Woody Allen

27. 12. 2010 21:25
Woody Allen je scénáristou, režisérem, hercem. Je jedním z nejvýraznějších představitelů autorské a filmové tvorby vůbec (mimo jiné držitelem tří Oscarů a mnoha dalších cen).
Woody Allen
Woody Allen | Foto: archiv

Woody Allen je americkým scénáristou, režisérem a hercem. Je jedním z nejvýraznějších představitelů autorské a filmové tvorby vůbec (mimo jiné držitelem tří Oscarů a několika desítek dalších cen a nominací).

Kromě toho ještě píše a hraje na klarinet - návštěvě jeho kapely New Orleans Jazz Band se nevyhnula ani Praha.

Jeho filmografie je velmi rozsáhlá a rozšiřuje se každým rokem. Jedná se obvykkle o komedie - od lehkých ("Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat") po propracovanější romantické ("Annie Hall", "Manhattan"). Nevyhýbá se však ani vážnějším filmům ("Match Point").

Woody Allen začal s psaním krátkých vtipů v místních novinách, poté psal vtipy pro stand-up komiky. Teprve později, na popud svých agentů, zkusil vystupovat. Ačkoliv to byl stydlivý člověk, který převážnou část dětství strávil doma nacvičováním kouzelnických triků a hrou na klarinet, setkal se s úspěchem.

Po několika letech vystupování nakonec sepsal svůj první scénář pro film "What's New Pussycat?" (Co je nového, kotě?), kde si též zahrál.

Právě po zkušenosti s tímto filmem si uvědomil, že potřebuje mít nad produkcí filmu kompletní kontrolu. Jeho první skutečnou režisérskou zkušeností byl film "Take the Money and Run." (Seber prachy a zmiz). Od té doby prakticky každý rok napíše / režíruje jeden film, ve kterém obvykle i hraje.

Téměř všechny své filmy umisťuje - s několika výjimkami (Anglie - "Match Point", Španělsko - "Vicky Cristina Barcelona") - do New Yorku. Často pracuje se stejnými herci v několika filmech (Diane Keaton, Mia Farrow, Scarlett Johansson). On sám obvykle hraje neurotického, sebeironického, newyorského spisovatele nebo filmového tvůrce.

Woody Allen, vlastním jménem Allan Stewart Konigsberg, se narodil 1. prosince 1935 v newyorském Brooklynu. Je potřetí ženatý - naposledy se Soon-Yi Previn, adoptovanou dcerou své dřívější milenky, kterou byla Mia Farrow. S ní měl tři děti, dvě z nich adoptované.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy