Noc kostelů

31. 5. 2012 12:58
Noc kostelů každoročně otevírá české svatostánky.
Noc kostelů
Noc kostelů | Foto: Jan Langer

Program Noci kostelů se soustřeďuje na křesťanské kulturní a duchovní bohatství. Návštěvníci mohou obdivovatjednotlivé památky a výbavu kostelů, rozjímat nad náboženskou hudbu a zároveň navštívit workshopy, dětský koutek a účastnit se dalších aktivit. Milovníkům kultury se nabízí také jedinečná možnost poznat svatostánky jako nikdy předtím, dokonce si například zahrát i na místní varhany.

V roce 2001 zavedly různé křesťanské církve v německých Cáchách zvyk každoročního přístupu do svých kostelů, a to zadarmo od večera do hluboké noci. Zároveň byla tato noc spojena s různými kulturními akcemi, počínaje prostými prohlídkami s komentářem, konče koncerty nebo divadelními představeními. Akce, která měla přiblížit ducha křesťanství, se postupně šířila do okolních zemí a v rámci Německa po jeho jednotlivých významných městech.

V roce 2005 začali noc kostelů pořádat v Rakousku a Nizozemsku. V roce 2009 se z Rakouska dostala tradice k nám a až v roce 2011 i na Slovensko.
Během ročníku 2012 se k pořadatelským zemím přidává Estonsko, kostely budou otevřeny v hlavním městě Talinu a východním Tartu. V České republice pořádaly Noc kostelů nejprve jen plzeňská a brněnská diecéze, ostatní se k nim připojily o dva roky později.

První ročník u nás proběhl 27. května 2009, druhý 28. května 2010, další 27. května 2011, letošní Noc kostelů potom proběhne 1. června 2012. V loňském roce se kostelní noci zúčastnilo 939 kostelů, v nichž bylo předvedeno více jak 5000 programů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy