5 turistických destinací, kam vás nepojistí

27. 5. 2016 8:00
Myslíte si, že vyplacení pojistného plnění z cestovního pojištění by v oblíbených turistických destinacích nemělo být sebemenším problémem?
Foto: Srovnejto

Možná vás překvapí, že i tak populární země, jako jsou Thajsko, Turecko nebo Egypt se mohou v pojistných podmínkách objevit v kolonce „výluky z pojištění“
Pozor na nebezpečné regiony jinak klidných zemí.

Na seznam nebezpečných zón se pro pojišťovny dostává stále více oblastí i vlivem vyostřené mezinárodně-politické situace a migrace.  I když jsou některé zóny známé svou turbulentností již po desetiletí, dnes stačí 1 teroristický útok nebo nepokoje v jinak klidné zemi a rázem ministerstva zahraničí vydávají varování pro turisty a pojišťovny dávají od plnění ruce pryč.

Nejaktuálnější upozornění MZV zmiňují např.:

1) Makedonii – hlavní dálniční trasa, u které se pohybují migranti, a demonstrace ve větších městech
2) Turecko – oblasti u turecko-syrských hranic, demonstrace a hrozba terorismu v Ankaře a Istanbulu
3) Keňu – chudinské čtvrti Nairobi, Mombasy a 60km pás podél hranic se Somálskem, pobřeží ostrova Lamu
4) Mexiko – severní státy Mexika kvůli válce drogových kartelů, ale i přímořské státy na západě a východě
5) Egypt - cestujte do Egypta, s výjimkou rudomořských letovisek a významných staroegyptských památek, pouze v odůvodněných případech, a vyhněte se oblasti velké Káhiry.

Dlouhodobě také MZV varuje české občany mířící do Thajska před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů. Terorismus je také aktuální hrozbou v hl. městě Bangkoku a u turistických památek.

Pojištění ano, plnění možná

Do zmíněných zemí vás sice pojistí, ale je jenom na vás, abyste se nevydávali do nebezpečných regionů a válečných zón – tzv. nešli nebezpečí naproti.  Citujeme z pojistných podmínek nejmenované pojišťovny:  pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění v případech škodné události, ke které došlo při výpravách na odlehlá místa či do prostředí extrémních společensko-politických a nebo klimatických podmínek (…) do oblastí, které státní nebo samosprávný či jiný veřejný orgán označil jako válečnou nebo životu a zdraví jinak nebezpečnou zónu a bylo jím nedoporučeno do dané oblasti cestovat. Jak jsme zmiňovali výše u Makedonie, omezení plnění se vztahuje nejen na vojenské akce, ale i prosté srocení lidu, stávku nebo občanské nepokoje a z nich plynoucí škody na zdraví a majetku.

I když tedy v rizikových regionech může dojít k omezení plnění, na tzv. válečné zóny se pojištění nevztahuje vůbec. Za autoritu přitom pojišťovny považují právě ministerstvo zahraničí. Proto pokud se turista vydá do dané zóny navzdory doporučení MZV, může si být téměř jistý, že si bude případné náklady spojené s léčením platit sám a pojišťovna jeho nároky zamítne.

Pojištění proti terorismu?

I když přes válečné zóny pomyslný pojistný vlak nejede, na obavy spojené s terorismem ale pojišťovny zareagovaly a některé z nich začaly nabízet plnění v případě terorismu i v rámci běžného cestovního pojištění. "Pojištění léčebných výloh v zahraničí se vztahuje i na újmu na životě nebo zdraví, která byla pojištěnému způsobena v souvislosti s teroristickým činem," řekla mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová. „Pojištění se vztahuje na ošetření v zahraničí a repatriaci,“ doplnila Jana Černá z Allianz. Háčkem ovšem zůstává stále to, že plnit budou pojišťovny pouze v případě nenadálého teroristického útoku v zemích označených úřady za bezpečné.

Pojištění rizika terorismu v současnosti nabízí:

  • Allianz pojišťovna
  • AXA Assistance
  • Česká podnikatelská pojišťovna
  • Česká pojišťovna
  • ERV pojišťovna
  • Kooperativa
  • Pojišťovna VZP
  • Slavia pojišťovna
  • Union pojišťovna
  • Wüstenrot

Přesto vyrážíte? V krizi pomůže DROZD

Máte-li obavy o své zdraví, ale přesto se do zmíněných rizikových regionů chystáte? MZV ČR doporučuje před cestou registraci do systému DROZD – Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Registrací urychlíte případnou pomoc ze strany českých úřadů, kteří tak o vašem pohybu v riskantní destinaci vědí, a navíc vás informují formou SMS v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů i teroristických hrozeb.

Mezinárodní situace nahrává Slovákům

Po přečtení článku se tak ani nedivíme mnoha turistům, že si pro nadcházející letní dovolenou vybírají místo exotiky znovuobjevené „socialistické“ destinace typu Bulharska a Maďarska, nebo se vydávají poznávat krásy našich slovenských sousedů – Slováci dokonce zaznamenávají 75% nárůst turismu. Pokud se k nim však letos nepřidáte a i přesto si chcete raději užít exotiku, doporučujeme vždy pozorně prozkoumat pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven, které najdete všechny pohromadě a přehledně na srovnávačích pojištění jako www.srovnejto.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy