Martin Erat

9. 5. 2012 10:57
Profil českého hokejového útočníka Martina Erata

Martin Erat je český hokejový útočník a reprezentant původem z Třebíče, který hraje Národní hokejovou ligu za tým Nashville Predators.

Mládežnická léta prožil Erat v domovském Třebíče a Zlíně, po draftu v roce 1999 se však rozhodl odejít do Ameriky, kde si jej vybral jako 191. v pořadí Nashville Predators. První dva roky působil Erat v nižší soutěži WHL v Saskatoonu, do NHL se poprvé podíval až v ročníku 2001/2002, kdy za Nashville odehrál takřka kompletní sezónu (80 zápasů, 9 branek a 24 přihrávek). Další sezónu ještě strávil cestováním mezi farmou v Milwaukee a prvním týmem, od dalšího roku je však stabilní součástí týmu Predators. Nejvíce se mu dařilo v letech 2006-2008, kdy si pokaždé připsal 56 kanadských bodů a v obou případech se s týmem podíval do play-off. Nejúspěšnější je však až jeho poslední sezóna 2011/2012, kdy nejenže si připsal své dosavadní bodové maximum (62 bodů za 20 branek a 42 přihrávek), ale s týmem se podruhé po sobě dostal do konferenčního semifinále, kde vypadl s Phoenixem. Celkově Erat nastoupil v NHL k 733 utkáním, ve kterých získal 483 bodů za 167 branek a 316 asistencí. Třebíčský rodák je s příjmem 6 milionů dolarů ročně nejlépe placeným Čechem v NHL a donedávna byl také nejlépe placeným hráčem v historii Nashvillu, než jej překonal jeho spoluhráč Pekka Rinne.

Za český národní tým hrál (před mistrovstvím světa 2012) na dvou světových šampionátech, v roce 2006 a 2008, a také na dvou olympiádách - v roce 2006 v Turíně a o čtyři roky později ve Vancouveru. Byl tak součástí obou úspěšných týmů z roku 2006, které získaly bronzovou olympijskou medaili a následně i stříbrnou ze světového šampionátu. Na světovém šampionátu byl navíc Erat vyhlášen jedním ze tří nejlepších hráčů týmu. Kromě seniorských úspěchů má na svém kontě útočník Nashvillu také triumf s juniorským týmem, se kterým získal na přelomu let 2000 a 2001 zlatou medaili ze světového šampionátu. Celkově nastoupil Martin Erat v českém seniorském reprezentačním dresu k 35 zápasům, ve kterých dal 6 gólů a na dalších 11 přihrál.

Erat je vysoký 183 centimetrů a váží 62 kilogramů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy