HIV / AIDS

Aktualizováno 20. 12. 2010 17:21
HIV (human immunodeficiency virus) je virus napadající buňky imunitního systému. Konečným stádiem této infekce je pak AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome; syndrom získaného selhání imunity).
Virus HIV
Virus HIV | Foto: Reuters

HIV (Human Immunodeficiency Virus - lidský virus imunitní nedostatečnosti) je virus napadající buňky imunitního systému. To vede ke snížení schopnosti vykonávat imunitní dohled a poklesu jejich počtu. Následkem je oslabování imunitního systému a zvyšování náchylnosti k infekcím, včetně těch, které zdravého člověka obvykle nepostihnou (takzvané oportunní infekce).

Konečným stádiem infekce virem HIV je AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome - syndrom získaného selhání imunity). Obvykle trvá 10 až 15 let, než onemocnění dosáhne tohoto stádia, v případě použití antiretrovirotik se tato doba ještě prodlužuje. AIDS se mimo jiné definuje jako stádium, ve kterém dochází k rozvoji některého z oportunních onemocnění, případně některé rakoviny spojené s infekcí HIV.

Nejčastější cestou přenosu je sexuální styk, jak vaginální, tak anální, sdílení kontaminovaných jehel nebo jiných ostrých předmětů a přenos z kontaminované krevní transfúze. K přenosu dochází taky mezi matkou a dítětem během těhotenství, porodu či kojení.

Doposud nebyla objevena žádná účinná léčba. Užívaná léčiva zahrnují především antiretrovirotika (standardně se používá kombinace tří) zpomalující rozvoj viru a látky podporující fungování imunitního systému.

V případě rizikového chování je vhodné si po dvou, či spíše třech, měsících nechat udělat testy na přítomnost HIV v krvi (respektive na přítomnost protilátek proti tomuto viru).

Foto: Reuters

Základním kamenem prevence je samozřejmě bezpečný sex - stálý sexuální partner a správné používání kondomu, 100% ochranou je však pouze sexuální abstinence. V případě nitrožilní aplikace drog jde o používání čistých jehel. Krevní transfúze jsou testovány, přesto je čas od času zaznamenán případ nakažení, pravděpodobně pocházející z infikované krve. V České republice k tomu naposledy došlo před rokem 1987, právě než se začala krev testovat.

Kromě kondomů se testuje také účinnost antiretrovirálního gelu proti infekci. Také v případě mužské obřízky byla zjištěno, že výrazně snižuje riziko nakažení.

Čísla spojená s HIV jsou hrozivá – ke konci roku 2009 bylo na celém světě evidováno 33,3 milionu nakažených virem HIV. Antiretrovirotika se celosvětově dostala pouze k asi 36 % z nich. Kolem 2,6 milionu lidí se nakazilo nově, což odpovídá více než sedmi tisícům nově nakaženýc denně.

Na AIDS zemřelo v roce 2009 1,8 milionu lidí. Čtvrtina z toho na tuberkulózu, které lze předcházet a léčit.

HIV v Česku:

Lékaři v posledních letech zaznamenávají v České republice prudký nárůst nemocných, přestože v porovnání s jinými evropskými zeměmi je celkový počet nakažených mírný. Za první čtyři měsíce roku 2014 bylo zaznamenáno o dvě třetiny více nových případů v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy