Zdeněk Miler

3. 12. 2011 0:29
Zdeněk Miler byl český výtvarník, režisér animovaných filmů, scénárista a ilustrátor. Jeho nejznámějším dílem je seriál o Krtečkovi.
Zdeněk Miler
Zdeněk Miler | Foto: Albatros

Zdeněk Miler (21.února 1921 - 30. listopadu 2011Nová Ves pod Pleší)

První díl, s názvem Jak Krtek ke kalhotkám přišel, byl uveden v roce 1956 a na filmovém festivalu v Benátkách získal Benátského Lva. Jako jediný z Krtkových příběhů je namluvený. V dalších dílech jsou již pouhé citoslovce. Hlasy patří Milerovým dcerám Kateřině a Barboře. Jeho první samostatný film se však jmenoval O milionáři, který ukradl slunce, podle Wolkerovy literární předlohy.

Příběhy o Krtečkovi vyšly i knižně. Další seriály pro děti byly třeba O zvědavém štěňátku (1960) a O cvrčkovi (1978). Přes značnou vytíženost tvorbou příběhů o Krtkovi, některé díly pro něj dokonce psali Ivan Klíma a Hana Doskočilová, ilustroval řadu dětských knížek - kupříkladu O zvědavé mašince, Kubula a Kuba Kubikula nebo Polámal se mraveneček. Namaloval také komiksové příběhy o robotu Mikim.

Zdeněk Miler vystudoval Státní grafickou školu a byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1942 ale musel kvůli uzavření škol nacisty odejít a začal pracovat ve filmových ateliérech ve Zlíně jako animátor. V roce 1945 přešel do studia Jiřího Trnky Bratři v triku, které nese jím vytvořené logo. V této době rovněž dokončil svá vysokoškolská studia. Za svou tvorbu získal dlouhou řadu ocenění. V roce 2006 obdržel státní vyznamenání Medaile Za zásluhy 1. stupně.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy