Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Češi své sousedy chválí

komerční článek
29. 4. 2021 15:33
Sousedé ovlivňují kulturu našeho bydlení
Češi věří, že se sousedské vztahy nejlépe navazují denním potkáváním se.
Češi věří, že se sousedské vztahy nejlépe navazují denním potkáváním se. | Foto: Skanska Reality

Pokud si se svými sousedy tykáte, jste pravděpodobně buď z menšího města, nebo ve velkém městě bydlíte ve vlastním bytě. Některé věci zůstaly stejné, jiné se v průběhu koronavirové pandemie změnily. Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK pro Skanska Reality. Jako "velmi dobré" nebo "spíše dobré" hodnotilo své sousedské vztahy v březnu 2021 dokonce 90 procent Čechů. 

"Aktuální průzkum měl ověřit, jak sousedství ovlivňuje kulturu bydlení. Právě ono "sousedství" totiž nyní začíná získávat na důležitosti. Skanska tento trend podporuje dlouhodobě, a kromě samotného domu se zaměřuje na život obyvatel v prostoru mezi budovami. Ten je pro nás stejně důležitý, jako v bytech samotných," říká Renata Vildomcová, marketingová ředitelka Skanska Reality. 

Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují.
Ale ani po roce intenzivního pobytu doma si Češi na sousedy nestěžují. | Foto: Skanska Reality

Češi věří, že nejlépe se sousedské vztahy navazují denním potkáváním na chodbách nebo v okolí domu, povídáním přes plot zahrady nebo společnými akcemi. Mladší preferují společné grilování nebo pikniky, rodiče s dětmi tuží sousedské vztahy na dětském hřišti. Velká část respondentů ale právě tyto prostory ve svém okolí nenachází.

Nové bydlení, které Skanska připravuje, počítá s množstvím funkcí ve sdílených a veřejných prostorech. Zelené parky, dětská hřiště, workoutová místa nebo griloviště, a nejen to - své místo tu najdou i umělecká díla nebo graffiti. V takovém prostředí může vzkvétat kultura bydlení, spokojený život i bezpečnost obyvatel nových čtvrtí a širšího okolí.

Průzkum prokázal, že dobré nebo špatné sousedské vztahy nesouvisí s místem, kde bydlíme, ani věkem, pohlavím nebo dosaženým vzděláním. V konkrétních aspektech se ale život ve městech a na vesnici liší, a svou roli hraje také vlastnický vztah k nemovitosti. Není překvapivé, že lépe své sousedy znají lidé v menších městech a na venkově. Ve větších městech je sousedské tykání častější mezi vlastníky než nájemníky. 

Nové bydlení nepředstavují jen dispozice bytu, ale i hezké okolí domu a parky s dětským hřištěm.
Nové bydlení nepředstavují jen dispozice bytu, ale i hezké okolí domu a parky s dětským hřištěm. | Foto: Skanska Reality

Březnový průzkum také ukázal, že jen každý desátý Čech dokázal zazvonit na souseda, aby si půjčil chybějící nářadí. A sousedskou výpomoc stále využívá jen každý třetí. 

K sousedské soudržnosti také přispívají prvky určené k setkávání přímo v domě u domu. Sdílená terasa, komunitní záhony, posezení, Skanska někde přidává dokonce i dílnu. Velkorysý venkovní prostor ideální pro navazování sousedských vztahů v budoucnu nabídne také čtvrť Emila Kolbena, jejíž druhá etapa je právě v prodeji. 

Kromě zvyšujících se nároků na kvalitu budov sílí akcent na rozvoj veřejného prostoru.
Kromě zvyšujících se nároků na kvalitu budov sílí akcent na rozvoj veřejného prostoru. | Foto: Skanska Reality

Rozdíly se projevují i u lokálně prospěšných pracích, do kterých se s chutí zapojuje 31 procent obyvatel žijících na vesnicích, u městských obyvatel to bylo pouze 14 procent. 

Platí také, že s vyšším počtem obyvatel nabývá potíží spojených se sousedstvím. A na co si lidé ve městech nejčastěji stěžují? Jsou to hluční sousedé, neuklizené psí exkrementy a nepořádek u popelnic. 

Tak co, jaké sousedy si vyberete vy? Reality.skanska.cz

 

Právě se děje

před 6 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 45 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy