reklama
 
 
Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

3+3 tipy jak ušetřit za energie

Foto: komerční článek
Nespoléhejte na globální oteplování, které zapříčiní, že topit nebude potřeba. Konspirační teorie o významné změně klimatu prozatím posloužila jen jako výhodný kšeft a nástroj manipulace pro nejrůznější podnikatelské a politické skupiny, nikdo neprokázal její pravdivost. Dokonce existuje hypotéza zcela názorově protichůdná, že Země – i přes nynější vzestup teplot – se nakonec začne ochlazovat a nastane další doba ledová. Ale dost prognóz, ušetřete za energie tady a teď. Prozradíme vám několik užitečných tipů.

Ačkoliv je letošní zima prozatím teplotně velmi nadprůměrná, loni touto dobou jsme se brodili sněhem a sužoval nás mráz, neznamená to, že to tak zůstane. Počasí je doslova nepředvídatelné. Výše vašeho vyúčtování za energie navíc neovlivňují pouze venkovní teploty, zjistěte, jak můžete ušetřit bez toho, že byste snižovali spotřebu.

Krátkodobá řešení  

Nastavte si správně zálohy  

Nejjednodušším a také nejrychlejším řešením, jak předejít nepříjemnému překvapení v podobě vysokého nedoplatku na faktuře za energie, je nastavit si správně zálohy. Součet všech jednotlivých záloh by se měl rovnat ceně za předpokládanou spotřebu. Zpravidla vám výši záloh určí váš dodavatel (po fakturaci), zohledňuje přitom spotřebu v předcházejícím fakturačním období a cenu elektřiny nebo zemního plynu v dalším období. S návrhem dodavatele však nemusíte souhlasit.

Pokud jste si například pořídili nový energeticky náročnější spotřebič, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu očekáváte vyšší spotřebu, můžete si zažádat o zvýšení záloh. Většina dodavatelů vám v tomto ohledu ráda vyjde vstříc. Úpravu záloh můžete provést prostřednictvím on-line aplikace, internetové správy klientského účtu nebo se obraťte přímo na zákaznickou podporu dodavatele telefonicky či e-mailem. Pokud preferujete osobní kontakt, zažádejte o změnu na jedné z kamenných poboček.

Optimalizujte svůj tarif / sazbu  

S neúměrně vysokými fakturami za energie se můžete potýkat i kvůli nesprávně nastavené distribuční sazbě nebo tarifu. Nejčastěji k tomu dochází v případech, kdy lidé při koupi nebo zdědění nemovitosti zařídí pouze přepis odběrného místa a zapomenou na optimalizaci sazby. Nevhodně zvolený tarif trápí také velké množství chatařů. Jen málo z nich totiž ví o existenci tzv. víkendových tarifů, s kterými mohou ušetřit i tisíce korun ročně.  

Změňte dodavatele energií

Úplně nejčastější příčinou nedoplatků a vysokých cen za odběr energií je ovšem nesprávně zvolený dodavatel. S tímto problémem se potýká přes 80 % Čechů. Přitom by stačilo srovnat si ceny plynu v online kalkulačce, během 2 minut si najít levnějšího dodavatele a následně k němu přejít. Nic složitého. A není se třeba bát ani nadměrné byrokracie a sankčních poplatků. Na trhu operuje nespočet společností, která vám s celým procesem změny bezplatně pomohou a vše za vás ohlídají.

Dlouhodobá řešení

Vyměňte kotel  

V současné době provozuje něco přes 350 000 domácností neekologické kotle, které výrazně znečišťují životní prostředí, a navíc už dávnou nejsou tak energeticky účinné. Přitom si stačí zažádat a Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR vám na nový rádi přispějí. A to až 127 500 Kč. Výměna kotle vás tak vyjde prakticky na pakatel. Zaplatíte 15 % nákladů, a ještě do budoucna ušetříte za topení. A to výrazně.

Zateplete si dům  

Komplexní zateplení vám může ve výsledku ušetřit 50-80 procent nákladů za energie. V zimě dobře zateplený dům znamená nízké náklady na vytápění. V létě to obyvatelé domu poznají zejména na účtech za klimatizaci, která je v porovnání s vytápěním až třikrát náročnější.

Investujte do fotovoltaiky

I když Slunce díky našemu proměnlivému klimatu nepatří zrovna k nejspolehlivějším dodavatelům, je s nadsázkou řečeno dost daleko na to, aby vám posílalo vyúčtování. A s úsporou za energie vám výrazně pomůže. Instalace sluneční elektrárny sice vyžaduje vstupní investici, ta ovšem není tak vysoká, jak se mnoho lidí domnívá, a bude se vám postupně vracet.

autor: komerční článek | 12. 1. 2018 12:51

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Sponzorované odkazy

reklama