Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Aukce výtvarného umění - Pořádá aukční dům European Arts

European Arts Investments
8. 3. 2018 13:39
V sobotní aukci obrazů se nabízí vzácný publikovaný obraz Vlaha Bukovace - Paní Kopistová se synem (1915) s vyvolávací cenou 2,5 milionu korun.
Vlaho Bukovac / Paní Kopistová se synem
Vlaho Bukovac / Paní Kopistová se synem | Foto: Miloš Svoboda

V sobotu 17. března 2018 od 13.00
Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 5. 3. 2018 - 16. 3. 2017 od 10.00 do 18.00 a v sobotu 17. 3. 2018 od 10.00 do 12.00.

V sobotní aukci síně European Arts v Obecním domě v Praze se bude dražit velmi zajímavá kolekce tří set vybraných děl českého i evropského výtvarného umění. Mistrovské práce Václava Radimského, Vlaha Bukovace, Otakara Mrkvičky, Jindřicha Štyrského, Františka Kupky, Antonína Slavíčka a mnoha dalších zvučných autorů je možné si prohlédnout na předaukční výstavě v prostorách galerie na Senovážném náměstí 8, Praha 1.

Olej na plátně, 90 x 110 cm, rámováno, datace 1915, signováno vlevo dole Vlaho Bukovac, č. soupisu 947. Publikováno: Uchytil Kružič Vera, Vlaho Bukovac, Život i dielo 1855-1922, Nakladni zavod Globus, Zagreb, 2005, str. 415, soupis č. 947.

Precizně propracovaný olej významného malíře a profesora Akademie výtvarného umění Vlaha Bukovace, na kterém je ztvárněna choť významného Československého továrníka Ing. Antonína Kopisty, se svým synem, patří k vrcholům jeho tvorby.

Vlaho Bukovac ve svém atelieru
Vlaho Bukovac ve svém atelieru | Foto: European Arts Investments

Ing. Antonín Kopista založil v roce 1909 v Pražských Nuslích proslulou továrnu na hodinková skla. Firma Kopista & Dubský byla jednou z prvních pražských továren vůbec. Sklíčka se zde řezala, lisovala, brousila, leštila a poté kontrolovala, zvláštním měřícím zařízením, které vynalezl Ing. Kopista. V roce 1935 si továrna zřídila vlastní transformační stanici. Později byl sortiment rozšířen o výrobu zrcadel a fasetových skel. Dne 1. ledna 1948 byla věhlasná továrna sídlící ve Ctiradově ulici číslo č. p. 1 znárodněna.

Aukce, tohoto mimořádného obrazu Vlaha Bukovace s vynikající proveniencí a příběhem, začne na částce 2 500 000 Kč

Václav Radimský / Na Eptu

Olej na plátně, 95 x 137 cm, rámováno, datace - okolo r. 1900, signováno vpravo dole VRadimský.

Významné dílo Václava Radimského Na Eptu, které divákovi nabízí pohled do krajiny obce Giverny. Vidíme zde klikatící se vodní tok, břeh formovaný listnatým stromovím a signifikantními vrbami, jež se zrcadlí v hladině a naznačují pomíjivost zaznamenané chvíle. Barevnost je podzimní, převládající tóny hnědé a stříbrné, doplněné o žlutou a zelenou barvu luk a pastvin. Radimský zde zachytil prchavý moment, proměnu krajiny, kdy na své bárce spočinul uprostřed vodní hladiny a zachycoval ji protknutou slunečními paprsky a doplněnou korunami stromů.

Václav Radimský / Na Eptu
Václav Radimský / Na Eptu | Foto: European Arts Investments

Právě takové motivy z Francie reprezentují české stopy na poli směru zvaného impresionismus. Václav Radimský se může směle řadit k umělcům, kteří byli schopni prosadit se v tehdejší konkurenci a pohybovali se ve společnosti nejzvučnějších jmen, jako byl například sám mistr impresionismu Claude Monet.

Tento důležitý obraz, datovaný kolem roku 1900, se nikdy neobjevil v aukci a nabízí tak jedinečnou možnost pro sběratele tohoto významného českého impresionisty. Vyvolávací cena byla stanovena na 1 500 000 Kč

Jindřich Štyrský / Déšť

Olej na plátně, 48,5 x 60,5 cm, rámováno, datováno 1927, signováno vpravo dole STYRSKY 1927. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.

Po třech letech se vrací do aukce zásadní artificielní obraz Déšť od Jindřicha Štyrského.

Obraz Jindřicha Štyrského pochází z jeho artificielistického období, které rozvíjel zejména v Paříži ve druhé polovině dvacátých let minulého století, kde žil společně s Toyen. Obraz, jenž na autorově posmrtné výstavě dostal název Déšť (Jindřich Štyrský, SVU Mánes, 4. - 25. duben 1946, č. k. 112) Patří k nejpůvabnějším Štyrského obrazům z arteficielistického období vůbec.

Jindřich Štyrský / Déšť
Jindřich Štyrský / Déšť | Foto: European Arts Investments

Artificielismus byl vlastní umělecký směr, jenž Štyrský a Toyen v Paříži několik let soustavně promýšleli a výstavně prosazovali. Je nejdůležitějším vkladem české meziválečné avantgardy do evropského malířství, který byl před několika lety uznán na mezinárodních výstavách jako jeden z jejích nejoriginálnějších přínosů.

Obraz vyznačující se velmi provzdušněnou, odhmotněnou barevností, lehkostí, postihující zrakem dosud nespatřené barevné odstíny jde do aukce s cenou 11 500 000 Kč.

Otakar Mrkvička / Zpívající dívky

Olej na plátně adjustovaném na dřevě, 32 x 23 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo dole OMRKVIČKA, zezadu opatřeno výstavním štítkem.

Otakar Mrkvička / Zpívající dívky | Foto: European Arts Investments

Půvabný olej Zpívající dívky od významného člena Děvětsilu Otakara Mrkvičky pochází z roku 1942. O rok později přesně 1. června 1943 byl vystaven pod katalogovým číslem 25 v Galerii Josefa Richarda Vilímka na autorské výstavě Obrazy a kresby Otakara Mrkvičky.

Jedná se o značně šarmantní obohacující obraz v původní adjustaci, který se v sobotu odpoledne začne vyvolávat za velmi příznivou cenu 120 000 Kč.

František Kupka / Portrét ženy

Pastel na papíře, 38 x 34,5 cm, datace 1908/1909, signováno vpravo dole Kupka spolu s autorskou dedikací. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa a opatřeno certifikátem pravosti od Pierra Brullé.

Máme před sebou smyslově přitažlivou podobu mladé ženy, vyjádřenou pastelem, jímž se Kupka soustavně zabýval zejména v letech 1908 - 1911, kdy se stal jedním z jeho nejpoužívanějších výrazových prostředků vedle olejové malby. Na kresbě můžeme ocenit jednak Kupkův smysl pro bezprostřední charakterizaci ženské tváře, jednak způsob jejího "záběru", který je veden z jedné z nejobtížnějších pohledů na lidskou hlavu. Kupka v pastelech dokázal s mimořádným nadhledem přiblížit život znázorňované ženy a její půvab. Kresba doslova žhne vizuálním napětím, které vyzařuje z jemně osvětlené tváře, ztemnělých vlasů a prosvětleného okolí hlavy. Z kresby je zcela jednoznačně patrné, že Kupka byl znalec žen, že dokázal velmi přesně vyjádřit jejich skryté stránky.

František Kupka / Portrét ženy | Foto: European Arts Investments

Kresbu měl ve své sbírce velký Kupkův ctitel, který jej ovšem i zpětně inspiroval, grafik Pierre-Antoine Gallien (1896-1963), jenž byl proslulý svými černobílými grafikami. S Kupkou se dlouhodobě přátelil, zejména od začátku dvacátých let, a patřil k velkým obdivovatelům jeho díla. Kupkova dedikace Gallinenovi napovídá, která žena by mohla být zdrojem inspirace. Podoba ženy z pastelu se blíží slavnému obrazu, jehož název dlouho zněl tajemně Galliénovo gusto (1909, olej, plátno, Národní galerie v Praze), zachycují černovlasou ženu z kabaretu, oděnou v červených šatech, s červeně napudrovanou tváří a výraznou rtěnkou. S velkou pravděpodobností jde o tentýž model.

Velmi výrazná Kupkova kresba zřetelně obohacuje poznání jeho tvorby na konci prvého desetiletí dvacátého století. Vyvolávací cena začne na 1 550 000 Kč

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE
  • Aukční highlights video ke shlédnutí ZDE

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese: European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 602 468 308, 739 087 454 e-mail: [email protected].  Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz.

před 23 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK