Hlavním cílem udržitelného cestování, známého také jako "slow travel" (odvozené od jména hnutí Slow food, které bylo v Itálii založeno jako protiklad fastfoodů - pozn. red.), je minimalizování uhlíkové stopy v rámci cestování. A to jak při způsobu dopravy, kdy cestovatel upřednostňuje bezemisní a hromadné dopravní prostředky, tak při typu ubytování, kdy vyhledává klimaticky neutrální či pozitivní bydlení, a také při formě stravování, kdy vyhledává regionální potraviny, i celkovém přístupu k přírodě.
Možnostem ekologické dovolené v Horním Rakousku se věnuje řada webových stránek, na kterých cestovatel najde veškeré potřebné informace. Pokud si ale není jistý, může si plánování usnadnit skrze některou z hornorakouských cestovních kanceláří, které se na zelené cestování specializují přímo.
Auto nechte doma v garáži
V rámci šetrného cestování jsou oblíbeným dopravním prostředkem zejména vlaky. Horní Rakousko se svou hustou železniční sítí napojenou na další evropské země proto představuje skvělou volbu. Navíc nejde o nijak vzdálenou destinaci, neboť na severovýchodě sdílí spolková země hranici s Českem. Z Prahy do Lince, který je hlavním městem Horního Rakouska, tak vlaky jezdí i několikrát denně. Další vlakové spoje sem jezdí také z Českých Budějovic.
Pokud cestovatel dává přednost cestě po silnici, může využít některý z dálkových autobusů. I když některé linky jezdí z Prahy přímo do Lince, většinou se cesta autobusem neobejde bez přestupu. Kromě toho je také zapotřebí počítat s časovou náročností cesty, která je v porovnání s vlakovou dopravou znatelně delší a závislá na aktuální dopravní situaci.
K cestování po samotné spolkové zemi pak slouží veřejná doprava, která často nabízí zvýhodněné kupóny. Například jízdenku Freizeit-Ticket OÖ, která je letos zvýhodněna z 24,90 eura na 19,90, a kdy jeden lístek platí až pro dva dospělé a až čtyři děti do 15 let. Lze ho využít na veškerou místní veřejnou dopravu v Horním Rakousku..
Zelené ubytování
Při výběru ubytování volí udržitelné cestování vždy klimaticky neutrální či klimaticky pozitivní typ bydlení. Klimaticky neutrálním je myšleno to ubytování, které pravidelně kompenzuje objem svých vyprodukovaných emisí CO2. Klimaticky pozitivní jsou pak zařízení, která vykompenzují více emisí CO2 než sama způsobí a aktivně tak přispívají k čistšímu ovzduší.
Ukázkovým příkladem ekologického ubytování je chata přátel přírody Naturfreundehütte Wiesberghaus v horském masivu Dachstein. Celé zařízení je zásobováno výhradně dešťovou vodou a elektřinu zase zajišťuje především fotovoltaický systém umístěný na střeše chaty. Jelikož se jedná o horskou chatu, cestovatelé se k ní dostanou výhradně pěšky. V případě potřeby však chata nabízí přepravu zavazadel nákladní lanovkou. Navíc vzhledem k minimálnímu světelnému znečištění je Wiesberghaus ideálním místem pro pozorování hvězdné oblohy.
Doslova zelené ubytování nabízí stromový hotel v Kopfingu v Dunajském regionu. Dřevěné chaty vystavěné několik metrů nad zemí v korunách stromů nabízí jedinečný zážitek. Blízko k místní přírodě má i zdejší jídelní lístek, na kterém převažují organické potraviny ze zdejšího regionu. Zároveň jde o ideální místo pro digitální detox, protože jednotlivé pokoje nemají přístup k wi-fi ani signál. Samozřejmě pro pracovní a naléhavé záležitosti je k dispozici bezplatný internet a signál v prostoru recepce.
Udržitelné a certifikované
V Horním Rakousku se nachází také řada ekologicky certifikovaných hotelů, které musí splňovat přísná kritéria udržitelnosti. Cestovatelé tak zde najdou ubytování s certifikátem Green Key, kdy jednotlivé provozovny musí splňovat standardy stanovené Nadací pro ekologickou výchovu, nebo s certifikátem od celosvětové organizace Global Sustainable Tourism Council. Cestovatel tak má zaručeno, že pokud se rozhodne ubytovat v některém zařízení s těmito certifikáty, přispívá tím ke zlepšení životního prostředí.
Mezi kritéria, která musí ubytování splňovat, aby certifikáty získala, patří kromě pevně daných pravidel udržitelnosti i pravidelné kalkulování vlastní uhlíkové stopy a pravidelná edukace zaměstnanců o životním prostředí a ekologii. Zařízení navíc musí být verifikováno jako uhlíkově neutrální podle Protokolu o skleníkových plynech. Důraz je zde kladen také na používání regionálních potravin a výrobků, které pocházejí z přilehlého okolí.
Příroda na dosah ruky
Když už se cestovatel rozhodne jít na svých cestách vstříc přírodě, pak určitě stojí za to ji i navštívit. A v Horním Rakousku je z čeho vybírat, od rozlehlých nedotčených lesů přes horské masivy a jejich útroby až po ledovcová jezera s výjimečně čistou vodou.
Korunní klenot zdejší přírody představují starobylé bukové lesy v Národním parku Kalkalpen, které jsou zároveň první a jedinou rakouskou přírodní památkou UNESCO. S rozlohou 5250 hektarů jde o největší chráněnou lesní oblast v Rakousku, která je z 80 procent tvořena zcela nedotčenou přírodou. Národní park je v současnosti také domovem jediné populace rysa v celých Alpách.
Na kraji národního parku Kalkalpen pak leží další unikát, oblast Pyhrn-Priel. Zdejší širá údolí a dvoutisícové alpské vrcholy křižuje téměř 600 kilometrů značených turistických tras, které vedou i k nejkrásnějšímu místu v Horním Rakousku. Uměle vytvořené jezero Schiederweiher v Hinterstoderu, jehož křišťálově čistá voda odráží obraz přilehlých vrcholů Spitzmauer a Großer Priel, zaručeně vyrazí dech každému cestovateli.
Možnost přiblížit se zvířecím obyvatelům Horního Rakouska pak nabízí přírodní rezervace Wildpark Cumberland v regionu Solné komory (Salzkammergut). Dříve zde žila jen místní divoká zvěř, ale časem se připojila řada cizokrajných druhů. Přírodní park je dnes domovem více než pěti set zvířat a návštěvníci zde mohou zahlédnout například i mývaly nebo daňky.