Demagog.cz

7. 3. 2012 13:12
Studentský web Demagog.cz má ověřovat pravdivost výroků, které pronesou politici v pořadu Otázky Václava Moravce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mluví politici pravdu? Od 7. března si to veřejnost bude moci ověřit na nových webových stránkách Demagog.cz. Každé úterý se na nich po odvysílání diskusního pořadu Otázky Václava Moravce objeví výroky politiků, které budou zařazené do čtyř kategorií: pravda, nepravda, neověřitelné nebo zavádějící. Jednotliví politici budou mít na webu i vlastní statistiky pravdivosti.

Ověřování výroků politiků provádí bezplatně skupina jedenácti analytiků z řad studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Organizátoři vycházejí z dvouletého působení stánek Demagog.sk, který ověřuje faktické výroky politiků ve třech slovenských diskuzních pořadech.

Demagog.cz se bude zabývat pouze faktickými výroky, které je možné zkontrolovat z více zdrojů. Na webu se hodnocení výroku objeví i se zdroji a bude otevřeno pozdější diskuzi.

Projekt se inspiroval také americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Finance na provoz projektu Demagog.cz, jehož roční rozpočet činí přibližně půl milionu korun, získali studenti z programu Mládež v akci a z grantu organizace Open Society Fund. Organizátoři výhledově plánují kontrolu výroků i v dalších diskuzních pořadech.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy