Šárka Strachová - Záhrobská

Aktualizováno 15. 11. 2010 16:07
Šárka Strachová, rodným příjmením Záhrobská, je nejúspěšnější českou alpskou lyžařkou. Ve své kariéře se specializovala především na slalom a v této disciplíně získala 4 cenné kovy na mistrovství světa a bronzovou medaili na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010. Opakovaně se prosazovala i v závodech Světového poháru.
Šárka Strachová - Záhrobská
Šárka Strachová - Záhrobská | Foto: ČOV/Václav Mudra

Ve čtyřech letech ji k lyžování přivedl její otec Petr Záhrobský. Ve světovém poháru se poprvé představila ve svých 17 letech a její otec působil jako její trenér až do konce sezóny 2008/2009, kdy s ním přerušila spolupráci jako s trenérem a o rok později i jako se svým manažerem. Pod jeho vedením získala kompletní sadu medailí z mistrovství světa ve slalomu (bronz ze Santa Cateriny 2005, zlato z Åre 2007 a stříbro z Val d'Isere 2009).

Šárka Strachová - Záhrobská

Šárka Záhrobská se narodila 11. února 1985 v severočeském Benecku. Její bratr Petr Záhrobský je rovněž reprezentantem, oba byli od počátku trénováni svým otcem, Petrem Záhrobským starším. Dne 13. dubna 2013 se v Radotíně provdala za svého přítele Antonína Stracha a změnila příjmení na Strachová.

V roce 2011 veřejně oznámila, že jí otec při trénincích přetěžoval a že od 20 let trpěla bolestmi kyčlí, kolen a páteře. Z toho důvodu začala od roku 2006 spolupracovat s bývalým veslařem Antonínem Strachem, který se stal jejím kondičním trenérem. Další spor se svým otcem vedla kvůli penězům od sponzorů vybraných na její přípravu, které jí však její otec nedal. Antonín Strach se od roku 2009 stal i jejím koučem, se kterým získala v roce 2015 bronzovou medaili na MS v Beaver Creeku a bronzovou medaili na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Od dubna 2010 nahradil Antonína Stracha Pavel Šťastný, se kterým kvůli neuspokojivým výsledkům ukončila spolupráci v roce 2012.

Dne 5. července 2012 byla převezena do nemocnice s podezřením na nádor na mozku.To se však nepotvrdilo, šlo o nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy, který byl lyžařce bez komplikací odoperován. Po úspěšné léčbě se znovu vrátila k lyžování.

Ve světovém poháru se Šárka Strachová umístila celkem sedmnáctkrát na medailové pozici, z toho dvakrát na prvním, sedmkrát na druhém a osmkrát na třetím místě. Jejím nejlepším výsledkem v celkovém hodnocení světového poháru bylo 2. místo ve slalomu v sezóně 2008/2009 a 9. místo v celkovém hodnocení v sezóně 2006/2007.

Na Zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her 2014 v Soči se stala vlajkonoškou české výpravy. V roce 2015 byl do kin uveden dokumentární film Dvě minuty mého života pojednávající o jejím životě.

Dne 28. března 2017 oznámila na tiskové konferenci oficiální konec své sportovní kariéry.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy