Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Chybí vám peníze na studium? Požádejte o půjčku, kontokorent nebo kreditku

19. 8. 2019 13:16
V České republice je bohatá nabídka veřejných škol, i přesto je ale studium finančně náročné, a ne každý si ho může dovolit. V případě soukromých vzdělávacích institucí se náklady ještě navyšují. Občas ani kapesné, stipendium a brigády nestačí, příjmy je tak nutné navýšit půjčkou. Mají šanci si ale studenti bez stálého pracovního poměru půjčit peníze v bance?
Foto: Komerční sdělení

Studentské půjčky nejsou úvěrovým produktem, na který byste narazili na každém rohu, obvykle je nabízí nebankovní společnosti. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že půjčky pro studenty jsou převlečeny za klasickou spotřebitelskou půjčku. Jde tedy u nebankovních poskytovatelů pouze o názvosloví. S benevolentnějšími podmínkami ale v tomto případě počítat nejde, proto je vhodnější zvolit banku, a to nejlépe tu vaší.

Studenti jsou žadateli, kteří ve většině případů nedisponují stálým příjmem, finanční rezervou a ani nemovitostí. Nemají tak dostatek peněz a nic, čím by mohli ručit, což je dostává do nevýhodné pozice, přesto jejich žádost o úvěr není bez šance. Především pak u své banky, kde si již nějaký ten pátek budují pozitivní bankovní historii. Banky studentům nabízí většinu na výběr ze tří úvěrových produktů.

1. Kontokorent

Oblíbenou formou úvěru pro studenty je kontokorent, který banky nabízí už při sjednávání studentského účtu. Povolený debet je spjat s běžným účtem a nejedná se v podstatě o nic jiného, než o přečerpání účtu do mínusu. Na rozdíl od jiných úvěrových produktů je kontokorent vhodný i pro středoškoláky. 

Povolený debet ale není dobrým dlouhodobým řešením, vhod přijde při dočasném nedostatku peněz. Obvykle je možné účet přečerpat do 5 000 až 20 000 Kč, podmínkou ale je účet alespoň jednou v průběhu doby splatnosti dorovnat do nuly. Poté lze kontokorent opět znovu využít.

2. Kreditní karta

Kreditka může být skvělou finanční rezervou na studia, vhod může přijít nejen na Erasmu, ale i při koupi skript nebo zaplacení kolejí. V rámci kreditní karty lze získat jen omezenou sumu, v maximální výši obvykle 20 000 Kč. Velkou výhodou ale je, že za půjčené peníze nezaplatíte ani korunu, pokud je splatíte v bezúročném období. 

Navíc kreditní karta pomáhá ušetřit při nákupech, díky ní lze získat určité procento z nákupu zpět a díky partnerskému programu získat slevy na jízdném, na nákup knih, na sport nebo na cestování.

3. Studentská půjčka

V rámci studentských půjček si lze půjčit částky v rámci desítek tisíc korun, statisíce jen ve výjimečných případech a jedině s bonitním ručitelem. Půjčky jsou obvykle nabízeny od 18 do 26 let, výhodou studentského produktu je, že lze odložit splátku jistiny až na dobu po studiu, což znamená, že v průběhu studia jsou spláceny pouze úroky. 

U studentské půjčky je nutné doložit, že žadatel má skutečně status studenta, a to ať už například průkazem ISIC nebo potvrzením o studiu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump snížil bývalému guvernérovi státu Illinois Blagojevichovi trest za korupci

Americký prezident Donald Trump snížil trest bývalému guvernérovi státu Illinois Rodu Blagojevichovi, kterého soud poslal na 14 let do vězení za politickou korupci. Blagojevich byl odsouzen v roce 2011 jen několik měsíců poté, co vystoupil v Trumpově televizním pořadu, uvedly světové agentury. Trump snížil tresty i několika dalším lidem, nebo jim tresty prominul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy