Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

GeForce RTX: Grafické karty pro budoucnost her i tvorby obsahu

komerční článek
16. 10. 2020 11:39
Grafické karty GeForce RTX se dočkaly již druhé generace. Aktuální modelová řada 30 má na trhu dva modely: GeForce RTX 3080 pro hraní nejnáročnějších her ve 4K rozlišení a GeForce RTX 3090, super výkonnou kartu s 24 GB paměti pro náročné profesionální využití a hraní v extrémních rozlišeních až po 8K. A brzy se za nimi podívá také „mainstreamová“ GeForce RTX 3070.
GeForce RTX řady 30 pomohou vykreslit Cyberpunk 2077 v té nejlepší grafice.
GeForce RTX řady 30 pomohou vykreslit Cyberpunk 2077 v té nejlepší grafice. | Foto: komerční článek

Novinky staví na architektuře NVIDIA Ampere, přinášejí až dvojnásobný výkon oproti předchozí generaci a také se chlubí několika světovými prvenstvími mezi herními grafickými kartami. Jde například o HDMI 2.1 nebo podporu kodeku AV1 šetřícího data.

GeForce RTX řady 30
GeForce RTX řady 30 | Foto: komerční článek

Výrazného vylepšení se dočkaly také dvě zásadní devizy karet GeForce RTX: RT jádra, která se starají např. o vykreslování realistických světelných efektů, a Tensor jádra akcelerující funkce využívající umělou inteligenci, neboli AI.

GeForce RTX 3090: "Velká dravá karta"

Jak již bylo řečeno, GeForce RTX nacházejí uplatnění i v profesionální sféře. Tvůrcům obsahu umožňují zobrazovat detailnější náhledy v reálném čase, akcelerovat rendering v 3D aplikacích a urychlit export videa nebo nástroje využívající AI. Řada 30 opět posouvá tyto možnosti výrazně dál. Kupříkladu nárůst výkonu oproti předchozí generaci je u GeForce RTX 3080 napříč několika předními 3D modelovacími programy až dvojnásobný.

GeForce RTX řady 30 nabízejí až dvojnásobek výkonu oproti předchozí generaci.
GeForce RTX řady 30 nabízejí až dvojnásobek výkonu oproti předchozí generaci. | Foto: komerční článek

Segmentu vévodí super výkonná GeForce RTX 3090, přezdívaná "Velká dravá grafická karta" s 24 GB extrémně rychlé GDDR6X paměti. Uplatní se například při projektech kombinujících práci s 8K videem a náročnými efekty v kreativních aplikacích jako DaVinci Resolve.

Připraveno na next-gen hry

Hráči se opět mohou těšit na hlavní devizy GeForce RTX: Tou první je ray-tracing v reálném čase, pro který nové karty nabídnou výrazně více výkonu. Technologie je součástí nového herního standardu DirectX 12 Ultimate a vytváří světelné efekty ve filmové kvalitě díky věrné simulaci světelných paprsků. Druhou je DLSS, které dokáže dopočítat obraz z nižších rozlišení pomocí speciálně vytrénované umělé inteligence. Výsledkem je značný nárůst výkonu při zachování kvality srovnatelné s nativním rozlišením monitoru nebo televize.

8K rozlišení je extrémně náročné na výpočet.
8K rozlišení je extrémně náročné na výpočet. | Foto: komerční článek

Obě tyto technologie si již našly cestu do řady populárních her a chybět nebudou ani v nejočekávanější hře současnosti: Cyberpunk 2077, pro který tak budou GeForce řady 30 nejlepší volbou.

Společně s novými kartami byly představeny také nové sady nástrojů pro široké spektrum uživatelů. NVIDIA Reflex např. pomáhá hráčům online her lépe a přesněji reagovat. NVIDIA Broadcast  zase umožní při  živém vysílání snadno změnit pozadí nebo chytře "vymazat" okolní hluk. Podrobnější přehled o všech novinkách nabízí společnost NVIDIA na svém blogu.

NVIDIA Broadcast snadno vymění pozadí a odstraní rušivý hluk.
NVIDIA Broadcast snadno vymění pozadí a odstraní rušivý hluk. | Foto: komerční článek

Cenovka herní nadšence potěší

Atraktivní jsou také ceny novinek. GeForce RTX 3080 lze pořídit od 18.999 Kč, GeForce RTX 3090 pak od 40.999 Kč. Cenovky očekávané RTX 3070 budou začínat na 13.999 Kč. Ceny karet od jednotlivých výrobců se mohou lišit v závislosti na výbavě a dalších parametrech.

 

Právě se děje

Další zprávy