Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Efektivní a bezpečná digitalizace státu? Cestu k ní otevírají cloudové služby

komerční článek
16. 7. 2021 8:08
Státní pokladna Centrum sdílených služeb, s.p. se stala jedním z průkopníků digitální transformace státu, k čemuž využívá vlastní datová centra, ale také privátní cloud. Cloudové technologie tak začínají pronikat do digitalizace veřejné správy, což bude mít pozitivní dopad i na občany. Jak to může v praxi vypadat?
Foto: komerční článek

Přesun do digitálního prostředí dnes probíhá napříč obory, od bankovnictví až po nákup jídla. Samotný stát je ovšem v tomto ohledu oproti soukromým společnostem v nevýhodě. Jeho digitální transformace přitom může přinést efektivnější fungování veřejné správy i mnohem větší přívětivost pro občany. Vzdálená komunikace jako standard nebo schopnost pracovat s daty navíc umožní státu být lépe připraven na změny a krizové situace, jako je třeba právě koronavirová pandemie.

Státní pokladna Centrum sdílených služeb patří v oblasti digitální transformace k největším inovátorům. Ve dvou vysoce moderních datových centrech spravuje důležitá data státu a zajišťuje také provoz klíčových IT služeb. "Staráme se o řádný chod aplikací primárně z oblasti finančního řízení státu, jako je například provoz systému státní pokladny, EET, regulace hazardu, ale třeba i Sčítání lidu…," ilustruje rozsah činnosti Vladimír Dzurilla, generální ředitel SPCSS a zmocněnec vlády pro IT a digitalizaci.

Naprostým průkopníkem, alespoň tedy v kontextu státu, je pak SPCSS ve využívání cloudových služeb. "Cloud nám usnadňuje práci ve dvou úrovních - rychlé škálování a bezpečnost," jmenuje jeho hlavní výhody Ing. Jiří Krula, ředitel technického úseku. Právě možnost rychlého škálování, tedy skokového navýšení kapacity, je pro správné fungování digitálních služeb zásadní. Umožní totiž státu rychle reagovat ve chvílích, kdy je o určitou službu nárazově zvýšený zájem.

Jedním z řešení, které tyto výhody SPCSS poskytuje, je privátní cloud Microsoft Azure. Ten začala instituce využívat v roce 2016 jako jedna z vůbec prvních složek státu. Jeho klíčovou výhodou je především nekompromisní zabezpečení, které zajišťuje široká škála služeb.

Video: komerční článek

"Využíváme služby cloudu Microsoft Azure a pro naše potřeby jsme si vystavěli Azure Stack Huby. Nepřekonatelnou devizou je, že jsou multitenantní, díky čemuž jsme schopni poskytovat jednotlivým zákazníkům i privátní cloud", uvádí Jiří Krula a doplňuje: "Vyhovují nám i další služby běžící v cloudu, například Key Vault, tedy bezpečné úložiště pro hesla, certifikáty a jiné tajnosti, dále Azure Security Center s navázaným Defenderem nebo třeba Azure Sentinel pro detekci a automatizaci hrozeb. Případná nebezpečí se snažíme zachytit dříve, než napáchají nějakou škodu."

"Nevyužíváme však jen Azure. Přínosné je pro nás například portfolio služeb MS Office 365 nebo Privileged Identity Management," doplňuje Dzurilla výčet o populární kancelářský balík a systém pro správu jednotlivých uživatelů. Řešení od Microsoftu nabízí skutečně široké možnosti a ty umožňuje libovolně zapojovat či odpojovat podle potřeb dané instituce. Nabídka je navíc neustále doplňována a aktualizována, a tak je skutečně jednoduché celou strukturu neustále variovat.

Pokročilé technologie jako Microsoft Azure pomáhají veřejné správě plně využít její potenciál. Stát a jeho složky ovšem nejsou těmi jedinými, kdo z nich profitují. "Přispíváme k rychlejší, přehlednější a přívětivější státní správě. A především jednodušší pro mě jako občana. Nemusím na úřad, vyřeším si z pohodlí domova vše, co potřebuji," uzavírá Krula. Ostatně, některá řešení využívaná SPCSS jsou také součástí webu Digitální úřad, který na jednom místě přehledně ukazuje už existující digitální řešení od více než 30 partnerů společnosti Microsoft, která jsou ihned připravena přispět k digitalizaci úřadů.  

 

Právě se děje

Další zprávy