Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

České nanofiltry jdou na dračku, domácí výrobci jsou profesionálové

komerční článek
3. 4. 2020 12:37
„Komunikace s domácími výrobci ochranných pomůcek mohla být ze strany státu rychlejší. Dlouho čekal na dodávky ze zahraničí, místo toho, aby lépe pracoval s firmami, které máme u nás,“ říká Jan Kavalírek, ředitel české technologické společnosti Grade Medical, která vyvinula novou nanovlákennou textilii s antimikrobiální úpravou pro výrobu vícevrstvých filtrů.
Foto: komerční článek

Česká technologická společnost Grade Medical působí ve zdravotnictví již řadu let. Zabývá se inovacemi v oblasti nanotechnologií a antimikrobiálních solů a současně vyrábí antimikrobiální kryty ran StopBac STERILE, které dodává do českých nemocnic i do zahraničí. Nyní se však firma rozhodla věnovat své know-how do boje proti koronaviru. Výsledkem je nově vyvinutá nanovlákenná textilie StopBac s antimikrobiální úpravou a obsahem nanočástic stříbra. Tuto textilii je nyní Grade Medical připraven dodávat českým textilním firmám, které ji využijí pro výrobu filtrů do svých roušek a respirátorů.

Tvrdíte, že jste vyvinuli novou textilii, která může přispět v boji proti koronaviru. V čem je tedy rouška využívající filtr z vaší textilie jiná než ostatní?

Přidaná hodnota naší textilie StopBac je ve vyvinutém patentovaném solu s obsahem nanočástic stříbra. Ten jsme schopni pomocí vlastní technologie sprejové atomizace nanášet formou nanovrstev na povrchy textilií, které následně disponují antimikrobiální úpravou. Textilie rovněž obsahuje nanovlákennou vrstvu, která sama o sobě tvoří bariéru proti virům. Filtry vyrobené z textilie StopBac proto mají nejen výbornou filtrační schopnost, ale rovněž obsahují nanočástice stříbra a přispívají tak k ochraně proti infekčním chorobám a celkovému zlepšení hygienického prostředí v roušce.

Na internetu se nyní objevuje mnoho nabídek na ochranné pomůcky, které prezentují svoji účinnost, realita je ale mnohdy jiná. Máte pro vlastnosti své textilie nějaké podložení?

Máte bohužel pravdu a musím říci, že tato činnost, kterou zmiňujete, mě mrzí. Takový přístup totiž hází špatné světlo na celý náš výrobní sektor.

Nicméně zpět k nám. My máme mnoho let zkušenost s výrobou zdravotnických prostředků nejvyšší rizikové třídy a nikdy bychom nedeklarovali něco, co nemáme podložené. Antibakteriální účinnost máme testovanou s výsledkem 99,99 %, a to Textilním zkušebním ústavem, tedy nezávislou akreditovanou zkušební laboratoří. Současně máme všechny další potřebné testy biokompatibility atd. Textilii StopBac navíc vyrábíme v certifikovaných čistých prostorách třídy ISO 8. My jsme profesionálové.

Dobře, rozumím. A máte ještě kapacity? Ochranných pomůcek je stále nedostatek, co tedy když Vás bude někdo kontaktovat, že by chtěl Vaše antimikrobiální textilie využít?

V posledních dnech jedeme na maximální výkon, kapacity ale od tohoto týdne opět navyšujeme. Prostor tedy ještě nějaký máme a primárně chceme samozřejmě pomoci českému trhu. Proto kdokoli má o naši textilii StopBac zájem, může nás kontaktovat přes webové stránky Grade Medical.

Nyní jste tedy přišli s novou nanotextilií s antimikrobiální úpravou, připravujete něco dále?

Samozřejmě, náš vývojový tým stále nepřetržitě pracuje na inovaci a zlepšování našich produktů. Nyní například testujeme antivirotické účinky soli a připravujeme i výrobu vlastních filtrů. V tomto musím celému našemu týmu poděkovat, opravdu nyní vyvíjí maximální úsilí, abychom se co nejrychleji pohybovali vpřed.

A jak byste vy, z pozice výrobního podniku, ohodnotili počínání našeho státu v době nouzového stavu?

Těžko se to hodnotí. Věřím, že stát dělá co může, a co se týká zaváděných opatření si myslím, že to zvládá dobře. Je ale škoda, že nekomunikoval více a rychleji s domácími výrobci. Dlouho čekal na dodávky ze zahraničí, místo toho, aby se více pracovalo s firmami u nás, které mezitím nabízely své služby. Měli bychom být více sebevědomí a věřit domácí výrobě, máme v České republice totiž skutečně skvělé firmy s pokročilými technologiemi.

Více o společnosti Grade Medical najdete na www.grademed.cz, jejich dosavadní výrobky pro koncové zákazníky jsou pak k dispozici na www.alfalekarna.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud nepřiznal další odškodnění Parkanové v kauze armádních letounů

Obvodní soud pro Prahu 2 ve čtvrtek nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Ministerstvo ženě již mimosoudně zaplatilo 1,6 milionu korun, což je podle soudkyně Šárky Henzlové dostačující. Bývalá politička žádala dalších zhruba 8,5 milionu.

Soud uznal, že žaloba Parkanové na ministerstvo byla oprávněná. Úřad však podle soudkyně jí již přiznal částku, která je v porovnání s podobnými případy velmi vysoká.

Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyni Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily až v říjnu 2021.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze je oproti roku 2019 čtyřikrát více případů spály

V Praze je až čtyřnásobně víc případů spály než ve stejném období roku 2019, který byl posledním před epidemií covidu-19. Od začátku roku onemocnělo 141 osob. Nemocné jsou hlavně děti od jednoho roku do devíti let. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Přibylo i případů spálové angíny, které ale nepodléhají hlášení hygienikům. Spálová angína se léčí antibiotiky, nejčastěji penicilinem, kterého je nyní v lékárnách nedostatek.

"Obecně se v ohnisku nákazy doporučuje zvýšená úroveň úklidu, včetně dezinfekce povrchů a ploch, které přicházejí do kontaktu s rukama osob. Dále se doporučuje hodně větrat," uvedli v tiskové zprávě hygienici. Pracovníci školek a škol by podle nich měli dohlížet na to, aby rodiče do tříd neposílali děti, které mají příznaky nemoci.

Spála se nejčastěji projeví bolestí v krku, vyčerpáním, zrudnutím obličeje, bledostí kolem úst, červenou vyrážkou a typický je jahodově červený jazyk. Spálovou angínu provází kromě bolesti v krku také vyrážka v podbřišku, na hrudníku a vnitřních stranách končetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy