5 věcí, na které si dát pozor při výběru nadzemního bazénu

31. 5. 2016 12:33
Nadzemní nebo také někdy označované jako nafukovací bazény patří mezi ty finančně nejdostupnější formy osvěžení v parném létě, oproti mnohem dražším a na instalaci náročnějším zapuštěným bazénům. Podívejte se s námi, jak vybrat takový „nadzemák“, aby vás těšil po mnoho dalších let.
Srovnejto
Srovnejto | Foto: Srovnejto

1) Jen na léto, nebo celoroční koupání?

Pokud vám jde o svlažení těla v letních měsících a nemáte v plánu bazén využívat celoročně, postačí vám zahradní nafukovací bazén, kterému se také někdy říká samonosný.  Nafouknete lem pumpičkou, napustíte vodou, připojíte filtraci a hurá do vody. Na zimu pak stačí bazén vypustit, vyfouknout, usušit a skladovat na jakémkoliv suchém místě.

Bazény k celoročnímu koupání byste již měli vybírat spíše z kategorie odolnějších laminátových, plechových nebo plastových bazénů s výkonnější filtrací nebo minimálně nadzemní bazény s konstrukcí. Počítejte s nutností bazén zazimovávat, a pokud ho chcete navíc chránit před nečistotami typu padajícího listí, zastřešení se bud více než hodit. Zastřešení omezí také únik tepla, pokud máte v plánu bazén vyhřívat, nemluvě o ochraně plavců před sluncem a nepříznivým počasím.

2) Malý, nebo velký?

Rozměr bazénu je samozřejmě dán vašimi prostorovými i finančními možnosti. Nejpraktičtější je menší kruhový bazén - je však jasné, že na více jak 2 tempa to nebude. Pokud si chcete také trochu zaplavat, ale zahrada je stále trochu těšná, přikupte si k bazénu závěsný protiproud. Ohlídejte si přitom výkon protiproudu podle své plavecké zdatnosti, nebo zvolte protiproud s možností regulace výkonu. Příjemným bonusem jsou pak protiproudy s LED osvětlením, které učiní z nočního koupání takřka magický zážitek.

3) Hluboký pro dospělé, nebo mělký pro děti?

Hloubka bazénu je rozhodující, pokud budou v bazénu řádit nejen dospělí, ale i děti – pro ty zvolte mělkou variantu a nejlépe bazén s nafukovacím lemem. Omezíte tak zranění při skopičinách.

4) Kartušová, nebo písková filtrace?

Při volbě filtrace se řiďte následujícím pravidlem – kartušovou filtraci volte pro méně využívaný bazén do průměru 3,66 m a výkonnější, pískovou filtraci pro často využívaný bazén větší než zhruba 4 metry v průměru. Mezi nevýhody levnější, kartušové filtrace patří vedle výkonu také omezené množství připojení dalších zařízení, jako jsou solární ohřevy nebo chlorinátory.

5) S příslušenstvím, nebo zvlášť?

Bazény vyšší kategorie obvykle získáte v jedné sadě s filtrací, ochrannou plachtou a případně také se schůdky, podložkou pod bazén nebo skimmerem – zařízením, které sbírá nečistoty z hladiny. Levnější nafukovací bazény pak většinou nabízejí možnost nákupu jak bez příslušenství, tak s výhodným startovacím setem.

Doporučujeme jednoznačně nákup rovnou se značkovým příslušenstvím - pořízením dražšího bazénu nebo výhodného setu si obvykle ušetříte starosti se sháněním doplňků, které nemusí vždy být ideálně kompatibilní s vámi vybraným bazénem a obvykle bývá separátní nákup také dražší, než když si vyberete bazénový set, který již vše potřebné obsahuje.

Stále váháte, který bazén je ten pravý? Poraďte se s bazénovými odborníky na hawaj.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy