Někteří už slyšeli jméno Roatán, někteří už možná zaslechli něco o Češích na tomto místě, mnozí ale určitě ještě netuší, oč se jedná. Mohl byste nám prosím přiblížit, co je Roatán a kde se nachází?
Roatán je ostrov v západním Karibiku, který byl donedávna (zejména mezi Evropany) celkem neznámý, protože se nachází stranou od ostatních, hojně navštěvovaných karibských ostrovů. Ani já jsem před sedmi lety nevěděl, co slovo Roatán znamená.Ostrov se nachází v malém souostroví nedaleko hranic zemí Honduras, Guatemala a Belize. Souostroví se nazývá "Bay Islands", tedy "Ostrovy zálivu" a tvoří jej tři ostrovy. Roatán je největší z nich.
Jak se člověk z Česka dostane na ostrov Roatán?
Na Roatán se člověk z Česka dostane jednoduše letadlem :-)
Na ostrově je mezinárodní letiště, na kterém přistává několik letadel týdně. Ideální trasa z ČR vede přes Prahu nebo Vídeň, následně přes nějaké další evropské letiště letíte do USA (obvykle Miami, Houston nebo Atlanta) a pak už přímo na Roatán. Když vzlétnete v pátek z Prahy, tak jste v sobotu v poledne na Roatánu.
Komu byste pobyt na Roatánu doporučil?
Na Roatán může letět kdokoliv, koho láká Karibik a nestojí o destinace plné all-inclusive hotelových komplexů. Tento ostrov je spíše pro turisty, kteří chtějí krásná místa objevovat a prozkoumávat než pro ty, kteří chtějí nečinně ležet na pláži. To zde sice mohou taky, ale Roatán je prostě o něčem jiném.
Kdy je ideálně nejlepší doba pro návštěvu Roatánu?
Ideální doba pro návštěvu je únor až květen nebo září a říjen. V průběhu letních prázdnin v ČR sem bývají dražší letenky a v prosinci je zde období dešťů. Pokud ale někoho baví tropické lijáky, tak ať přiletí na Silvestra. My tady budeme.
Je pravda, že se na ostrově Roatán nachází česká vesnice?
Ano, Česká vesnice zde existuje. Před asi deseti lety ji začal budovat kamarád Jirka a nyní je nás zde už 35 rodin nebo jednotlivců. Českou vesnici budujeme a dále rozšiřujeme, protože je tady moc hezky, chceme si zde vybudovat nějaké další zázemí pro budoucnost, a protože nás to baví. Jsme takové komunitní typy lidí. Baví nás vesnici budovat, dává nám to smysl. Děti se baví stavěním hradů z písku a my budujeme vesnici a snažíme se, aby nám co nejlíp fungovala.
Obyvatelé jsou běžní lidé z Čech a Moravy. Lidé různého věku a lidé mnoha profesí. Jsou zde řemeslníci, lékaři, právníci, ajťáci, dělníci… No, já vlastně nevím, která profese tady zastoupena není. Teda vím. Není tady žádný bývalý politik :-)
Znamená to, že se tady dá žít i dlouhodobě, podnikat a pracovat?
Pracovat a podnikat se tady samozřejmě dá. My sami a někteří další sousedé jsou toho příkladem. Je zde mnoho možností. Není problém tady založit firmu, podnikat a pracovat.
Každý samozřejmě umíme něco jiného, ale jsem si jist, že se tady dobře uplatní schopní řemeslníci, automechanici, kuchaři, instruktoři potápění, kitesurfingu atd… Je to jako všude na světě, protože všude se dá pracovat. Člověk musí být aktivní a jde to.
Na ostrově se dá trvale žít až po získání místní rezidentury, kterou je třeba si vyřídit. Běžný Evropan může být na Roatánu až 4 měsíce v kuse a pak musí na několik dnů ostrov opustit. To se dá ale spojit třeba s výletem do Mexika nebo Guatemaly. Po návratu běží opět lhůta 3 měsíce, která se dá prodloužit na 4. To je trvalé žití z pohledu zdejších zákonů. Jsou ale i další faktory, které vnímáme každý trochu jinak. Někdo zde žije 7 let v kuse, jinému může být smutno po zimě a sněhu třeba už za půl roku.
Pokud vás rozhovor s Karlem Sasínem nalákal a chcete se dozvědět ještě víc o dovolené a životě na ostrově Roatán, přejděte na stránky Roatan.cz.