Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

ČSOB: Díky sociálním podnikům tvoří hendikepovaní stabilní součást našich týmů

31. 3. 2022 12:30
Sociální podniky napříč Českem mnoho let výrazně pomáhají se zaměstnáváním hendikepovaných.
Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB.
Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB. | Foto: ČSOB

Na zkušenosti ČSOB po tříleté spolupráci se sociálním podnikem Kolibřík CSR jsme se zeptali Marcely Suchánkové, členky představenstva ČSOB zodpovědné za oblasti HR, IT, FAM a Operations.

Které překážky musí zaměstnavatel překonat, pokud chce v týmu zaměstnance se zdravotním hendikepem?

Začátek spolupráce samozřejmě není jednoduchý a musí se překonat řada pochybností, hlavně u manažerů. Jaký typ práce je pro konkrétního zaměstnance vhodný? Jak kolegové s hendikepem zapadnou a jak se k tomu postaví stávající tým? Na tyto otázky se ovšem ptáte u každého uchazeče.

Pořad 89 minut - sociální podniky prezentovaly spolupráci s ČSOB. Zleva Zdeněk Kosour a Josef Novotný (Kolibřík CSR), Marcela Suchánková a moderátorka Jitka Boho.
Pořad 89 minut - sociální podniky prezentovaly spolupráci s ČSOB. Zleva Zdeněk Kosour a Josef Novotný (Kolibřík CSR), Marcela Suchánková a moderátorka Jitka Boho. | Foto: Kolibřík CSR

Popíšete nám parametry vaší spolupráce se sociálními podniky?

Konkrétně s firmou Kolibřík spolupracujeme od roku 2018, nyní pro nás pracuje 96 "Kolibříků". Ani jedna z agend, které u nás zajišťují hendikepovaní zaměstnanci, není "okrajová". Někteří z nich zastávají manažerské pozice. Zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním u nás pracuji například v útvarech Operations, v Klientském centru i na Finančních trzích. Na podzim loňského roku jsme rozjeli unikátní spolupráci v oblasti IT vývoje a testování.

Skupina Kolibřík

Skupina Kolibřík působí v oblasti outsourcingu činností do pracovních týmů OZP a OZZ od roku 2013. Tým tvoří z více než 80 % zdravotně znevýhodnění zaměstnanci.

Hendikepovaným zaměstnancům přinášíme důstojnou a perspektivní práci a korporátním společnostem motivované zaměstnance. Tvoříme pracovní oddělení, stavíme pobočky či přímo sociální firmy na míru.

Jsme členy Asociace společenské odpovědnosti.

Co vám na přístupu sociálního podniku Kolibřík CSR vyhovuje?

Ceníme si výborné a otevřené spolupráce. Stejně tak inovativního přístupu a chápání našich potřeb. Je skvělé vidět, jak se Kolibřík stará o své zaměstnance a pracuje na jejich uplatnění na trhu práce, stejně tak na jejich rozvoji a je velmi aktivní ve vytváření ještě lepších podmínek pro zaměstnávání OZP v Česku. Spolupráce nám dává velký smysl a je přínosná pro ČSOB, sociální podnik, a hlavně pro samotného hendikepovaného. Výhodou také je, že Kolibřík má svůj vlastní tým, který o hendikepované zaměstnance pečuje a je kdykoliv k dispozici v případě řešení jakýchkoliv situací ať už provozního či personálního charakteru. 

Cena Kolibříka 2021.
Cena Kolibříka 2021. | Foto: Kolibřík CSR

V rámci průběžných vyhodnocení spolupráce: je něco, co se jeví jako nepřekročitelná bariéra? Máte případně pro další firmy radu, jak s ní pracovat nebo jí předejít?

Důležité je nebát se a začít. Nám zkraje velmi pomohly zkušenosti odborníků ze sociálního podniku. Kromě průběžných konzultacích připravili řadu praktických školení. Stěžejní je samozřejmě přístup každého manažera, který by měl se všemi zaměstnanci komunikovat. Z praktických záležitostí je velice důležité být v souladu s jednotlivými legislativními předpisy a mít dobře zajištěny pracovní podmínky a procesy.

Jsou tedy předsudky tou největší bariérou, se kterou pracujete?

Je to tak. Hendikepovaní kolegové přicházejí do našich týmů s velkou pokorou a jsou rádi za příležitosti a zázemí, které jim ČSOB poskytuje. Všichni ale musí cítit, že jsme jeden tým, je důležité odhodlání učit se nové věci a "sednout si" lidsky.

Cena Kolibříka 2021.
Cena Kolibříka 2021. | Foto: Kolibřík CSR

Mají hendikepovaní, potažmo vy jako jejich zaměstnavatelé, dostatečnou podporu i ze strany státu?

Pokud mluvíme o legislativní rovině, tam právní úprava není dostatečná. Sociální podnikání v České republice není dosud právně ukotvené, což má například za následek, že nelze jasně určit, kolik sociálních podniků v ČR reálně působí. Norma měla původně platit od roku 2017, ale zákon se nepodařilo předložit, projednat a prosadit. To by se mělo podařit letos. Velice oceňujeme práci, kterou na přípravách legislativy odvádí právě sociální podnik Kolibřík CSR.

Jednání s představiteli vlády. Zleva poslankyně Klára Kocmanová, senátorka Adéla Šípová, ředitel Kolibřík CSR Zdeněk Kosour a místopředsedkyně PSP ČR Olga Richterová.
Jednání s představiteli vlády. Zleva poslankyně Klára Kocmanová, senátorka Adéla Šípová, ředitel Kolibřík CSR Zdeněk Kosour a místopředsedkyně PSP ČR Olga Richterová. | Foto: Kolibřík CSR

Jak hodnotíte aktuální nastavení finančních kompenzací v podobě náhradního plnění nebo dotací?

Na sociální podnikání se dají čerpat dotace, nicméně problém nastává po skončení podpory. Bez ní sociální podnik obstojí v konkurenci běžných firem jen obtížně. Podmínky pro fungování a benefity je potřeba nastavit systémově tak, aby umožnily dlouhodobou udržitelnost sociálních podniků. Jejich role je v celém řetězci nezastupitelná, ať již hovoříme o náboru, školení či tolik důležité psychosociální podpoře hendikepovaných zaměstnanců. Prostor pro zlepšení je i v daňových úlevách nebo v zadávání veřejných zakázek.

Dovedete odhadnout, kolik českých firem do obdobně rozsáhlé spolupráce se sociálním podnikem dosud šlo?

Naši spolupráci se sociálními podniky vnímáme jako unikátní na českém trhu v takovém měřítku.  V loňském roce jsme mj. za jedinečné začleňování hendikepovaných obdrželi cenu v Senátu ČR. I proto se pokusíme sdílet příběhy, které pomohou téma zaměstnávání hendikepovaných ještě více představit. Jsem přesvědčena, že v mnohých případech odstraní bloky a stereotypy, které jsou s tím spojené. Naším primárním cílem je totiž rovný přístup ke všem zaměstnancům, a to se daří.

 

Právě se děje

Další zprávy