reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Festival Jeden svět představuje svůj program, promítne 128 filmů z 52 zemí světa

Nevšední dokumenty, zajímaví hosté nebo třeba virtuální realita. Festival lidskoprávních filmů Jeden svět se letos koná už po dvacáté, a to od 5. do 14. března 2018 v Praze a pak v 36 dalších městech po České republice. Letošní Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, vyzívá k aktualizaci systému. Tak nevypínejte počítač, může to trvat několik minut! Stále větší část našich životů se totiž odehrává ve virtuálním online světě, kam se často přesouvá i problematika lidských práv.

Lidskoprávní tematika na filmových plátnech

Letos se na festivalu představí 128 filmů, z toho 20 v premiéře. Festivalový program tradičně pracuje s širokou lidskoprávní definicí, filmy s danou tematikou letos přicestovaly do Čech z 52 zemí světa. Diváci a divačky se mohou těšit na nekonvenční snímky z politického prostředí, Jeden svět bude také hledat odpovědi na různé sociální otázky, nebo nabídne dokumenty o životním prostředí.

Lidská práva nejen v kyberprostoru

Zahajovacím snímkem festivalu je působivý film Čističi, který ukazuje životy tzv. moderátorů obsahu na sociálních sítích, a to v tom nejreálnějším světle. Bezejmenní lidé v bezejmenných budovách ve filipínské Manile rozhodují o tom, co uvidíme na své facebookové zdi. Dokument, který se přímo váže k aktualizaci systému, na festivalu uvede osobně jeho režisér Moritz Riesewieck.

Festival ale nezůstane jen v kyberprostoru, problematiku lidských práv nahlíží z mnoha různých úhlů pohledu. Nabídne také mnoho intimních zpovědí a průniků do života lidí v nelehké situaci. Jedním z nich je dokument maďarské režisérky Bernadett Tuza-Ritter V zajetí, který prostřednictvím protagonistky Mariš odhaluje případ otroctví, jež je v současné východní Evropě stále přítomné. Nezávislá autorka rovněž přijede svůj snímek sama představit.

Návštěvníci festivalu by si neměli nechat ujít ani válečný dokument O otcích a synech. Snímek zachycuje islámskou radikalizaci dětí podporovanou jejich nejbližší rodinou. Dramatický film z úzkostného prostředí válčením sužované Sýrie natočil Talal Derki, který rovněž přijal pozvání Jednoho světa.

Silné dokumenty z domácí dílny i vážení zahraniční hosté

Všechny promítané filmy se divákům představí v patnácti soutěžních kategoriích. Porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů bude již podruhé rozhodovat o nejlepším dokumentu v kategorii Česká soutěž. O domácí ocenění se utká deset filmů z tuzemské produkce. Za zmínku bezesporu stojí Budovatelé říše od režiséra Andrana Ambramjana, kteří představují inscenovanou show lokálních extremistických bojovníků proti islámu.

Soutěžní kategorie Máte právo vědět je zajímavá už samotnou porotou. Zasedne v ní například Lina Ben Mhenni, známá bloggerka a aktivistka z Tunisu. Kategorie, kterou bude hodnotit, přináší snímky  odkrývající závažná porušování lidských práv. Lina promluví i na slavnostním předávání ceny Homo Homini, kterou společnost Člověk v tísni každoročně uděluje během zahájení festivalu. Cena je věnována osobnostem, které se výrazně zasadily o demokracii a jsou lidskoprávními aktivisty.

Jednou z letošních novinek je  sekce dokumentů Americana, která nabízí pohled na aktuální společenskou situaci v USA. Kromě politické sféry a situace v Bílém domě bylo pro tvůrce alarmující palčivé téma postavení Afroameričanů. Silný příběh o dospívání na drsném americkém předměstí s názvem Pro Akheema v Praze na festivalu představí režisér Jeremy S. Levine.

Může kino mluvit?

Festival není jen promítání filmů. Letošní novinka Mluvící kino přinese šest velkých debat k vybraným filmům na aktuální témata, která rezonují napříč společností. Diskutovat se bude o tématech jako prediktivní kriminalistika, politická situace v současných USA, populismus v Evropě nebo vliv dezinformací. Pozvání přijala například polská aktivistka a zakladatelka hnutí Cziarny Protest Marta Lempart. Speciální hostkou festivalu bude i mezinárodně uznávaná aktivistka Wai Wai Nu.

Všechny podrobné informace k jednotlivým projekcím, ceně vstupenek a doprovodnému programu jsou na oficiální webové stránce festivalu Jeden svět.

autor: komerční článek | 22. 2. 2018 10:16

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama