Robin Williams

8. 8. 2014 20:03
Hollywoodský herec Robin Williams si získal oblibu diváků jako komik a prestiž v dramatických úlohách.
Foto: Reuters

Robin WIlliams se narodil 21. července 1951 v Chicagu v USA. Nejprve studoval politologii na Claremontově koleji, kterou vystřídal na krátkou dobu za divadelní College of Marin, ale záhy přešel na Juilliard, kde se pustil do studia herectví. Pro rozvoj jeho talentu bylo zásadní pouliční vystupování a představení v nočních klubech, kde uplatnil svůj cit pro komediální improvizaci ve formátu stand-up.

Od roku 1977 se začal objevovat v televizních skečových pořadech jako Show Richarda Pryora nebo Laugh-In. Významné bylo jeho krátké účinkování v pořadu Happy Days v roce 1978, které dalo vzniknout vlastní sérii Mork a Mindy z roku 1982, kde pracoval s postavou mimozemšťana Morka.

Oscarem nominované výkony a jedno vítězství
Autor fotografie: Miramax

Oscarem nominované výkony a jedno vítězství

1997 - Dobrý Will Hunting - vítězství za vedlejší roli

1991 - Král rybář - nom. za hlavní roli

1989 - Společnost mrtvých básníků - nom. za hlavní roli

1987 - Dobré ráno, Vietname - nom. za hlavní roli

První celovečerní úlohou Robina Williamse byl Pepek námořník, kterého v roce 1980 ztvárnil v hrané verzi v režii Roberta Altmana. Pamětihodným vstupem do filmové branže ale byla o dva roky později hlavní role v adaptaci Irvingovy knihy Svět podle Garpa. Zásadní herecká úloha na něj čekala v roce 1987 s filmem Dobré ráno, Vietname, které kombinovalo žánr válečného filmu mezi dramatem a komedií, což byla pro Williamse, který si přišel na oscarovou nominaci, výtečná kombinace.

Následovala spolupráce s Peterem Weirem na Společnosti mrtvých básníků (1989, druhá nominace na Oscara) s Terry Gilliamem na Baronu Prášilovi (1988) a Králi rybáři (1991, třetí nominace na Oscara), nebo Stevenem Spielbergem na Hookovi (1991).

Nejúspěšnějí film Robina Williamse
Autor fotografie: 20th Century Fox

Nejúspěšnějí film Robina Williamse

V roce 1993 vydělal snímek Mrs. Doubtfire - táta v sukních v amerických kinech 219 milionů dolarů, což mu zajistilo druhou příčku v seznamu kasovních úspěchů roku. Zvědavější byli diváci už jenom na Jurský park Stevena Spieblerga, který utržil 357 milionů dolarů. Mezi další úspěšné filmy toho roku patřily Uprchlík s Harrisonem Fordem (183 mil. dolarů) nebo Firma s Tomem Cruisem (158 mil. dolarů).

Čistě finančně byl Williamsovým nejvýdělečnějším filmem Noc v muzeu z roku 2005 s tržbami 250 milionů dolarů, ale zde hrál minoritní roli.

Do roku 1993 se datuje jeho velký divácký triumf v podobě komedie Mrs. Doubtfire - táta v sukních, v němž se jako otec vydává za chůvu, aby mohl být na blízku dětem, které soud během rozvodového řízení svěřuje do péče matky. Po Jurském parku to byl nejnavštěvovanější film v amerických kinech toho roku. Po dvaceti letech se mluvilo o natočení pokračování.

V roce 1995 natočil Jumanji, v němž se účastní nebezpečně živé deskové hry a v roce 1997 Flubbera, kde se objevil jako potrhlý, ale vynalézavý strůjce technologických novinek. Mezitím stihl od roku 1992 v několika dílech dabovat postavu džina z disneyho verze Aladina.

V roce 1997 si rovněž zahrál v kritiky chváleném dramatu Bena Afflecka a Matta Damona o matematickém géniovi Dobrý Will Hunting, který mu přinesl oscarové ocenění za vedlejší hereckou úlohu. O rok později přidal fantaskní, vizuálně experimentující a existenciální snímek Jak přicházejí sny a v roce 1999 stvořil robotickou postavu ve sci-fi Andrew, člen naší rodiny.

Přelomovým rokem ve Williamsově kariéře je rok 2002. Natočil zde jak dětskou taškařici Smoochy, tak slušné drama Expres Foto a spolupracoval i na silném díle Christophera Nolana Insomnie. Po tomto roku se mu už nedařilo dosáhnout úspěchů jako v devadesátých letech.

Objevil se v různých komedií - Zmražená pojistka (2005), Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006), Noc v muzeu (2006), Kněz je poděs (2007) či Starý páky (2008) a daboval další animované filmy - Roboti (2005) nebo Happy Feet (první díl 2006, druhý v roce 2011). Poslední zajímavou úlohou bylo ztvárnění amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera v dramatu Komorník z roku 2013.

Ještě v roce 2014 pracoval na několika projektech. Účastnil se natáčení třetího dílu komedie Noc v muzeu, dramatu Boulevard a komedie Merry Friggin' Christmas Phila Johnstona, který předtím režíroval animovaný film Raubíř Ralph. S Terry Jonesem z Monty Pythonů připravoval na další rok sci-fi komedii Absolutely Nothing.

Nečekaně zemřel 11. srpna 2014 ve svém bytě v Kalifornii. V té době byl potřetí ženatý, z prvního manželství má syna Zacharyho Pyma, z druhého Codyho Alana a Zeldu Rea. Poslední manželství se Susan Schneider uzavřel v roce 2011. Trpěl problémy s alkoholem a drogami, léčil se.

 

Právě se děje

Další zprávy