HIV / AIDS

Aktualizováno 20. 12. 2010 17:21
HIV (human immunodeficiency virus) je virus napadající buňky imunitního systému. Konečným stádiem této infekce je pak AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; syndrom získaného selhání imunity).
Virus HIV
Virus HIV | Foto: Reuters

HIV (Human Immunodeficiency Virus - lidský virus imunitní nedostatečnosti) je virus napadající buňky imunitního systému. To vede ke snížení schopnosti vykonávat imunitní dohled a poklesu jejich počtu. Následkem je oslabování imunitního systému a zvyšování náchylnosti k infekcím, včetně těch, které zdravého člověka obvykle nepostihnou (takzvané oportunní infekce).

Konečným stádiem infekce virem HIV je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome - syndrom získaného selhání imunity). Obvykle trvá 10 až 15 let, než onemocnění dosáhne tohoto stádia, v případě použití antiretrovirotik se tato doba ještě prodlužuje. AIDS se mimo jiné definuje jako stádium, ve kterém dochází k rozvoji některého z oportunních onemocnění, případně některé rakoviny spojené s infekcí HIV.

Nejčastější cestou přenosu je sexuální styk, jak vaginální, tak anální, sdílení kontaminovaných jehel nebo jiných ostrých předmětů a přenos z kontaminované krevní transfúze. K přenosu dochází taky mezi matkou a dítětem během těhotenství, porodu či kojení.

Doposud nebyla objevena žádná účinná léčba. Užívaná léčiva zahrnují především antiretrovirotika (standardně se používá kombinace tří) zpomalující rozvoj viru a látky podporující fungování imunitního systému.

V případě rizikového chování je vhodné si po dvou, či spíše třech, měsících nechat udělat testy na přítomnost HIV v krvi (respektive na přítomnost protilátek proti tomuto viru).

Foto: Reuters

Základním kamenem prevence je samozřejmě bezpečný sex - stálý sexuální partner a správné používání kondomu, 100% ochranou je však pouze sexuální abstinence. V případě nitrožilní aplikace drog jde o používání čistých jehel. Krevní transfúze jsou testovány, přesto je čas od času zaznamenán případ nakažení, pravděpodobně pocházející z infikované krve. V České republice k tomu naposledy došlo před rokem 1987, právě než se začala krev testovat.

Kromě kondomů se testuje také účinnost antiretrovirálního gelu proti infekci. Také v případě mužské obřízky byla zjištěno, že výrazně snižuje riziko nakažení.

Čísla spojená s HIV jsou hrozivá – ke konci roku 2009 bylo na celém světě evidováno 33,3 milionu nakažených virem HIV. Antiretrovirotika se celosvětově dostala pouze k asi 36 % z nich. Kolem 2,6 milionu lidí se nakazilo nově, což odpovídá více než sedmi tisícům nově nakaženýc denně.

Na AIDS zemřelo v roce 2009 1,8 milionu lidí. Čtvrtina z toho na tuberkulózu, které lze předcházet a léčit.

HIV v Česku:

Lékaři v posledních letech zaznamenávají v České republice prudký nárůst nemocných, přestože v porovnání s jinými evropskými zeměmi je celkový počet nakažených mírný. Za první čtyři měsíce roku 2014 bylo zaznamenáno o dvě třetiny více nových případů v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy