Star Wars

24. 2. 2012 12:49
Star Wars, do češtiny překládané jako Hvězdné války, je americká filmová série vytvořená režisérem a producentem Georgem Lucasem spadající do subžánru sci-fi zvaného space opera.
Star Wars.
Star Wars. | Foto: Aktuálně.cz

Star Wars, do češtiny překládané jako Hvězdné války, je americká filmová série vytvořená režisérem a producentem Georgem Lucasem spadající do subžánru sci-fi zvaného space opera. Už první díl natočený v roce 1977 se stal celosvětovým fenoménem a v tříletých intervalech po něm přišly dva další. Po šestnácti letech se pak natočila další trilogie, která té původní chronologicky předcházela.

Svět vytvořený filmovou sérií se rychle rozrostl o další literaturu, televizní seriály, počítačové hry nebo komiksy, jež dějovou linii rozvádějí do minulosti i do budoucnosti. Pro všechna oficiální rozšíření tak vznikla značka Star Wars Universe sjednocující všechna licencovaná díla.

Za 4,05 miliard dolarů koupil v říjnu 2012 Disney společnost Lucasfilm a s ní i práva na značku Star Wars. Spolu s tímto krokem odstartovaly přípravy na vytvoření nových filmů z prostředí Hvězdných válek. První věcí je celá další trilogie (epizody sedm až devět), dál se chystají i samostatné filmy pro výrazné postavy - Han Solo, námezdní lovec Boba Fett a mistr Jedi Yoda.

Sedma epizoda je plánována na rok prosinec 2015, režíruje J. J. Abrams, který od roku 2009 oživuje Star Trek, a scénář je v rukou Michael Arndt. O příběhy dalších dílů se stará Lawrence Kasdan, autor oblíbeného pátého dílu Impérium vrací úder, a Simon Kinberg, kterého scenárosticky zaměstnávají aktuálních filmy o X-Menech v jejich mladé podobě. Sám George Lucas se má na tvorbě nových filmů podílet pouze jako konzultant.

Star Wars jako celek do dnešního dne vygenerovaly zisk ve výši cca 4,4 miliard dolarů a v tomto ohledu jsou třetí nejvýdělečnější filmovou sérií. Lépe už je na tom pouze Harry Potter a James Bond.

Zápletka

Hlavní osou naprosté většiny příběhu z vesmíru Star Wars je konflikt mezi řády Jedi a Sith, jejichž členové disponují schopností ovládat Sílu, která by se dala přirovnat k magickým schopnostem. Šestidílná filmová série pak sleduje postavu Anakina Skywalkera, jeho dospívání v rytíře Jedi a následný přechod k Temné straně síly, kde se z něj stane obávaný sithský lord Darth Vader.

Specifickým pro sérii je používání světelných mečů, což je futuristická verze klasického meče, který však místo čepele vyzařuje proud energie připomínající barevnou zářivku.

Filmová série

Klíčovým pro úspěch celé série byl první díl Nová naděje (dnes číslovaný jako čtvrtý), jenž díky speciálním efektům a epickému příběhu vzbudil ohromnou odezvu u diváků. Na další dvě pokračování tak Lucas dostal řádově více peněz a mohl používat speciální efekty ve větší míře. Jak Impérium vrací úder, tak Návrat Jediů však stály i na silném a mytologicky prohloubenějším příběhu.

V roce 1997 pak nechal původní trilogii digitálně zremastrovat, odstranil určité technické nedostatky a přidal dříve nepoužité scény. Tradice upravování staré trilogie s každým dalším uvedením (na DVD, na Blu-ray) se stala koloritem, který se potýká s kritikou fanoušků.

Konec devadesátých let však znamenal dostatečnou technikou vyspělost filmového průmyslu, aby se Lucas pustil do natočení další trilogie Hvězdných válek, chronologicky předcházející té původní, a byť hned její první díl Skrytá hrozba byl kritizován pro svou dětinskost, úspěch byl značný. Prim opět hrály speciální filmové efekty, které jsou díky pokroku v počítačové technice podstatně propracovanější než u dílů z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Klony útočí a Pomsta Sithů navazovaly vždy po třech letech.

Od roku 2008 se svět Hvězdných válek rozrůstá o příběhy z doby Klonových válek ve stejnojmenném, počítačově animovaném sériálu, jehož pilotní díl byl uveden do kin.

V roce 2012 odstartovalo převádění jednotlivých dílů do 3D a začátkem roku do českých kin přišla Skrytá hrozba ve 3D. Nasazení dalších dílů bylo naplánováno postupně po roce, přičemž druhá a třetí epizoda měly do kin dorazit s měsíčním rozestupem na podzim 2013. Přípravné práce na zcela nových filmech se však staly hlavním důvodem, proč byl tento projekt pozastaven.

Názvy jednotlivých dílů

Původní trilogie se do češtiny překládala jako Hvězdné války, nicméně při tvorbě trilogie nové se George Lucas rozhodl název série nepřekládat a pojem Star Wars se tak začal používat globálně. Jednotlivé díly se tedy jmenují:

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)
Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)
Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 2 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy