Superman

27. 12. 2012 19:02
Superman začínal v komiksu, prosadil se ale i v jiných oblastech, v roce 2013 se objevil v novém filmu od Zacka Snydera Muž z oceli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Warner Bros

Superman je světově nejproslulejší komiksová postava. Svědčí o tom skutečnost, že se jeho jméno vžilo jako označení super silného člověka a popkulturně je vnímán jako reprezentant všech komiksových hrdinů. Patří k nejstarším a nejmocnějším.

V roce 2013 měla premiéru nová filmová adaptace v režii Zacka Snydera, který z komiksu oživil už 300: Bitva u Thermopyl a Watchmen- Strážci.

Poprvé se tato postava objevila v komiksovém sešitu 18. dubna 1938, stvořila ho dvojice Jerry Siegel a Joe Shuster. Spadá pod komiksové vydavatelství DC Comics, které vlastní i postavu Batmana.

Za víc než sedmdesát let se Superman příliš nezměnil. Je mu vlastní výrazně kladná povaha, obleká červenou pláštěnku, modrý tělový úbor s červenými spodky přes kalhoty. Na hrudi nosí svoje logo - velké S.

Podrobnosti o Supermanovi

Disponuje několika jmény. Zatímco Superman je jeho krycí identita pro konání superhrdinských skutků, jeho lidské alter ego je Clark Kent, který pracuje v novinách jako reportér. Také je znám pod svým mimozemským jménem: Kal-El. Na rozdíl od valné většiny jiných superhrdinů, kteří své zvláštní schopnosti získali prostřednictvím nehody, Superman je mimozemšťan z planety Krypton, který se na Zemi dostává už jako dítě s vrozenými schopnostmi po zničení domovské planety. Zde je vychován lidskými rodiči, což ovlivňuje jeho charakter.

Jednou z výrazných změn v poslední době, bylo rozhodnutí nechat Clarka Kenta skončit s prací v novinách na znamení krize v tištěných médiích.

V komiksu si jinak prožil mnohá dobrodružství, mimo jiné už zemřel nebo v alternativní verzi bojoval na straně komunistického Sovětského svazu.

Disponuje mnoha silami - je prakticky nezranitelný, supersilný, dokáže létat a rychle se pohybovat, má zostřené smysly, navíc laserový a rentgenový pohled. Jeho hlavní slabinou je kryptonit, nazelenalý minerál z jeho zničené planety, který Supermana oslabuje a činí jej zranitelným.

Televize a filmy

Přestože svůj původ má Superman v kreslených sešitech, stal se populární ikonou, která se objevila v mnoha hraných i kreslených seriálech a má na svém kontě několik úspěšných kinohitů.

V krátkém animovaném filmu, který byl nominován i na Oscara se objevil už začátkem čtyřicátých let, zásadní je však verze z roku 1978, v níž Supermana v hrané podobě oživil režisér Richard Donner. Úroveň speciálních efektů dosáhla takové míry, jak ukázaly o rok dřív Hvězdné války George Lucase, že se příběhy nadpozemskými silami obdařeného Supermana mohly v uvěřitelné podobě transformovat do reálného světa.

V hlavní roli se objevil Christoper Reeve, který se tím pádem stal ikonickým reprezentantem této postavy. Vrátil se v ní ještě třikrát. Podruhé to bylo opět ve spolupráci s Richardem Donnerem v roce 1980. Snímek však postihly neshody s producenty, kvůli kterým se film přetáčel pod velením Richarda Lestera. Za filmovou katastrofu jsou pak označovány zbylé dva díly (1983, 1987).

O reinkarnaci se pokusil Bryan Singer, režisér prvních dvou snímků o X-Menech, prostřednictvím díla Superman se vrací v roce 2006, v němž komiksovou ikonu ztvárnil Brandon Routh. Navzdory objektivním kvalitám neslavil takový úspěch kvůli nostalgickému naivnímu ladění, které nekoresponduje s vlnou moderních komiksových adaptací.

Na rok 2013 připravil novou verzi Zack Snyder s producentským dohledem Christophera Nolana. V českých kinech se začal Muž z oceli promítat 20. června. V USA utržil za první víkend přes sto milionů dolarů. Po měsíci promítání vydělal celosvětově přes 600 milionů dolarů, a tak se na rok 2015 chystá pokračování. Podle informací, které tvůrci oznámili na Comic Conu v San Diegu, se v druhém filmu Superman setká s Batmanem, komiksovou postavou, na níž práva také vlastní studio Warner Bros. a která má za sebou úspěšný restart v režijním provedení Christophera Nolana. V případě Muže z oceli se ale počítá s tím, že koncept Batmana bude znovu upraven.

Už v minulosti se plánovalo filmové setkání dvou známých superhrdinů, nyní by jejich propojení mělo posloužit také jako základ pro filmovou verzi Justice League, což je obdoba komiksového týmu Avengers, ale složená z hrdinů komiksového vydavatelství DC Comics.

Mimo to existuje několik dlouhometrážních animovaných filmů, většina z nich určených pro video trh či do televize, např. Superman vs. Elita, Superman: Soudný den a další.

V hrané podobě to zkouší i v seriálech, výraznou popularitu si získal ten, který se v televizi objevoval od roku 1993 (v originále Lois & Clark: The New Adventures of Superman). Udržel se čtyři sezóny a Supermanovu věčnou lásku Lois Laneovou si zde zahrála Teri Hatcher (Zoufalé manželky). Celých deset sezón se v novém tisíciletí udržela série o dospívání mladého Supermana pod názvem Smallville, podle jména městečka, v němž vyrůstal.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy