Noc kostelů

31. 5. 2012 12:58
Noc kostelů každoročně otevírá české svatostánky.
Noc kostelů
Noc kostelů | Foto: Jan Langer

Program Noci kostelů se soustřeďuje na křesťanské kulturní a duchovní bohatství. Návštěvníci mohou obdivovatjednotlivé památky a výbavu kostelů, rozjímat nad náboženskou hudbu a zároveň navštívit workshopy, dětský koutek a účastnit se dalších aktivit. Milovníkům kultury se nabízí také jedinečná možnost poznat svatostánky jako nikdy předtím, dokonce si například zahrát i na místní varhany.

V roce 2001 zavedly různé křesťanské církve v německých Cáchách zvyk každoročního přístupu do svých kostelů, a to zadarmo od večera do hluboké noci. Zároveň byla tato noc spojena s různými kulturními akcemi, počínaje prostými prohlídkami s komentářem, konče koncerty nebo divadelními představeními. Akce, která měla přiblížit ducha křesťanství, se postupně šířila do okolních zemí a v rámci Německa po jeho jednotlivých významných městech.

V roce 2005 začali noc kostelů pořádat v Rakousku a Nizozemsku. V roce 2009 se z Rakouska dostala tradice k nám a až v roce 2011 i na Slovensko.
Během ročníku 2012 se k pořadatelským zemím přidává Estonsko, kostely budou otevřeny v hlavním městě Talinu a východním Tartu. V České republice pořádaly Noc kostelů nejprve jen plzeňská a brněnská diecéze, ostatní se k nim připojily o dva roky později.

První ročník u nás proběhl 27. května 2009, druhý 28. května 2010, další 27. května 2011, letošní Noc kostelů potom proběhne 1. června 2012. V loňském roce se kostelní noci zúčastnilo 939 kostelů, v nichž bylo předvedeno více jak 5000 programů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy