Adobe

6. 10. 2011 16:43
Adobe je tvůrcem programů Photoshop, Flash Player, Ilustrator, InDesign či Premiere.
Adobe Photoshop CS5.
Adobe Photoshop CS5. | Foto: Aktuálně.cz

Společnost Adobe Systems patří k předním softwarovým vývojářům ve světě techniky. Od svého založení v roce 1982 se vyprofilovala jako autor programů užitých v internetovém prostředí i softwaru zaměřeného na počítačovou grafiku a multimediální úpravu. Mezi nejdůležitější produkty společnosti patří Adobe Photoshop, Adobe Reader, Adobe Flash Player, Adobe InDesign a Adobe Premiere.

Z historie společnosti

Americká softwarová firma vznikla v prosinci roku 1982. Jejími zakladateli jsou John Warnock a Charles Geschke a jejich cílem bylo rozvinout programovací jazyk PostScript, používaný ke grafickému popisu tištěných stran a který se už v roce 1985 stal standardem v tiskárnách společnosti Apple Computer. Název své nově vzniklé společnosti, kvůli které opustili Xerox PARC, odvodil John Warnock od jména řeky Adobe Creek, která tekla v místě jeho bydliště v Kalifornii. Sídlo Adobe Systems se pak nachází v San José.

Vedle PostScriptu se druhou významnou oblastí zájmu v počátcích stalo písmo. Adobe vydalo Type1, kterému se Apple úspěšně pokusil konkurovat s TrueType, a to díky spolupráci s Microsoftem. Vítězstvím firmy Apple bylo, že se jejich výtvor stal standardem pro obyčejné uživatele, zatímco verze od Adobe zůstala převážně v rukou grafiků. Od roku 2003 se však hovoří o jednotném OpenType.

V roce 2000 skončil po dvanácti letech na pozici generálního ředitele Charles Geschke, kterého o rok později následoval Warnock z pozice CEO. Nadále zůstávají v předsednictvu. Důležitou akvizici provedla společnost v roce 2005, kdy odkoupila svého vážného konkurenta Macromedia a získala tak pod svou značku i v internetovém prostředí zakořeněný Flash Player.

Nabídka programů

Adobe Photoshop: První verzi vyvinul společnost už v roce 1990 a do dnešní doby (říjen 2011) se dočkala už své dvanácté verze. Na jeho vzniku se podíleli Thomas a John Knoll. Jedná se o rastrový grafický editor k úpravě bitmapových grafických objektů. Vyznačuje se širokou škálou nástrojů, kterými lze vytvářet nové objekty, ale také provádět menší i větší postprodukční úpravy na fotografiích a jiných nepůvodních obrazových materiálech. Široce se rozšířil i mezi laickou veřejnost a pojem ,,photoshopování" už zakořenil jazyce.

Adobe Illustrator: Jeden z nejstarších produktů společnosti Adobe Systems. Poprvé se objevil v roce 1987 a na rozdíl od Photoshopu je jeho doménou vektorová grafika.

Adobe InDesign: Program určený pro sazbu tisku, konkurentem je QuarkXPress a byl vytvořen 1999. Umožňuje práci s textem, obrázky a dalšími grafickými prvky pro DTP práci - tedy vytváření finální podoby materiálů pro tisk.

Adobe Premiere Pro: Program pro úpravu a práci s videem se objevil v roce 2003. Široká paleta nástrojů od střihu, přes práci s obrazem až po změny ve zvuku umožňuje vytvořit kompletní produkt ve videoformátu. Adobe After Effects pak nabízí ještě práci se speciálními efekty a triky.

Adobe Reader: Jeden ze základních kamenů firmy. Ve své profesionální verzi pro tvorbu dokumentů známý jako Adobe Acrobat. Na rozdíl od něj je bezplatně k dispozici a umožňuje přečíst dokumenty ve formátu PDF.

Adobe Flash Player: Jeden z nejnovějších softwarových prostředků, které firma získala odkoupením společnosti Macromedia. Umožňuje přehrání animací, videí nebo jednoduchých her ve flashovém formátu na internetu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy