Zatmění Slunce

10. 3. 2011 13:12
K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce. Může k němu dojít pouze pokud je Měsíc v novu.
Zatmění Slunce
Zatmění Slunce | Foto: Reuters

K zatmění Slunce dochází v případě, že se Měsíc dostane na své dráze mezi Zemi a Slunce.

Může k němu dojít pouze v případě, že se Měsíc nachází v novu - důvodem, proč k tomu nedochází při každém novu, je sklon roviny jeho oběžné dráhy vůči ekliptice ("kružnici" po níž, při pohledu ze Země, putuje Slunce).

Rozeznávají se čtyři druhy zatmění Slunce - úplné, částečné, prstencové a kombinované. Úplné zatmění nastává, když je Slunce zcela zakryto Měsícem - lze přitom jasně vidět sluneční korónu, která je za běžných podmínek nepozorovatelná.

K částečnému zatmění dochází když Slunce a Měsíc neleží přesně v jedné přímce. Prstencové zatmění je potom možné pozorovat v případě, kdy Slunce a Měsíc sice v jedné přímce leží, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce, takže je vidět velmi jasný prstenec. Kombinované (hybridní) zatmění je vzácný stav, při kterém pozorovatel na jednom místě vidí zatmění jako úplné, zatímco z jiného se jeví jako prstencové.

Zatím poslední zatmění na území České republiky bylo možné pozorovat 4. ledna 2011; jednalo se však pouze o částečné zatmění. To další - opět částečné - u nás uvidíme v roce 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy