Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak funguje domácí čistička odpadních vod (ČOV)

17. 2. 2021 8:38
Domácí čistička odpadních vod je řešením v místech, kam nedosáhne kanalizace. Jakým způsobem taková čistička funguje a jaký typ čistírny je vhodný pro váš rodinný dům?
Jak funguje domácí čistička odpadních vod (ČOV)
Jak funguje domácí čistička odpadních vod (ČOV) | Foto: Komerční sdělení

Domácí čistička odpadních vod neboli ČOV je pomocníkem pro mnoho domácností, které nemají možnost připojení ke kanalizaci. Jak taková čistička funguje a jakou vybrat, aby správně sloužila ve vaší domácnosti?

Co je domovní čistírna odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod je zařízení, které se stará o přečištění a následnou likvidaci splaškových vod nejčastěji u rodinných domů. Čističku si můžete představit jako plastovou nádrž typicky válcového tvaru, která se ukládá pod zem a je z ní vidět pouze víko.

Domácí čistička odpadních vod je napojena na odpad z domu a pomocí biologických procesů přečistí vodu tak, aby byla likvidována buď přímo na Vašem pozemku vsakem nebo odtokem třeba do potoka. Je řešením všude tam, kde se není možné připojit kanalizační přípojkou ke kanalizaci.

Druhy domácích čistíren podle fungování

Domácí čistírny odpadních vod můžeme dělit podle jejich funkce, tedy na základě toho, jak funguje čistící proces uvnitř čistírny.

Jak funguje běžná čistírna odpadních vod

Klasická domácí čistírna funguje na principu více komor, kterými postupně protéká odpadní voda. V první částí čištění dochází k odstranění pevných a usaditelných částic.

V další části procesu již předčištěná voda natéká do tzv. "aktivační komory", kde je za pomoci dmychadla provzdušňována a vznikají zde aerobní procesy, které za pomoci bakterií likvidují nečistoty z vody.

Poslední fáze je typicky přečerpání pomocí mamutky do usazovacího prostoru, kde se, usadí kal a následně voda odtéká do povrchových vod, vsakovacího objektu, nebo třeba do nádrže a je dále využita pro zalévání.

Čistička odpadních vod
Čistička odpadních vod | Foto: Komerční sdělení

 

Jak funguje čistička s technologií SBR

Narozdíl od klasické čistírny, spoléhá SBR čistírna na jednu komoru, tzv. bioreaktor. Pro exaktnost je nutno zmínit, že i domácí čistička s technologií SBR má nátokovou komoru, aby se zabránilo například přerušení procesu nátokem v době, kdy je třeba spuštěn usazovací proces. V principu ale veškeré čistící procesy probíhají v jedné komoře, kde se v cyklech střídá proces provzdušování, usazování kalu a odtoku přečištěné vody.

Kořenová čistírna odpadních vod

Kořenová čistička, narozdíl od výše zmíněných mechanických, funguje na principu přírodních podmínek. Je anabází pro přírodní mokřad, kde taktéž dochází k čištění vod. Základem kořenové čistírny je kořenový filtr, který je osazen jemnými kamínky, kde za pomoci bakterií dochází k čištění odpadních vod.

I tak se ale celý proces neobejde bez techniky. Kořenovou čistírnu je potřeba doplnit o vícekomorový septik, kde dojde k předčištění.

Co byste měli vědět před pořízením domácí čističky

Před pořízením domácí čistírny je vždy nezbytný projekt od vodohospodáře (autorizovaný inženýr pro vodohospodářské stavby). Pokud uvažujete o vsakování přečištěných odpadních vod, pak projektu ještě předchází hydrogeologický posudek. Pro výběr domácí čistírny odpadních vod je nutné zvážit i další parametry, jako je počet osob, které budou čistírnu využívat, distribuční a servisní střediska výrobce a v neposlední řadě cenu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté v kvalifikaci ME hráli 3:3 s obhájci zlata Portugalci

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy remizovali 3:3 s úřadujícími šampiony z Portugalska. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna udrželi první místo v tabulce osmé skupiny o dva body před dnešním soupeřem, kterého v polské Lodži podruhé vyzvou v úterý.

Češi během úvodní desetiminutovky dvakrát vedli, ale na trefy Michala Seidlera a Matěje Slováčka dokázali bleskově odpovědět Miguel Angelo s Panym Varelou. Ve 28. minutě favorizované Portugalce poslal do vedení Fábio Cecílio, ale brankář Vítor Hugo si chvíli nato vstřelil vlastní gól.

Na evropský šampionát 2022 v Nizozemsku přímo postoupí vítězové osmi skupin a šest nejlepších celků na druhých místech. Dva nejhorší týmy na druhých pozicích čeká baráž.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu zemřel prokurátor a jeho bodyguard

Při sebevražedném útoku na jihu Afghánistánu v sobotu přišel o život prokurátor a jeho bodyguard. Dalších osm lidí, včetně dvou civilistů, utrpělo zranění. K atentátu, který se stal ve městě Laškargáh, se zatím nikdo nepřihlásil, obvykle ale stojí za těmito činy islamistické radikální hnutí Tálibán. Za některými útoky bývá odnož teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura AP.

Sajíd Mahmúd Agha byl na cestě do úřadu v jihoafghánském Laškargáhu v provincii Hílmand, když do jeho konvoje vjel vůz plný výbušnin.

Tálibán pokračuje v násilí, ačkoli jeho zástupci jednají v Kataru o míru se zástupci afghánské vlády. Stagnující rozhovory se snaží oživit zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad, který tento týden jednal s vysokými afghánskými představiteli v Kábulu a pak opět zamířil do Kataru. Khalilza hledá způsoby, jak mírový proces urychlit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy