Šárka Strachová - Záhrobská

Aktualizováno 15. 11. 2010 16:07
Šárka Strachová, rodným příjmením Záhrobská, je nejúspěšnější českou alpskou lyžařkou. Ve své kariéře se specializovala především na slalom a v této disciplíně získala 4 cenné kovy na mistrovství světa a bronzovou medaili na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010. Opakovaně se prosazovala i v závodech Světového poháru.
Šárka Strachová - Záhrobská
Šárka Strachová - Záhrobská | Foto: ČOV/Václav Mudra

Ve čtyřech letech ji k lyžování přivedl její otec Petr Záhrobský. Ve světovém poháru se poprvé představila ve svých 17 letech a její otec působil jako její trenér až do konce sezóny 2008/2009, kdy s ním přerušila spolupráci jako s trenérem a o rok později i jako se svým manažerem. Pod jeho vedením získala kompletní sadu medailí z mistrovství světa ve slalomu (bronz ze Santa Cateriny 2005, zlato z Åre 2007 a stříbro z Val d'Isere 2009).

Šárka Strachová - Záhrobská

Šárka Záhrobská se narodila 11. února 1985 v severočeském Benecku. Její bratr Petr Záhrobský je rovněž reprezentantem, oba byli od počátku trénováni svým otcem, Petrem Záhrobským starším. Dne 13. dubna 2013 se v Radotíně provdala za svého přítele Antonína Stracha a změnila příjmení na Strachová.

V roce 2011 veřejně oznámila, že jí otec při trénincích přetěžoval a že od 20 let trpěla bolestmi kyčlí, kolen a páteře. Z toho důvodu začala od roku 2006 spolupracovat s bývalým veslařem Antonínem Strachem, který se stal jejím kondičním trenérem. Další spor se svým otcem vedla kvůli penězům od sponzorů vybraných na její přípravu, které jí však její otec nedal. Antonín Strach se od roku 2009 stal i jejím koučem, se kterým získala v roce 2015 bronzovou medaili na MS v Beaver Creeku a bronzovou medaili na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. Od dubna 2010 nahradil Antonína Stracha Pavel Šťastný, se kterým kvůli neuspokojivým výsledkům ukončila spolupráci v roce 2012.

Dne 5. července 2012 byla převezena do nemocnice s podezřením na nádor na mozku.To se však nepotvrdilo, šlo o nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy, který byl lyžařce bez komplikací odoperován. Po úspěšné léčbě se znovu vrátila k lyžování.

Ve světovém poháru se Šárka Strachová umístila celkem sedmnáctkrát na medailové pozici, z toho dvakrát na prvním, sedmkrát na druhém a osmkrát na třetím místě. Jejím nejlepším výsledkem v celkovém hodnocení světového poháru bylo 2. místo ve slalomu v sezóně 2008/2009 a 9. místo v celkovém hodnocení v sezóně 2006/2007.

Na Zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her 2014 v Soči se stala vlajkonoškou české výpravy. V roce 2015 byl do kin uveden dokumentární film Dvě minuty mého života pojednávající o jejím životě.

Dne 28. března 2017 oznámila na tiskové konferenci oficiální konec své sportovní kariéry.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy