Woody Allen

27. 12. 2010 21:25
Woody Allen je scénáristou, režisérem, hercem. Je jedním z nejvýraznějších představitelů autorské a filmové tvorby vůbec (mimo jiné držitelem tří Oscarů a mnoha dalších cen).
Woody Allen
Woody Allen | Foto: archiv

Woody Allen je americkým scénáristou, režisérem a hercem. Je jedním z nejvýraznějších představitelů autorské a filmové tvorby vůbec (mimo jiné držitelem tří Oscarů a několika desítek dalších cen a nominací).

Kromě toho ještě píše a hraje na klarinet - návštěvě jeho kapely New Orleans Jazz Band se nevyhnula ani Praha.

Jeho filmografie je velmi rozsáhlá a rozšiřuje se každým rokem. Jedná se obvykkle o komedie - od lehkých ("Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat") po propracovanější romantické ("Annie Hall", "Manhattan"). Nevyhýbá se však ani vážnějším filmům ("Match Point").

Woody Allen začal s psaním krátkých vtipů v místních novinách, poté psal vtipy pro stand-up komiky. Teprve později, na popud svých agentů, zkusil vystupovat. Ačkoliv to byl stydlivý člověk, který převážnou část dětství strávil doma nacvičováním kouzelnických triků a hrou na klarinet, setkal se s úspěchem.

Po několika letech vystupování nakonec sepsal svůj první scénář pro film "What's New Pussycat?" (Co je nového, kotě?), kde si též zahrál.

Právě po zkušenosti s tímto filmem si uvědomil, že potřebuje mít nad produkcí filmu kompletní kontrolu. Jeho první skutečnou režisérskou zkušeností byl film "Take the Money and Run." (Seber prachy a zmiz). Od té doby prakticky každý rok napíše / režíruje jeden film, ve kterém obvykle i hraje.

Téměř všechny své filmy umisťuje - s několika výjimkami (Anglie - "Match Point", Španělsko - "Vicky Cristina Barcelona") - do New Yorku. Často pracuje se stejnými herci v několika filmech (Diane Keaton, Mia Farrow, Scarlett Johansson). On sám obvykle hraje neurotického, sebeironického, newyorského spisovatele nebo filmového tvůrce.

Woody Allen, vlastním jménem Allan Stewart Konigsberg, se narodil 1. prosince 1935 v newyorském Brooklynu. Je potřetí ženatý - naposledy se Soon-Yi Previn, adoptovanou dcerou své dřívější milenky, kterou byla Mia Farrow. S ní měl tři děti, dvě z nich adoptované.

 

Právě se děje

Další zprávy