reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

České umění našlo v centru Prahy "nový domov"

Počátkem měsíce září byla ulice Revoluční svědkem otevření nového sídla pražské Knupp gallery. Jde o galerii primárně pracující s českými autory v oblasti malby, plastiky, skla a grafiky. Kromě tuzemska od roku 2015 aktivně působí i v Los Angeles. Ačkoliv je její hlavní doménou současná autorská scéna, Revoluční ve dvou patrech a celkové výměře přesahující 300 m2 výstavní plochy nabídne divákovi náhled i do historie skrze nežijící autory. Vysoká míra dostupnosti a viditelnost byly jedny z hlavních důvodů konsolidace obou pražských poboček.

Dvoupodlažní galerie je koncipována tak, aby návštěvník hned po vstupu dovnitř viděl aktuální výstavu. Druhá část přízemí je věnována (převážně historickým) mistrům české grafiky a kresby (K.Lhoták, Toyen, Z.Sýkora, D.Kadrnožka, J.Anderle aj.).

Vystoupením po točitém schodišti příchozí prochází tematicky a druhově přehledně uskupené portfolio sestávající převážně z českých současníků. Dominantu tvoří malba, plastika a sklo.  

Knupp gallery rovněž pravidelně pořádá autorské výstavy. Podzimní autorský prim zahrála plátna Tomáše Speváka s titulkem Za oponou. Celá kolekce dynamicky ztvárněných postav přecházejících až do jevištních scén je v galerii stále k vidění.

Právě probíhající sólovka (do 21.11.17) patří figurálním plátnům Evy Fajčíkové s názvem "Už dlouho mě nic nevyděsilo". Letošní absolventka pražské Akademie výtvarných umění představuje volné pokračování své diplomové práce. Autorka koncipuje výstavu do dvou odlišných rovin. V černobílé sérii se setkáme s výjevy z náboženských rituálů a starých hororových filmů, budící dojem tajemného kultu. Barevná série, sestávající z intimních portrétů, naopak navozuje dojem každodennosti, a to i díky nejběžnějšímu fast fashion oděvu, do nějž jsou zobrazené postavy zahaleny.

23.11.17 vernisáží otevírá svou autorskou exhibici nových obrazů s názvem Slonovrat pražský portrétista a krajinář Jirka Houska. Propojuje v nich několik tematických okruhů, kde se odráží jeho zájem o přírodní vědy. Značná část maleb je založená na zobrazení světelných zdrojů. Někdy jsou jimi ohně, jindy samo Slunce. Obrazy s různými druhy slonů, včetně mamutů, situované do hypotetické verze budoucnosti, souvisí s jeho aktivitami pro organizaci Save-Elephants.

Jistou výstavní dynamiku pro rok 2018 galerie avizuje pořádáním exhibic mezinárodní umělecké scény. Ačkoliv se konkrétní termíny a projekty teprve tvoří, diváci se s jistotou mohou těšit např. na velice zajímavou skupinovou výstavu špičky současných kolumbijských umělců sochařů a malířů či zástupce Skandinávských zemí.

Galerie knupp gallery | Prague v Revoluční 17, Praha 1
otevřeno PO - PÁ, 10 - 19 hod, o víkendu 11 - 18 hod
web: www.knuppgallery.com

autor: Ing. Aleš Knupp | 1. 11. 2017 10:06

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama