Dioxiny

5. 1. 2011 14:03
Dioxiny jsou toxické látky přítomné obvykle v malých množstvích v prostředí. Mohou způsobovat poruchy plodnosti, vývojové vady, poškodit imunitní systém a nevhodně reagovat s hormony v lidském těle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dioxiny jsou vysoce toxické látky přítomné obvykle v malých množstvích v prostředí. Mohou způsobovat poruchy plodnosti, vývojové vady, poškodit imunitní systém a nevhodně reagovat s hormony v lidském těle. Jsou také na seznamu látek způsobujích rakovinu.

Postihují většinu orgánů, jsou mimořádně chemicky stabilní (jejich poločas v těle je odhadován na sedm až jedenáct let) a ukládají se v tucích. Kumulují se tak v potravním řetězci - z potravy se do člověka dostává kolem 90 % všech dioxinů. Jejich zdrojem jsou především masné a mléčné výrobky, ryby a plody moře.

Dioxiny jsou obvykle vedlejším produktem různých průmyslových procesů jako například tavení rud, bělení papíru, výroby některých pesticidů a herbicidů a z některých spaloven.

Jedinou obranou je dokonalá kontrola potravinových zdrojů a vyvážená strava, posílená především o ovoce a zeleninu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy