Demagog.cz

7. 3. 2012 13:12
Studentský web Demagog.cz má ověřovat pravdivost výroků, které pronesou politici v pořadu Otázky Václava Moravce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mluví politici pravdu? Od 7. března si to veřejnost bude moci ověřit na nových webových stránkách Demagog.cz. Každé úterý se na nich po odvysílání diskusního pořadu Otázky Václava Moravce objeví výroky politiků, které budou zařazené do čtyř kategorií: pravda, nepravda, neověřitelné nebo zavádějící. Jednotliví politici budou mít na webu i vlastní statistiky pravdivosti.

Ověřování výroků politiků provádí bezplatně skupina jedenácti analytiků z řad studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Organizátoři vycházejí z dvouletého působení stánek Demagog.sk, který ověřuje faktické výroky politiků ve třech slovenských diskuzních pořadech.

Demagog.cz se bude zabývat pouze faktickými výroky, které je možné zkontrolovat z více zdrojů. Na webu se hodnocení výroku objeví i se zdroji a bude otevřeno pozdější diskuzi.

Projekt se inspiroval také americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Finance na provoz projektu Demagog.cz, jehož roční rozpočet činí přibližně půl milionu korun, získali studenti z programu Mládež v akci a z grantu organizace Open Society Fund. Organizátoři výhledově plánují kontrolu výroků i v dalších diskuzních pořadech.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 35 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy