Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Běžný i spořicí účet se vyplatí. Jak bankovní účty ale vybrat a neprohloupit?

15. 2. 2019 15:58
Není bankovní účet jako bankovní účet, proto než se rozhodnete zajít do banky, dobře si promyslete, jaký bude vašim potřebám vyhovovat nejlépe. Pokud chcete peníze jen střádat, pak jednoznačně volte spořicí účet, jestliže ale plánujete peníze i utrácet, je zapotřebí sjednat běžný účet. Jak je ale vybrat?
Foto: DotFox

Zatímco ještě před lety bylo nemožné sehnat účet bez poplatku. Dnes už to taková utopie není, přeci jen je ale zapotřebí hledat a vybírat.

Jak vybrat běžný účet?

Běžný účet zdarma nenabízí automaticky každá banka, klient si ho obvykle musí zasloužit. Nejčastěji tak finanční ústavy požadují, aby na účet byl každý měsíc zaslán určitý obnos peněz a aby byl každý měsíc proveden určitý počet transakcí. Občas hraje prim i platba kartou.

Při výběru je důležité odpíchnout se od vašich potřeb. Ujasněte si tak předem, co od osobního konta očekáváte, poté vezměte všechny dostupné produkty na trhu a porovnejte je. Ty, které nebudou vyhovovat vašim požadavkům, rovnou vyřaďte. V užším výběru se pak zaměřte:

  • na veškeré poplatky,
  • na možnost úročení zůstatku,
  • na ostatní služby.

Poplatky, výnosy, zákaznický servis

Co se poplatků týká, chtějte vědět, kolik zaplatíte za výběry, odchozí a příchozí platby, trvalé příkazy, založení a správu účtu. Samozřejmě vždy je nejlepší volit takový účet, který je zcela zdarma a bez podmínek. Tím je například běžný účet od Equa bank, se kterým navíc můžete vybírat zdarma ze všech bankomatů v ČR.

Zhodnocení dnes už nenabízí jen spořicí účet, úročení lze získat i u některých běžných účtů. Pokud budete mít na kontě vysoký zůstatek, rozhodně se vám tento bonus vyplatí. Ne u všech bank tomu ale tak je, proto se dopředu informujte.

V neposlední řadě se zajímejte o zákaznický servis a internetové a mobilní bankovnictví. To by v obou případech mělo být intuitivní a přehledné. Zároveň by zákazník měl být schopen řadu problémů vyřešit online či po telefonu, přeci jen se vám nebude chtít s každou prkotinou běhat na pobočku.

Jak vybrat spořicí účet?

Pokud hledáte účet k spoření, pak rozhodně sáhněte po spořicím produktu. Při jeho výběru se zaměřte:

  • na úrokovou sazbu,
  • na podmínky,
  • na pásmové úročení.

Úroková sazba je asi tím nejhlavnějším parametrem, který bude rozhodovat. Nečekejte však žádné rekordní výnosy, v současné době banky nabízí nejvyšší úrok kolem 1 %. Pozor si ale dejte na lákavé nabídky, které jsou podmíněné často pravidelnou platbou kartou nebo velikostí vkladu. Pásmové úročení vám totiž může očekávaný vysoký výnos pořádně zkrátit.

TIP: Řada bank nabízí běžné i spořicí účty, které lze snadno propojit v internetovém bankovnictví. Díky tomu můžete peníze ze spořicího účtu ihned čerpat a naopak vysoký zůstatek na běžném účtu si nechat zhodnocovat.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy