reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Hrnčíř Jan Vítek: Nejšťastnější jsem, když otevřu pec a vidím, že se všechno povedlo

Foto: komerční obsah
Hrnčíř Jan Vítek žije v Myslkovicích u Tábora na jihu Čech. V kouzelném vesnickém domku s travnatým dvorem a velkou hrnčířskou dílnou vznikají stovky kusů jedinečného, ručně vyrobeného keramického nádobí. Barevné hrnky, talíře, kořenky, misky a další pak Jan Vítek společně se svou ženou prodává na trzích.
Poctivá práce má smysl

Poctivá práce má smysl

Ve Velkých Popovicích věříme, že poctivá práce má smysl a zaslouží si uznání. Znáte i vy tradičního řemeslníka, který taky dělá svou práci s láskou? Dejte nám o něm vědět na odmena.kozel.cz.
Vybrané řemeslníky Kozel odmění džbánem na pivo od tohoto hrnčíře a poctivým pivem z Velkých Popovic.

"Když pro někoho udělám keramický výrobek a při předání vidím, že mu oči září radostí, tak mě to strašně potěší.  Kvůli tomu to vlastně dělám." říká Jan Vítek.

Kdysi z něj měl být IT specialista nebo ekonom, ale touha dělat něco hmatatelného a krásného, ho přivedla k hrnčířskému kruhu. Jeho pečlivost, se kterou vytáčí každý kus, a neuvadající zájem zákazníků jsou důkazem, že u nás stále existují lidé, kteří dělají své řemeslo s láskou, a lidé, kteří toto snažení dokáží patřičně ocenit.

Video: komerční obsah |  01:41

Cesta od hroudy hlíny k hotovému kvalitnímu výrobku musí být poměrně dlouhá, jen v peci stráví nádobí dohromady několik dní. "Pokaždé to začíná na kruhu, kde vzniká potřebný tvar," vysvětluje hrnčíř. Pokud se jedná o větší výrobek, po lehkém zaschnutí se tvar ještě obtáčí a pomocí železného očka se ztenčují jeho stěny. Dalším krokem je doplnění prvků, například ucho u hrnečku nebo hubička u konve. Po začištění následuje první výpal na 980 °C - říká se mu přežah. Pak glazování a další výpal tentokrát na 1 220 °C. "Nejšťastnější jsem, když otevřu pec a vidím, že se všechno povedlo," říká pan Vítek. Výsledkem jsou pak malá umělecká díla, která zútulňují domovy a navíc dlouhá léta dobře slouží.

autor: komerční článek | 19. 6. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama