HIV / AIDS

Aktualizováno 20. 12. 2010 17:21
HIV (human immunodeficiency virus) je virus napadající buňky imunitního systému. Konečným stádiem této infekce je pak AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; syndrom získaného selhání imunity).
Virus HIV
Virus HIV | Foto: Reuters

HIV (Human Immunodeficiency Virus - lidský virus imunitní nedostatečnosti) je virus napadající buňky imunitního systému. To vede ke snížení schopnosti vykonávat imunitní dohled a poklesu jejich počtu. Následkem je oslabování imunitního systému a zvyšování náchylnosti k infekcím, včetně těch, které zdravého člověka obvykle nepostihnou (takzvané oportunní infekce).

Konečným stádiem infekce virem HIV je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome - syndrom získaného selhání imunity). Obvykle trvá 10 až 15 let, než onemocnění dosáhne tohoto stádia, v případě použití antiretrovirotik se tato doba ještě prodlužuje. AIDS se mimo jiné definuje jako stádium, ve kterém dochází k rozvoji některého z oportunních onemocnění, případně některé rakoviny spojené s infekcí HIV.

Nejčastější cestou přenosu je sexuální styk, jak vaginální, tak anální, sdílení kontaminovaných jehel nebo jiných ostrých předmětů a přenos z kontaminované krevní transfúze. K přenosu dochází taky mezi matkou a dítětem během těhotenství, porodu či kojení.

Doposud nebyla objevena žádná účinná léčba. Užívaná léčiva zahrnují především antiretrovirotika (standardně se používá kombinace tří) zpomalující rozvoj viru a látky podporující fungování imunitního systému.

V případě rizikového chování je vhodné si po dvou, či spíše třech, měsících nechat udělat testy na přítomnost HIV v krvi (respektive na přítomnost protilátek proti tomuto viru).

Foto: Reuters

Základním kamenem prevence je samozřejmě bezpečný sex - stálý sexuální partner a správné používání kondomu, 100% ochranou je však pouze sexuální abstinence. V případě nitrožilní aplikace drog jde o používání čistých jehel. Krevní transfúze jsou testovány, přesto je čas od času zaznamenán případ nakažení, pravděpodobně pocházející z infikované krve. V České republice k tomu naposledy došlo před rokem 1987, právě než se začala krev testovat.

Kromě kondomů se testuje také účinnost antiretrovirálního gelu proti infekci. Také v případě mužské obřízky byla zjištěno, že výrazně snižuje riziko nakažení.

Čísla spojená s HIV jsou hrozivá – ke konci roku 2009 bylo na celém světě evidováno 33,3 milionu nakažených virem HIV. Antiretrovirotika se celosvětově dostala pouze k asi 36 % z nich. Kolem 2,6 milionu lidí se nakazilo nově, což odpovídá více než sedmi tisícům nově nakaženýc denně.

Na AIDS zemřelo v roce 2009 1,8 milionu lidí. Čtvrtina z toho na tuberkulózu, které lze předcházet a léčit.

HIV v Česku:

Lékaři v posledních letech zaznamenávají v České republice prudký nárůst nemocných, přestože v porovnání s jinými evropskými zeměmi je celkový počet nakažených mírný. Za první čtyři měsíce roku 2014 bylo zaznamenáno o dvě třetiny více nových případů v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy