Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Častá zemětřesení v Indonésii děsí české turisty. Místní jsou na ně zvyklí.

8. 11. 2018 11:47
Popularita indonéského ostrova Bali mezi českými turisty rok od roku stoupá, přestože je oblast pravidelně sužována přírodními katastrofami. Naposledy se Bali dostalo na přední stránky světových zpravodajských portálů letos v srpnu, kdy sousední ostrov Lombok zasáhlo zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály.
Foto: Komerční sdělení

Zemětřesení v oblasti Jávského moře, kam patří i Bali, nejsou ničím výjimečným. Podle profesora Kerryho Sieha ze singapurské Univerzity Nanyang došlo v posledních 10 letech v uvedené zóně k více než 30 zemětřesením o síle přesahující 6 stupňů Richterovy škály.  Na vině je geografická poloha Indonésie. Ta se svými zhruba 17 tisíci ostrovy leží v tzv. "Ohnivého kruhu", což je pásmo ohraničující Tichý oceán, kde se odehrává na 90 procent všech zemětřesení na planetě. "Většinou se však jedná o slabé záchvěvy, které pro člověka nepředstavují žádné riziko," uklidňuje profesor Sieh.

Foto: Komerční sdělení

Ne vždy vám hrozí nebezpečí

Své zkušenosti se zemětřesením má i Ada Tzoneva z cestovní kanceláře GO2, která je garantkou zájezdů do Indonésie. "Když udeří zemětřesení, nejdůležitější je zachovat si klidnou hlavu. Pokud se o katastrofě dozvíte ještě před odletem, nemusíte hned rušit naplánovanou cestu. Doporučuji zkontrolovat si místo, kde se vaše cílová destinace nachází. Udeří-li totiž zemětřesení například na ostrov Sulawesi a vy letíte na Bali, riziko, že otřesy z 500 kilometrů vzdáleného ostrova pokazí vaši dovolenou, není veliké. Indonésie je rozlehlá země, od východu k západu měří více než 5000 kilometrů, a tak je důležité brát tyto skutečnosti na zřetel," radí Ada Tzoneva.

Foto: Komerční sdělení

Co dělat, když se pod vámi začne třást zem

Rozvážné a klidné jednání je důležité také v případě, kdy vás zemětřesení zasáhne v místě vaší dovolené. Na Bali existuje systém včasného varování před zemětřesením a s ním velmi často spojenou přílivovou vlnou tsunami či závaly půdy. Místní média a všudypřítomné sirény jsou součástí systému včasného varování před hrozícím nebezpečím.

Foto: Komerční sdělení

Pokud vás zemětřesení zastihne uvnitř budovy, odborníci doporučují kleknout si na všechny čtyři, ukrýt se pod nejbližší stůl, který bude sloužit jako ochrana hlavy před padajícími objekty a nepřibližovat se k oknům, dveřím a zdím. Opuštění budovy je doporučeno až po skončení otřesů, jelikož během zběsilého úprku dochází k nejvíce zraněním. Důležité je také vyhýbat se výtahům.

Pozor na tsunami

Obzvláště silná zemětřesení bývají doprovázena také následnou přílivovou vlnou tsunami. Pokud vás na Bali překvapí zemětřesení během návštěvy pláže, o případné hrozbě tsunami vás bude informovat systém výstražných sirén. Tři minuty trvající zvukový signál je upozorněním, aby všichni návštěvníci opustili tzv. červené a žluté zóny - cedulemi vyznačené oblasti, kde hrozí vysoké riziko zaplavení.

Foto: Komerční sdělení
 

Právě se děje

Další zprávy