Zatmění Slunce

10. 3. 2011 13:12
K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce. Může k němu dojít pouze pokud je Měsíc v novu.
Zatmění Slunce
Zatmění Slunce | Foto: Reuters

K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce.

Může k němu dojít pouze v případě, že se Měsíc nachází v novu - důvodem, proč k tomu nedochází při každém novu, je sklon roviny jeho oběžné dráhy vůči ekliptice ("kružnici" po níž, při pohledu ze Země, putuje Slunce).

Rozeznávají se čtyři druhy zatmění Slunce - úplné, částečné, prstencové a kombinované. Úplné zatmění nastává, když je Slunce zcela zakryto Měsícem - lze přitom jasně vidět sluneční korónu, která je za běžných podmínek nepozorovatelná.

K částečnému zatmění dochází když Slunce a Měsíc neleží přesně v jedné přímce. Prstencové zatmění je potom možné pozorovat v případě, kdy Slunce a Měsíc sice v jedné přímce leží, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce, takže je vidět velmi jasný prstenec. Kombinované (hybridní) zatmění je vzácný stav, při kterém pozorovatel na jednom místě vidí zatmění jako úplné, zatímco z jiného se jeví jako prstencové.

Zatím poslední zatmění na území České republiky bylo možné pozorovat 4. ledna 2011; jednalo se však pouze o částečné zatmění. To další - opět částečné - u nás uvidíme v roce 2015.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy