reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Adam Plachetka: Českou výrobu jsem začal oceňovat v cizině

Basbarytonista Adam Plachetka se pravidelně objevuje v nejprestižnějších operních domech světa. Jako prvnímu Čechovi se mu podařilo před třicátými narozeninami vystoupit v newyorské Metropolitní opeře, v milánské La Scale, v londýnské Královské opeře v Covent Garden a ve Vídeňské státní opeře, jejímž stálým sólistou je už sedm let. Stejně pečlivě, jako projekty, do kterých se zapojí, vybírá Adam Plachetka i značky a výrobky, které podpoří. Takovým výrobkem jsou i české hodinky tradiční značky PRIM, které se vyrábí v Novém Městě nad Metují, jejímž je ambasadorem.

Co Vás právě teď nejvíce zaměstnává?

Aktuálně mě zaměstnává CD, které bude vycházet v říjnu. Jsou to muzikály a jedná se v podstatě o můj první výlet z klasiky. Natáčeli jsme ho se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu s Tomášem Netopilem a bude vycházet u Radioservisu v půlce října. Takže to je úplně nejaktuálnější.  Už mi také začala sezona ve Vídni, kde mám v září Figarovu svatbu a v říjnu Dona Giovaniho. Mezi tím stihnu několik koncertů v Praze - například na Dvořákově Praze nebo na galavečeru na počest Jarmily Novotné v Rudolfinu.

Neuvažujete v souvislosti s vydáním CD muzikálových melodií také přímo o účinkování v muzikálu? Např. mnoho interpretů české verze Fantoma opery patří mezi operní pěvce…

Někteří z nich jsou moji spolužáci, kteří se po skončení školy začali věnovat také popu. Já bych si muzikál sice rád vyzkoušel, ale vzhledem k tomu, že se hrají téměř denně, s minimem alternací, jednalo by se o závazek na rok, dva, a to si vzhledem k ostatním aktivitám nemůžu dovolit. Z časových důvodů jsme se rozhodli pro koncertní provedení, pro cédéčko. Muzikálový provoz by nešel bohužel reálně utáhnout.

Jaké máte vzdálenější plány i kromě těch pracovních?

Kromě pracovních plánů nic moc, snažím se věnovat hlavně rodině, ale volněji jsme měli spíš přes  léto a teď chvilku na dovolenou čas nebude. Letos mě čeká opera jenom ve Vídni a v New Yorku, zbytek vyplňují koncerty, z velké části v Čechách. Mám pocit, že by to měla být klidnější sezóna a měl bych mít i čas se občas postarat o dcerku a jezdit naopak se ženou, když ona bude pracovat. (Manželkou A.Plachetky je sopranistka Kateřina Kněžíková - pozn.redakce)

Máte vůbec čas na koníčky, když máte tak vytížený rodinný a pracovní život?

Když jsem sám, snažím se trávit čas venku, hýbat se, běhat, ale i chodit do kina nebo na hokej. Záleží, kde momentálně jsem. Často se jdu také podívat na jiné představení, je toho hodně co vidět  v NY i ve Vídní.

Chodíte si většinou poslechnou něco ze svého oboru?

Většinou ano, chodím převážně na operu. Když je zajímavý koncert, tak jdu i na pop, ale to je zřídkakdy.

Pamatujete si, jaké byly vaše první hodinky?

Mám pocit, že to byly Casia, na ty úplně první si ale bohužel přesně nepamatuji.

A první Primky jste si pořídil až v dospělosti?

Ano.

Našel jste si tedy k české značce cestu až nyní.

V podstatě je to tak. Když jsem začal být častěji v cizině, začal jsem oceňovat českou výrobu a vlastně i adresnou výrobu. Tedy, že si u výrobku člověk může představit osobu, která ho vytvořila, která se na něm podílela. Čím dál tím méně věcí si kupuji v řetězcích. Oblečení si nechávám šít, nábytek vyrobit na míru, protože vím, že podpořím naše lidi a část z nich navíc osobně znám.

Jak jste se vůbec dostal k Primkám? Vyhledal jste je cíleně, nebo jste na ně "narazil"?

Značku PRIM jsem rozhodně znal od dětství. Myslím, že jsem šel kolem obchodu, kde mne hodinky zaujaly a pak jsem četl článek, kde jsem zjistil o značce víc. Následně jsem si koupil své první primky, tenkrát to byla limitovaná edice Tycho Brahe. Jako ambasador značky jsem dostal model Diplomat, který se nejlépe hodí k formálnímu stylu oblékání i prostředí, ve kterém se pohybuji nejčastěji. Jsem rád, že mohu PRIM podpořit doma i v zahraničí.

 Češi by měli být hrdí na české výrobky, je to tak?

Rozhodně! Mám rád, když si můžu koupit něco, co se udělalo u nás, podpořit domácí výrobu. Máme i top firmy, které dovedou oslovit v zahraničí, ne nutně jen Škodovka a pivo, ale například Moser. Měli bychom být rádi za každou firmu, která si drží nejen české majitele, ale také celou výrobu v Čechách.  A to se u Primu stále daří. Je to český výrobek v českých rukách, má tedy samozřejmě místo i na českých rukách.

autor: Elton Prim | 22. 9. 2017

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama