Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Bude Krakonoš spokojený? Návštěvníci Krkonoš podepisovali závazek

22. 7. 2019 8:00
Přes 6500 návštěvníků Krkonoš během víkendu osobně podepsalo petici "Co si do hor přinesu, to si také odnesu!". Jednalo se o realizaci důležité části slibu, který vládce hor dostal minulý týden na jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. Kvůli neúměrné eskalaci odpadkoušů bylo původně v sázce naprosté uzavření Krkonošského národního parku.
Foto: Komerční sdělení

Podpisy sbíralo 20 dobrovolníků na deseti vybraných místech po celých Krkonoších. "Naši obětaví dobrovolníci vykonali obrovské penzum práce. Za celý víkend nasbírali přesně 6594 podpisů. Lidé na iniciativu reagovali fantasticky - podepsal se pod ní víceméně každý, kdo šel kolem," popsal ředitel Správy KRNAP Robin Bönish s tím, že nebýt častých dešťových bouřek a přeháněk, je toto číslo pravděpodobně výrazně vyšší. Nejúspěšnějšími lokalitami byly Černá hora a Mumlavské vodopády, kde se podařilo nasbírat v obou případech přes 1000 podpisů.

Foto: Komerční sdělení

Z akce byly nadšené také děti, které zaujal motiv odchytu odpadkoušů v krkonošské přírodě natolik, že jednotlivé nasbírané kusy vystavovali u stánků jako trofeje. "S vervou se však přidávali také jejich rodiče. Na některých stáncích spontánně vznikala výstava odchycených odpadkoušů, obecně velmi oblíbený byl balíček s komiksem "jak odchytit odpadkouše", kterých si lidé brali více i na jiné výlety a túry nebo pro své kamarády. Celkově si myslím, že pán hor bude mít radost," uzavřel s úsměvem Robin Bönish.

Iniciativa "Co si do hor přinesu, to si také odnesu" vznikla na popud veřejného dopisu, který minulý týden zveřejnil v českých médiích samotný Krakonoš. Kvůli nadměrnému výskytu odpadkoušů v Krkonoších hrozil naprostým uzavřením své říše "neprůchodnou mlhou".  

Pána hor poté pozvalo na jednání do Prahy Ministerstvo životního prostředí, které s ním ústy svého šéfa Richarda Brabce uzavřelo dohodu. Jejím základním kamenem byl písemný závazek lidí, že již nebudou v Krkonošském národním parku odhazovat odpadkouše, k čemuž Krakonoš svolil. "Moje hrozba však nadále trvá. Všechny síly nyní napnu a budu bedlivě sledovat, nakolik se lidé svých slibů budou držet," zdůraznil pán hor, že jeho rozhodnutí nemusí být konečné.

Foto: Komerční sdělení

Lidé nyní mohou petici podepisovat také v elektronické podobě na tomto odkazu. K dispozici je také jako informační zdroj facebooková stránka Není zvěř jako zvěř. Kromě ní a kompletní fotogalerie z víkendové akce tam však zájemci naleznou i další zajímavosti jako fotoreportáž z Krakonošovy návštěvy u ministra či jedinečný atlas všech doposud identifikovaných příslušníků čeledi odpadkoušovitých. Jednotliví odpadkouši z tohoto atlasu byli také instalováni na jednu z krkonošských stezek, kde se dosud mohli turisté setkávat s krkonošskými zvířátky. Od této chvíle už se tedy mohou dozvědět více také o odpadkouších.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Fotbalisté Teplic měli v zápase s Olomoucí kopat penaltu

Fotbalisté Teplic měli v sobotním zápase 21. kola první ligy s Olomoucí (1:3) kopat penaltu. Podle komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR při souboji Václava Jemelky s domácím Jakubem Marešem udělal chybu hlavní sudí Zbyněk Proske ve spolupráci s asistentem Radimem Dreslerem.

Proske v Teplicích ve 22. minutě za stavu 0:1 neodpískal Jemelkovo podražení Mareše na hraně pokutového území. Hosté do konce prvního poločasu přidali další dvě branky a prakticky utkání rozhodli. Podle komise předcházelo chybě špatné postavení rozhodčího, který měl být inkriminované situaci blíž. Na zápase nebyl přítomen videorozhodčí, takže nemohl přehmat sudích na hřišti opravit.

V pondělní dohrávce Jablonec - Příbram (4:0) asistent Jiří Moláček chyboval ve 14. minutě, když nesprávně signalizoval ofsajd domácího Jana Sýkory, jenž postupoval sám na branku. V 72. minutě hlavní rozhodčí Ondřej Berka správně neuznal gól Příbrami kvůli ruce Radka Voltra. Podle komise byla v pořádku i penalta pro Jablonec v nastavení, které předcházel faul Mihaila Cmiljanoviče na Libora Holíka.

Pochváleni byli i sudí za výkon v nedělním vršovickém derby mezi Bohemians 1905 a Slavií (1:0). Hlavní rozhodčí Pavel Rejžek vyhodnotil dobře například situaci v 82. minutě, kdy neodpískal ruku hostujícího gólmana Ondřeje Koláře mimo pokutového území. "Přestože došlo v případě brankáře hostujícího týmu k dotyku ruky s míčem, nejednalo se v tomto případě o porušení pravidel," vysvětlila komise.

V dalším nedělním ligovém duelu Opava - Plzeň (0:3) zase učinil správné rozhodnutí sudí Emanuel Marek, když v 85. minutě domácímu Bojanu Dordičovi udělil žlutou kartu za nafilmovaný pád v šestnáctce.

Chybou podle komise nebyla ani uznaná první branka Karviné v sobotním utkání proti Zlínu (2:0). Při gólové střele Vojtěcha Smrže z 29. minuty několik domácích hráčů stálo v ofsajdu. Asistent Jiří Kříž pak řešil s hlavním rozhodčím Pavlem Fraňkem, zda neovlivňovali brankáře hostů Mateje Rakovana, ale nakonec gól platil. Komise tento verdikt akceptovala i "s přihlédnutím k ne zcela průkazným opakovaným záběrům zmíněné situace".

Zdroj: ČTK
Další zprávy