Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Chybí vám peníze na studium? Požádejte o půjčku, kontokorent nebo kreditku

19. 8. 2019 13:16
V České republice je bohatá nabídka veřejných škol, i přesto je ale studium finančně náročné, a ne každý si ho může dovolit. V případě soukromých vzdělávacích institucí se náklady ještě navyšují. Občas ani kapesné, stipendium a brigády nestačí, příjmy je tak nutné navýšit půjčkou. Mají šanci si ale studenti bez stálého pracovního poměru půjčit peníze v bance?
Foto: Komerční sdělení

Studentské půjčky nejsou úvěrovým produktem, na který byste narazili na každém rohu, obvykle je nabízí nebankovní společnosti. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že půjčky pro studenty jsou převlečeny za klasickou spotřebitelskou půjčku. Jde tedy u nebankovních poskytovatelů pouze o názvosloví. S benevolentnějšími podmínkami ale v tomto případě počítat nejde, proto je vhodnější zvolit banku, a to nejlépe tu vaší.

Studenti jsou žadateli, kteří ve většině případů nedisponují stálým příjmem, finanční rezervou a ani nemovitostí. Nemají tak dostatek peněz a nic, čím by mohli ručit, což je dostává do nevýhodné pozice, přesto jejich žádost o úvěr není bez šance. Především pak u své banky, kde si již nějaký ten pátek budují pozitivní bankovní historii. Banky studentům nabízí většinu na výběr ze tří úvěrových produktů.

1. Kontokorent

Oblíbenou formou úvěru pro studenty je kontokorent, který banky nabízí už při sjednávání studentského účtu. Povolený debet je spjat s běžným účtem a nejedná se v podstatě o nic jiného, než o přečerpání účtu do mínusu. Na rozdíl od jiných úvěrových produktů je kontokorent vhodný i pro středoškoláky. 

Povolený debet ale není dobrým dlouhodobým řešením, vhod přijde při dočasném nedostatku peněz. Obvykle je možné účet přečerpat do 5 000 až 20 000 Kč, podmínkou ale je účet alespoň jednou v průběhu doby splatnosti dorovnat do nuly. Poté lze kontokorent opět znovu využít.

2. Kreditní karta

Kreditka může být skvělou finanční rezervou na studia, vhod může přijít nejen na Erasmu, ale i při koupi skript nebo zaplacení kolejí. V rámci kreditní karty lze získat jen omezenou sumu, v maximální výši obvykle 20 000 Kč. Velkou výhodou ale je, že za půjčené peníze nezaplatíte ani korunu, pokud je splatíte v bezúročném období. 

Navíc kreditní karta pomáhá ušetřit při nákupech, díky ní lze získat určité procento z nákupu zpět a díky partnerskému programu získat slevy na jízdném, na nákup knih, na sport nebo na cestování.

3. Studentská půjčka

V rámci studentských půjček si lze půjčit částky v rámci desítek tisíc korun, statisíce jen ve výjimečných případech a jedině s bonitním ručitelem. Půjčky jsou obvykle nabízeny od 18 do 26 let, výhodou studentského produktu je, že lze odložit splátku jistiny až na dobu po studiu, což znamená, že v průběhu studia jsou spláceny pouze úroky. 

U studentské půjčky je nutné doložit, že žadatel má skutečně status studenta, a to ať už například průkazem ISIC nebo potvrzením o studiu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy