reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Emoce do investování nepatří

Foto: komerční článek
Ve světě investic potřebujete především klidnou hlavu, reálný úsudek a vytrvalost. Zkušený investor by měl být schopen vyhodnotit skutečné možnosti, nepodléhat panice při kolísání na trzích a držet se naplánovaného investičního horizontu. I když se to snadněji říká, než dělá, snažte se u investování nepodléhat emocím a vydržte až do konce.

Na začátku investování by měla zaznít řada důležitých otázek: Jste ochotni přijmout určité riziko, pokud vám to může přinést lepší výnos? Kolik peněz chcete do podílových fondů každý měsíc ukládat? Chcete se spíše zajistit na stáří, nebo si na něco našetřit v dohlednější době? Pokud si ujasníte tyto základní investiční možnosti, budete jako investor daleko klidnější.

Nemusíte do toho hned bezhlavě vkládat veškeré své finance a pohrávat si s riziky. Je jen na vás, kolik investujete a na jak dlouho. Například ING Bank nabízí možnost pravidelných investic už od stokoruny měsíčně. Zhodnoťte tedy potřeby své domácnosti a vytvořte si diverzifikované finanční portfolio. Nechte si po ruce disponibilní finanční rezervu pro všechny případy a další dostupné peníze investujte. Je jen na vás, v jakém poměru své prostředky rozdělíte jednotlivé mezi finanční produkty.

Nenechte se také strhnout první lákavou nabídkou a zvažte, co od investování očekáváte. Plánujete investované peníze použít v dohledné budoucnosti? Nebo si je odkládáte bokem pro klidné stáří? Vhodně zvolený finanční horizont vám pomůže vybrat ten nejlepší podílový fond pro vás.

Smiřte se s tím, že s určitou mírou kolísání hodnoty aktiv, tzv. volatilitou, musíte při investování zkrátka počítat. Je výsledkem reakcí investorů na ekonomické, politické a obchodní změny ve společnosti a běžnou součástí dlouhodobého investování. I trhy mají své dno a nemohou padat neustále. Vždy přijde doba, kdy se situace obrátí, trhy začnou růst a často dokážou překonat i svou původní hranici. Nepodléhejte tedy panice při prvních neúspěších svého podílového fondu a zkuste z volatility naopak těžit. Zkušení investoři a portfolio manažeři využívají propadů na trzích k získání aktiv za nižší ceny.

Video: ING Bank

Chybami se sice člověk učí, ale vy se jim raději vyhněte. Mezi nejčastější omyly při investování patří příliš časté a zbrklé změny investiční strategie. Například zpětný odkup fondů vyvolaný panikou na trzích a s tím související poplatky, případně i nákup na pohled lákavých titulů se mohou ve finále pěkně prodražit. Pokud vás tedy riskování děsí, vyberte si fond s menšími riziky. Častou chybou je také lpění na ztrátových akciích v domnění, že "bude líp", anebo výběr finančních produktů pod tlakem jiné skupiny i přesto, že její produkty vůbec nepotřebujete a jejich nastavení nevyhovuje vašim osobním potřebám.

I když před začátkem investování vše pečlivě zvážíte a vytvoříte si ideální časový plán, může se samozřejmě stát, že budete vložené peníze najednou neočekávaně potřebovat. Takzvaný zpětný odkup cenných papírů může být u některých bank zpoplatněn, ING Bank ale například výstupní poplatek neúčtuje. Po zpětném odkupu budete mít vložené peníze na účtu zpět zpravidla během několika dnů.

Pokud se o investování chcete dozvědět více, navštivte stránky www.vseoinvestovani.cz.

autor: komerční článek | 9. 6. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama