HIV / AIDS

Aktualizováno 20. 12. 2010 17:21
HIV (human immunodeficiency virus) je virus napadající buňky imunitního systému. Konečným stádiem této infekce je pak AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; syndrom získaného selhání imunity).
Virus HIV
Virus HIV | Foto: Reuters

HIV (Human Immunodeficiency Virus - lidský virus imunitní nedostatečnosti) je virus napadající buňky imunitního systému. To vede ke snížení schopnosti vykonávat imunitní dohled a poklesu jejich počtu. Následkem je oslabování imunitního systému a zvyšování náchylnosti k infekcím, včetně těch, které zdravého člověka obvykle nepostihnou (takzvané oportunní infekce).

Konečným stádiem infekce virem HIV je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome - syndrom získaného selhání imunity). Obvykle trvá 10 až 15 let, než onemocnění dosáhne tohoto stádia, v případě použití antiretrovirotik se tato doba ještě prodlužuje. AIDS se mimo jiné definuje jako stádium, ve kterém dochází k rozvoji některého z oportunních onemocnění, případně některé rakoviny spojené s infekcí HIV.

Nejčastější cestou přenosu je sexuální styk, jak vaginální, tak anální, sdílení kontaminovaných jehel nebo jiných ostrých předmětů a přenos z kontaminované krevní transfúze. K přenosu dochází taky mezi matkou a dítětem během těhotenství, porodu či kojení.

Doposud nebyla objevena žádná účinná léčba. Užívaná léčiva zahrnují především antiretrovirotika (standardně se používá kombinace tří) zpomalující rozvoj viru a látky podporující fungování imunitního systému.

V případě rizikového chování je vhodné si po dvou, či spíše třech, měsících nechat udělat testy na přítomnost HIV v krvi (respektive na přítomnost protilátek proti tomuto viru).

Foto: Reuters

Základním kamenem prevence je samozřejmě bezpečný sex - stálý sexuální partner a správné používání kondomu, 100% ochranou je však pouze sexuální abstinence. V případě nitrožilní aplikace drog jde o používání čistých jehel. Krevní transfúze jsou testovány, přesto je čas od času zaznamenán případ nakažení, pravděpodobně pocházející z infikované krve. V České republice k tomu naposledy došlo před rokem 1987, právě než se začala krev testovat.

Kromě kondomů se testuje také účinnost antiretrovirálního gelu proti infekci. Také v případě mužské obřízky byla zjištěno, že výrazně snižuje riziko nakažení.

Čísla spojená s HIV jsou hrozivá – ke konci roku 2009 bylo na celém světě evidováno 33,3 milionu nakažených virem HIV. Antiretrovirotika se celosvětově dostala pouze k asi 36 % z nich. Kolem 2,6 milionu lidí se nakazilo nově, což odpovídá více než sedmi tisícům nově nakaženýc denně.

Na AIDS zemřelo v roce 2009 1,8 milionu lidí. Čtvrtina z toho na tuberkulózu, které lze předcházet a léčit.

HIV v Česku:

Lékaři v posledních letech zaznamenávají v České republice prudký nárůst nemocných, přestože v porovnání s jinými evropskými zeměmi je celkový počet nakažených mírný. Za první čtyři měsíce roku 2014 bylo zaznamenáno o dvě třetiny více nových případů v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy