Milénium ve filmu

12. 1. 2012 0:26
Milénium je filmová adaptace stejnojmenné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona.
Milénium ve filmu
Milénium ve filmu | Foto: Bontonfilm

Milénium, coby filmová adaptace velmi úspěšné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona (1954 - 2004), vstoupilo do českých kin 12. ledna 2012 prvním dílem pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Americká verze nese jméno The girl with the dragon tattoo.

Hlavními postavami, stejně jako v knize, jsou Lisbeth Salanderová (Rooney Mara) - hackerka s fotografickou pamětí - a Mikael Blomkvist (daniel Craig), který je investigativním novinářem časopisu Milénium. Tato postava je částečně autobiografická; Larsson pracoval jako šéfredaktor časopisu Expo, založil stejnojmennou nadaci a zaměřoval se především na pravicový extremismus. Zmíněná dvojice společně vyšetřuje případ jednoho dávného zmizení.

Dalšími díly série jsou Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda. Celá série již byla zfilmována švédsko-dánskou koprodukcí Yellow Bird a Nordisk Film. První díl režíroval Niels Arden Oplev, zbývající dva potom Daniel Alfredson. Hollywoodskou verzi režíroval David Fincher.

Oproti Oplevově verzi, která je ryzí detektivkou, je Fincherovo zpracování poplatné módě temných thrillerů. Hlavní rolí číslo jedna navíc není Mikael, nýbrž Lisbeth. Ve snímku skvěle pracuje dramatická hudba s dějem. Explicitní sexuální scény budou asi ještě hodně diskutované.

Ve snímku dále hrají Stellan Skarsgård, Robin Wright, Christopher Plummer, Joely Richardson, Goran Visnjic, Julian Sands, Steven Berkoff, Yorick van Wageningen a David Dencik.

Dívka, která si hrála s ohněm by podle hlavní produkční společnosti Sony Pictures mohla být uvedena koncem roku 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy