reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Častá zemětřesení v Indonésii děsí české turisty. Místní jsou na ně zvyklí.

Popularita indonéského ostrova Bali mezi českými turisty rok od roku stoupá, přestože je oblast pravidelně sužována přírodními katastrofami. Naposledy se Bali dostalo na přední stránky světových zpravodajských portálů letos v srpnu, kdy sousední ostrov Lombok zasáhlo zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály.

Zemětřesení v oblasti Jávského moře, kam patří i Bali, nejsou ničím výjimečným. Podle profesora Kerryho Sieha ze singapurské Univerzity Nanyang došlo v posledních 10 letech v uvedené zóně k více než 30 zemětřesením o síle přesahující 6 stupňů Richterovy škály.  Na vině je geografická poloha Indonésie. Ta se svými zhruba 17 tisíci ostrovy leží v tzv. "Ohnivého kruhu", což je pásmo ohraničující Tichý oceán, kde se odehrává na 90 procent všech zemětřesení na planetě. "Většinou se však jedná o slabé záchvěvy, které pro člověka nepředstavují žádné riziko," uklidňuje profesor Sieh.

Ne vždy vám hrozí nebezpečí

Své zkušenosti se zemětřesením má i Ada Tzoneva z cestovní kanceláře GO2, která je garantkou zájezdů do Indonésie. "Když udeří zemětřesení, nejdůležitější je zachovat si klidnou hlavu. Pokud se o katastrofě dozvíte ještě před odletem, nemusíte hned rušit naplánovanou cestu. Doporučuji zkontrolovat si místo, kde se vaše cílová destinace nachází. Udeří-li totiž zemětřesení například na ostrov Sulawesi a vy letíte na Bali, riziko, že otřesy z 500 kilometrů vzdáleného ostrova pokazí vaši dovolenou, není veliké. Indonésie je rozlehlá země, od východu k západu měří více než 5000 kilometrů, a tak je důležité brát tyto skutečnosti na zřetel," radí Ada Tzoneva.

Co dělat, když se pod vámi začne třást zem

Rozvážné a klidné jednání je důležité také v případě, kdy vás zemětřesení zasáhne v místě vaší dovolené. Na Bali existuje systém včasného varování před zemětřesením a s ním velmi často spojenou přílivovou vlnou tsunami či závaly půdy. Místní média a všudypřítomné sirény jsou součástí systému včasného varování před hrozícím nebezpečím.

Pokud vás zemětřesení zastihne uvnitř budovy, odborníci doporučují kleknout si na všechny čtyři, ukrýt se pod nejbližší stůl, který bude sloužit jako ochrana hlavy před padajícími objekty a nepřibližovat se k oknům, dveřím a zdím. Opuštění budovy je doporučeno až po skončení otřesů, jelikož během zběsilého úprku dochází k nejvíce zraněním. Důležité je také vyhýbat se výtahům.

Pozor na tsunami

Obzvláště silná zemětřesení bývají doprovázena také následnou přílivovou vlnou tsunami. Pokud vás na Bali překvapí zemětřesení během návštěvy pláže, o případné hrozbě tsunami vás bude informovat systém výstražných sirén. Tři minuty trvající zvukový signál je upozorněním, aby všichni návštěvníci opustili tzv. červené a žluté zóny - cedulemi vyznačené oblasti, kde hrozí vysoké riziko zaplavení.

8. 11. 2018 11:47

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama