Zdeněk Miler

3. 12. 2011 0:29
Zdeněk Miler byl český výtvarník, režisér animovaných filmů, scénárista a ilustrátor. Jeho nejznámějším dílem je seriál o Krtečkovi.
Zdeněk Miler
Zdeněk Miler | Foto: Albatros

Zdeněk Miler (21.února 1921 - 30. listopadu 2011Nová Ves pod Pleší)

První díl, s názvem Jak Krtek ke kalhotkám přišel, byl uveden v roce 1956 a na filmovém festivalu v Benátkách získal Benátského Lva. Jako jediný z Krtkových příběhů je namluvený. V dalších dílech jsou již pouhé citoslovce. Hlasy patří Milerovým dcerám Kateřině a Barboře. Jeho první samostatný film se však jmenoval O milionáři, který ukradl slunce, podle Wolkerovy literární předlohy.

Příběhy o Krtečkovi vyšly i knižně. Další seriály pro děti byly třeba O zvědavém štěňátku (1960) a O cvrčkovi (1978). Přes značnou vytíženost tvorbou příběhů o Krtkovi, některé díly pro něj dokonce psali Ivan Klíma a Hana Doskočilová, ilustroval řadu dětských knížek - kupříkladu O zvědavé mašince, Kubula a Kuba Kubikula nebo Polámal se mraveneček. Namaloval také komiksové příběhy o robotu Mikim.

Zdeněk Miler vystudoval Státní grafickou školu a byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1942 ale musel kvůli uzavření škol nacisty odejít a začal pracovat ve filmových ateliérech ve Zlíně jako animátor. V roce 1945 přešel do studia Jiřího Trnky Bratři v triku, které nese jím vytvořené logo. V této době rovněž dokončil svá vysokoškolská studia. Za svou tvorbu získal dlouhou řadu ocenění. V roce 2006 obdržel státní vyznamenání Medaile Za zásluhy 1. stupně.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy