Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

5 rychlých kroků, jak vybrat toho nejlepšího dodavatele plynu a elektřiny?

komerční článek
17. 10. 2019 16:15
Máte pocit, že za energie platíte více, než byste museli? Nečekejte na to, až náklady za plyn a elektřinu stoupnou na tolik, že už jen stěží zvládnete doplatek uhradit, zavčasu si vyberte levnějšího dodavatele. Víte, jak na to?
Foto: komerční článek

Změnit dodavatele energií lze v současné době poměrně snadno, pro řadu lidí je mnohem těžší, vybrat tu levnější variantu.

  1. Cena

Cena je ve většině případů rozhodujícím parametrem, proto i při výběru nového dodavatele si vezměte na paškál právě cenu. Porovnávejte nabídky jednotlivých společností, využít k tomu můžete online kalkulačky, které vám porovnají elektřinu i plyn od MND, innogy, Bohemia Energy a mnohých dalších dodavatelů, zároveň také pomohou se ve změti čísel zorientovat. Kromě aktuální ceny se ale zajímejte i o fixaci či garanci, ať levnou energii nezískáte pouze na pár měsíců.

  1. Poplatky

Rozhodnout dle ceny plynu či elektřiny o změně ale při výběru nového dodavatele stačit nemusí. Důležité je se zaměřit také na poplatky, je totiž možné, že sice získáte výhodnou cenu energií, ale zaplatíte majlant na poplatcích.

  • Aktivační poplatek
  • Administrativní poplatek
  • Poplatek za každou SMS
  • Poplatek za vyúčtování
  • Poplatek za kontaktování dodavatele

Pokud se to v obchodních podmínkách doslova hemží samými poplatky, pak se raději k ničemu neupisujte a hledejte dál.

  1. Smluvní podmínky

Další bod, který je nutné při výběru nového dodavatele zohlednit, jsou smluvní pokuty a výpovědní lhůty. Denně si stěžují spotřebitelé na zákaznických linkách na nevýhodné podmínky, dlouhé výpovědní lhůty a vysoké pokuty, což bohužel svědčí o tom, že řada klientů nečte smlouvy a neví, co podepisuje. Nebuďte jako oni a čtěte obchodní podmínky!

  • Je-li výpovědní lhůta stanovena, pak obvykle trvá 1 až 3 měsíce.
  • Smluvní pokuty za předčasné ukončení se pohybují od 1 000 do 10 000 Kč.
  1. Klientský servis

Bezplatná infolinka je často k nezaplacení, proto nevybírejte svého favorita jen podle finanční stránky, ale zajímejte se i o klientský servis. Máte-li zálusk na plyn od E.ONu, pak se podívejte na webové stránky společnosti, zajímejte se o to, zda formality a případné problémy lze vyřešit po telefonu nebo online, zda nabídka dodavatele je pro klienty intuitivní a zda v rámci klientského servisu se lze přidat i například do bonusového programu a získat slevy či odměny pro věrné nebo naopak nové zákazníky.

  1. Důvěryhodnost

V neposlední řadě si pak projděte recenze od stávajících zákazníků. Uživatelské reference vám mnohé napoví, zjistíte, jestli je dodavatel poctivý, férový a srozumitelný, jestli je jedničkou na trhu a jestli se řadí mezi stabilní dodavatele, na které je spoleh. Čím více si toho o společnosti zjistíte, tím lépe se vám bude vybírat a přecházet.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy