Peru

29. 7. 2016 13:57
Peru je stát v Jižní Americe. Nachází se na severozápadě Jižní Ameriky. Sousedními státy jsou Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie a Ekvádor.
Foto: Aktuálně.cz

Základní charakteristika

Peru je prezidentská republika, rozdělená do 25 regionů. Její povrch se mění od vyprahlých planin u tichomořského pobřeží po hory And a amazonský tropický prales. Hlavním městem je Lima, bývalým hlavním městem je Cusco s řadou památek, posvátným místem je Macchu Picchu, kam se dostane jen omezený počet návštěvníků.

Historie

Základní údaje

Hlavní město: Lima
Rozloha: 1 285 220 km²
Nejvyšší bod: Nevado Huascarán (6768 m n. m.)
Časové pásmo: UTC  -5
Světadíl: Jižní Amerika
Počet obyvatel: 30 444 999
Hustota zalidnění: 22 ob./ km²
Jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština
Národnostní složení: mesticové 60 %, indiáni 30 %, kreolové 9 %
Náboženství: katolické 90 %, ostatní 10 %
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 28. července 1821 (nezávislost na Španělsku)
Měna: peruánský nuevo sol

Nejstarší památky na lidskou činnost pocházejí z let kolem 11 000 př. n. l. Nejstarší známou kulturou byla Norte Chico v letech 3 500 – 1800 př. n l., kdy se začala pěstovat bavlna, z té doby také pochází nejstarší útržek plátna. V letech 200 – 700 př. n. l. nastal rozpad na malé kultury Nazca, Mochica, Recuay, které se živily, zemědělstvím, lovem, hrnčířstvím, tkaním látek a zpracováním drahých kovů.

V 15. století se Inkové seskupili do silného státu a vytvořili mocnou říši. Inkové měli perfektní organizaci práce. Veškeré výrobní prostředky a půda byly ve státním vlastnictví, všichni obyvatelé pracovali a část úrody odváděli Inkovi. Díky skvělé organizaci si Inkové dokázali podrobit řadu kultur a vytvořit obrovskou říši. Inckou říši objevil pravděpodobně mořeplavec Pascual de Andagoya v roce 1522. O deset let později narazil dobyvatel Francisco Pizarro asi s dvěma sty muži na 20 000 armádu v čele s Inkou Atahualpou, kterého se mu podařilo zajmout a později popravit. V roce 1572 zemřel poslední Inka a říše byla připojena ke Španělsku. V 18. století se postupně oddělovaly jednotlivé státy – Kolumbie, Venezuela (Nová Granada), Bolívie, Paraguay, Uruguay, Argentina, Chile.

V roce 1810 začala válka za nezávislost a v roce 1821 byla vyhlášena nezávislost na Španělsku. V letech 1890 - 1930 nastal hospodářský rozmach, do země začal proudit zahraniční kapitál. Dějiny 20. století byly bouřlivé. 1928 byla založena komunistická strana, která byla o čtyři roky později zakázána. Na počátku 40. let proběhla válka s Ekvádorem a v roce 1945 vstoupila země do 2. světové války na straně  Spojenců. Po válce byla povolena komunistická strana. V letech 1948 – 56 vládla vojenská diktatura. Opakovaně probíhaly pokusy o reformy. V 70. letech začala ekonomická krize, která se v 80. letech dále prohlubovala. K ekonomickému zlepšení došlo v 90. letech po zvolení prezidenta Fujimora. V zemi ale bujela korupce a politický neklid.

Hospodářství

Peru má bohatá naleziště různých nerostů, hlavně mědi, železa, stříbra a zlata. Těží se také ropa a uhlí. Mnohá odvětví souvisí se zpracováním nerostů a jsou umístěna v oblasti And. Průmysl se rozvíjí ve městech na pobřeží. V mnohých přístavech je důležitá výroba rybí moučky, hojně rozšířený je průmysl potravinářský a textilní. K dalším odvětvím patří výroba cementu, oceli, stavba lodí, montáž aut. Zemědělství se zabývá pěstováním cukrové třtiny, bavlníku a rýže. Vinná réva, olivy, tabák, pomeranče a banány se pěstují v Andách, ve vyšších polohách pak obiloviny, fazole, a brambory.

Obyvatelstvo a náboženství

Polovina obyvatel jsou Indiáni, především kmenů Kečua a Aymará, ve východní Amazonii žije více malých etnických skupin včetně několika nekontaktovaných indiánských kmenů.  37 %  jsou mestici  (míšenci Evropanů a Indiánů) a 15 %  Evropané, převážně  španělského původu. Většina Peruánců jsou katolíci, jejich vyznání často prolínají staroindiánské prvky.

Politický systém

Peru je podle ústavy z roku 1979 republika s prezidentským systémem. V roce 1992 rozpustil prezident Alberto Fujimori dvoukomorový parlament. Nová ústava, která byla přijata v roce 1993 v referendu, zavedla jednokomorový parlament a posílila moc prezidenta. Území Peru je od 18. listopadu 2002 spravováno 25 regionálními vládami. Každá regionální vláda spravuje jeden departement (24) a konstituční provincii Callao.

Dovolená a cestování

Zajímavosti

  • Poslední a nejznámější předkolumbovští obyvatelé byli Inkové, ale kultury před nimi po sobě zanechaly neméně významné památky – např. močické pyramidy, malby v Nazce, Chavín, Posvátné údolí mezi Cuzcem a Machu Picchu a Ostrov Slunce na jezeře Titicaca.

Peru se může pochlubit zajímavou historií, neboť na jeho dnešním území, ve městě Cusco, se nacházelo sídlo mocné Incké říše. Nejznámější památkou, připomínající tuto největší říši předkolumbovské Ameriky, je město Machu Picchu, jeden ze sedmi nových divů světa, ležící vysoko v horách nad údolím řeky Urubamba. Kromě kulturních památek disponuje Peruánská republika nádhernou rozmanitou přírodou, tvořenou nížinou při březích Tichého oceánu, velehorskými Andami a tropickými pralesy Amazonie. Hlavním politickým a náboženským centrem Inků bylo město Cuzco, rozkládající se na konci slepého údolí v nadmořské výšce 3 500 m. n. m. Historický střed města je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.  Machu Picchu je nejvýznamnější turistická destinace v Peru, objevená Hiramem Binghamem až v roce 1911.

 

Právě se děje

Další zprávy