Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Češi své sousedy chválí

komerční článek
29. 4. 2021 15:33
Sousedé ovlivňují kulturu našeho bydlení
Češi věří, že se sousedské vztahy nejlépe navazují denním potkáváním se.
Češi věří, že se sousedské vztahy nejlépe navazují denním potkáváním se. | Foto: Skanska Reality

Pokud si se svými sousedy tykáte, jste pravděpodobně buď z menšího města, nebo ve velkém městě bydlíte ve vlastním bytě. Některé věci zůstaly stejné, jiné se v průběhu koronavirové pandemie změnily. Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK pro Skanska Reality. Jako "velmi dobré" nebo "spíše dobré" hodnotilo své sousedské vztahy v březnu 2021 dokonce 90 procent Čechů. 

"Aktuální průzkum měl ověřit, jak sousedství ovlivňuje kulturu bydlení. Právě ono "sousedství" totiž nyní začíná získávat na důležitosti. Skanska tento trend podporuje dlouhodobě, a kromě samotného domu se zaměřuje na život obyvatel v prostoru mezi budovami. Ten je pro nás stejně důležitý, jako v bytech samotných," říká Renata Vildomcová, marketingová ředitelka Skanska Reality. 

Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují.
Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují. | Foto: Skanska Reality

Češi věří, že nejlépe se sousedské vztahy navazují denním potkáváním na chodbách nebo v okolí domu, povídáním přes plot zahrady nebo společnými akcemi. Mladší preferují společné grilování nebo pikniky, rodiče s dětmi tuží sousedské vztahy na dětském hřišti. Velká část respondentů ale právě tyto prostory ve svém okolí nenachází.

Nové bydlení, které Skanska připravuje, počítá s množstvím funkcí ve sdílených a veřejných prostorech. Zelené parky, dětská hřiště, workoutová místa nebo griloviště, a nejen to - své místo tu najdou i umělecká díla nebo graffiti. V takovém prostředí může vzkvétat kultura bydlení, spokojený život i bezpečnost obyvatel nových čtvrtí a širšího okolí.

Průzkum prokázal, že dobré nebo špatné sousedské vztahy nesouvisí s místem, kde bydlíme, ani věkem, pohlavím nebo dosaženým vzděláním. V konkrétních aspektech se ale život ve městech a na vesnici liší, a svou roli hraje také vlastnický vztah k nemovitosti. Není překvapivé, že lépe své sousedy znají lidé v menších městech a na venkově. Ve větších městech je sousedské tykání častější mezi vlastníky než nájemníky. 

Nové bydlení nepředstavují jen dispozice bytu, ale i hezké okolí domu a parky s dětským hřištěm.
Nové bydlení nepředstavují jen dispozice bytu, ale i hezké okolí domu a parky s dětským hřištěm. | Foto: Skanska Reality

Březnový průzkum také ukázal, že jen každý desátý Čech dokázal zazvonit na souseda, aby si půjčil chybějící nářadí. A sousedskou výpomoc stále využívá jen každý třetí. 

K sousedské soudržnosti také přispívají prvky určené k setkávání přímo v domě u domu. Sdílená terasa, komunitní záhony, posezení, Skanska někde přidává dokonce i dílnu. Velkorysý venkovní prostor ideální pro navazování sousedských vztahů v budoucnu nabídne také čtvrť Emila Kolbena, jejíž druhá etapa je právě v prodeji. 

Kromě zvyšujících se nároků na kvalitu budov sílí akcent na rozvoj veřejného prostoru.
Kromě zvyšujících se nároků na kvalitu budov sílí akcent na rozvoj veřejného prostoru. | Foto: Skanska Reality

Rozdíly se projevují i u lokálně prospěšných pracích, do kterých se s chutí zapojuje 31 procent obyvatel žijících na vesnicích, u městských obyvatel to bylo pouze 14 procent. 

Platí také, že s vyšším počtem obyvatel nabývá potíží spojených se sousedstvím. A na co si lidé ve městech nejčastěji stěžují? Jsou to hluční sousedé, neuklizené psí exkrementy a nepořádek u popelnic. 

Tak co, jaké sousedy si vyberete vy? Reality.skanska.cz

 

Právě se děje

Další zprávy