Oscar 2012

Aktualizováno 27. 2. 2012 17:25
Oscaři 2012, neboli 84. udílení cen Americké filmové akademie, opět budou bez české účasti. Podle očekávání nominacím vládnou herci a filmy, které slavily úspěch už ve Zlatých glóbech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Oscar 2012, neboli 84. udílení cen Americké filmové akademie, opět budou bez české účasti. Ambiciózní snímek Alois Nebel totiž nominován nebyl a podle očekávání nominacím vládnou herci a filmy, které slavily úspěch už ve Zlatých glóbech.

Mezi hlavní favority patří Scorseseho snímek Hugo a jeho velký objev nominovaný hned v jedenácti kategoriích. Jen o jednu méně má černobílý Umělec, po šesti posbíralo sportovní drama Moneyball a rodinné drama Děti moje a pět nominací má Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena.

Ceny se budou předávat 26. února a slavnostním večerem bude provázet Billy Crystal.

Další favorité

Šanci na získání více než jedné sošky mají ještě Černobílý svět se čtyřmi nominacemi, Strom života a Jeden musí z kola ven se třemi.

V hudební kategorii byl dvakrát nominován John Williams za hudbu ve Spielbergových filmech Tintinova dobrodružství a Válečný kůň.

Ostatní snímky nebo jejich tvůrci už pak mají vždy pouze po jedné nominaci.

Nominace na nejlepší film

Tradičně nejsledovanější je kategorie nejlepšího filmu a v ní se letos o sošku utká devět snímků. Konkrétně se jedná o tyto, v závorce je jméno režiséra:

Umělec (Michel Hazanavicius)
Děti moje (Alexander Payne)
Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko (Stephen Daldry)
Černobílý svět (Tate Taylor)
Hugo a jeho velký objev (Martin Scorsese)
Půlnoc v Paříži (Woody Allen)
Moneyball (Bennett Miller)
Strom života (Terrence Malick)
Válečný kůň (Steven Spielberg)

 

Právě se děje

před 9 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy