Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

České domácnosti podceňují riziko otravy oxidem uhelnatým. Svůj podíl na tom má i malá osvěta

komerční článek
2. 12. 2016 12:31
Největší nebezpečí spojená s oxidem uhelnatým spočívají jednak v tom, že je tento jedovatý plyn bez barvy a zápachu pro naše smysly nerozpoznatelný, jednak v neinformovanosti o jeho výskytu a hrozbě.
Foto: Komerční sdělení

Oxid uhelnatý (podle sumárního vzorce CO) se v přírodě přirozeně vyskytuje jen v nepatrném množství v atmosféře a jako součást sopečných plynů. Druhotně se do ovzduší dostává jako produkt lidské činnosti. I proto se v prostředí českých domácností může objevit mnohem častěji, než si myslíte. Vzniká totiž při nedokonalém spalování uhlíku při nízké teplotě, krátkém času hoření či při nedostatku kyslíku.

V praxi to znamená, že pokud doma spalujete jakékoliv palivo, může dojít k uvolnění CO. Nejčastěji se tak děje v různých spotřebičích, které pro hoření využívají zemní plyn. Týká se to kotlů, sporáků, ale i koupelnových karem. CO vzniká i jako součást kouřových zplodin v krbech a ohništích, zejména pokud má komín špatný tah.

Dejte si pozor na tichého zabijáka

Především v malých, špatně ventilovaných místnostech se oxid uhelnatý rychle nashromáždí a jeho zvýšená koncentrace může být životu nebezpečná. Molekuly CO se velmi ochotně vážou na krevní barvivo hemoglobin a tím mu zabraňují v přenosu kyslíku. Dochází tak ke stavu, který se nazývá vnitřní dušení. Příznaky otravy se projevují ztrátou rovnováhy, bolestí hlavy, zvracením, ztrátou vidění, paměti, vše může skončit až ztrátou vědomí. Tyto příznaky nebývají zcela specifické, a pokud nemáte jasné podezření na otravu CO, nemusí je lékaři ihned identifikovat. I proto se tomuto plynu přezdívá tichý zabiják. V závislosti na koncentraci plynu může otrava nastat i během pár vteřin.

K náhodným otravám oxidem uhelnatým dochází nejčastěji právě v období od podzimu až do konce zimy, kdy v domácnostech běží v plném proudu topná sezóna. Za loňský rok se v České republice eviduje až 150 osob, které podlehly otravě oxidem uhelnatým. Do této statistiky spadají i oběti požárů, při nichž se jedovatý CO rovněž uvolňuje.

Toto číslo by mohlo být mnohem nižší, kdyby panovalo větší povědomí o rizicích, která se pojí se spalováním paliva. Nehoda tohoto typu se může přihodit téměř kdykoliv. Na vině nemusí být jen porucha či stáří spotřebiče, ale i konkrétní podmínky, kvůli kterým např. ke kotli nepřichází dostatek vzduchu. Abyste riziko otravy omezili na minimum, dodržujte dvě základní pravidla: Nechávejte si své plynové spotřebiče pravidelně servisovat, nezapomínejte ani na komín či kotel. A nainstalujte si spolehlivý hlásič, který rozpozná přítomnost oxidu uhelnatého i v malém množství a ihned jeho přítomnost nahlásí.

Instalací detektoru získáte luxus v podobě časové rezervy. Jakmile zaslechnete hlášení, můžete ihned zasáhnout. Vyvětrejte, abyste snížili koncentraci CO, a ihned přerušte hoření, aby nedošlo k dalšímu uvolňování plynu. A zavolejte servisního technika. Mějte na paměti, že CO je lehčí než vzduch, drží se proto v horní části místnosti. Pokud tedy k úniku dojde, skloňte se, abyste se ho zbytečně nenadýchali.

Myslete na prevenci

„Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že se jich otrava oxidem uhelnatým, pokud si doma netopí dřevem či uhlím, netýká. Opak je bohužel pravdou. Netvrdím, že otrava CO ročně připraví o život stejné množství lidí jako provoz na silnicích, ale na rozdíl od něj bychom mohli počet obětí otravy tímto jedovatým plynem díky instalaci detektoru omezit na minimum. A navíc jen za pár korun měsíčně,“ říká Kateřina Macková, produktová manažerka innogy.

V innogy, dříve RWE, vymysleli inovativní řešení a svým zákazníkům nabízejí k pronájmu detektor značky Honeywell (model XC100D) od 25 Kč měsíčně. Tento hlásič je po celou dobu svého fungování bezúdržbový a snadno se nainstaluje. Zvládnete to i bez špetky řemeslného talentu, jelikož detektor stačí položit např. na nábytek. Jakmile po 10 letech skončí jeho životnost, v innogy vám ho rádi bezplatně vymění za jiný plně funkční. Více podrobností zjistíte na pronajemdetektoru.cz nebo na bezplatné lince 800 67 67 67.

 

Právě se děje

Další zprávy