korun v loňském roce klesly o 87,1 procenta. Největším akcionářem Monety je finanční skupina PPF. S akciemi banky se obchoduje na pražské burze.

Fio banka loni zvýšila čistý zisk o dvě miliardy korun na rekordních 4,3 miliardy Kč. Důvodem byl hlavně růst úrokových sazeb a nižší náklady na riziko. Bilanční suma Fio banky činila na konci loňského roku téměř 230 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o 6,8 procenta. Neauditované výsledky za rok 2022 v pátek banka zveřejnila v tiskové zprávě. V roce 2022 si účet ve Fio bance otevřelo přes 100 tisíc nových klientů, nejvíce od roku 2017. Objem vkladů dosáhl 212,2 miliardy Kč, což bylo o 4,2 procenta více než v předchozím roce

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy