Zatmění Slunce

10. 3. 2011 13:12
K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce. Může k němu dojít pouze pokud je Měsíc v novu.
Zatmění Slunce
Zatmění Slunce | Foto: Reuters

K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce.

Může k němu dojít pouze v případě, že se Měsíc nachází v novu - důvodem, proč k tomu nedochází při každém novu, je sklon roviny jeho oběžné dráhy vůči ekliptice ("kružnici" po níž, při pohledu ze Země, putuje Slunce).

Rozeznávají se čtyři druhy zatmění Slunce - úplné, částečné, prstencové a kombinované. Úplné zatmění nastává, když je Slunce zcela zakryto Měsícem - lze přitom jasně vidět sluneční korónu, která je za běžných podmínek nepozorovatelná.

K částečnému zatmění dochází když Slunce a Měsíc neleží přesně v jedné přímce. Prstencové zatmění je potom možné pozorovat v případě, kdy Slunce a Měsíc sice v jedné přímce leží, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce, takže je vidět velmi jasný prstenec. Kombinované (hybridní) zatmění je vzácný stav, při kterém pozorovatel na jednom místě vidí zatmění jako úplné, zatímco z jiného se jeví jako prstencové.

Zatím poslední zatmění na území České republiky bylo možné pozorovat 4. ledna 2011; jednalo se však pouze o částečné zatmění. To další - opět částečné - u nás uvidíme v roce 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy