Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Direct trade - káva dovezená přímo z farmy

Coffee Source
12. 9. 2016 8:36
Malé pražírny přibývají a s nimi se rozrůstá i nabídka výběrových káv s jasně definovaným původem.
Balmaadi farma
Balmaadi farma | Foto: Coffee Source

Káva je v posledních letech komoditou velmi populární. Malé pražírny přibývají i v Čechách a s nimi se rozrůstá i nabídka výběrových káv. Pro pražírny kávy je čím dál těžší získat opravdu kvalitní kávu.

Jednou z cest je spolupráce přímo s producentem kávy. Taková spolupráce je prospěšná pro obě strany a často vede k pevným přátelstvím. Takový obchod je skutečně „fair“. Farmář dostane dobře zaplaceno za svůj produkt a pražírna má přehled o situaci na farmě i dohled nad produkcí kávy.

brána-Balmaadi
brána-Balmaadi | Foto: Coffee Source

Příkladem může být spolupráce mezi farmou Balmaadi a pražírnou Coffee Source. Spolupráce začala před více jak třemi lety prostým nakupováním surové kávy. Nyní se pražírna snaží pomoci farmě, vypořádat se s nepříznivými klimatickými jevy, jako je nebývalé sucho posledních let. Farma bojuje i se stárnoucí pracovní silou, mladí totiž raději pracují ve městě. Coffee Source proto hledá dobrovolníky, kteří pak na farmě pracují. Káva z Balmaadi je totiž unikátní svou chutí, naprosto odlišnou od ostatních indických káv. Navíc je produkce farmy řízena principy Rudolfa Steinera, tedy biodynamickými postupy, v harmonii s přírodou a bez chemie.

Sběrači kávy
Sběrači kávy | Foto: Coffee Source

Samotná farma Balmaadi Estate se nachází blízko města Gudalur, v pohoří Nilgiris (v překladu „Modré hory“ jazyku Tamil). Hory se zdají být modré díky neustálému oparu, který je zahaluje po většinu dne.

Sušení kávy
Sušení kávy | Foto: Coffee Source

Farma byla založena kolem roku 1840 skotským dobrodruhem Ouchterleym. Dnes je vlastněna jednou rodinou, vede ji paní Unnamalai Thiagarajan. Majitelka se o své zaměstnance stará vzorně, má jich 50.

Třídění kávy Balmaadi
Třídění kávy Balmaadi | Foto: Coffee Source

Celková produkce kávy této farmy je asi 30 tun ročně, toto množství však díky velkému suchu v posledních letech rok od roku klesá. Na farmě se sbírá i „monkey parchment“ z kterého se po vyloupání stane „Cibet Cat Coffee“, indická obdoba Kopi Luwak. Cibetky zde žijí volně na plantáži. Díky pražírně Coffee Source máte možnost ochutnat nejlepší indickou kávu i vy.

Cibet cat coffee
Cibet cat coffee | Foto: Coffee Source
 

Právě se děje

Další zprávy