Milénium ve filmu

12. 1. 2012 0:26
Milénium je filmová adaptace stejnojmenné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona.
Milénium ve filmu
Milénium ve filmu | Foto: Bontonfilm

Milénium, coby filmová adaptace velmi úspěšné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona (1954 - 2004), vstoupilo do českých kin 12. ledna 2012 prvním dílem pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Americká verze nese jméno The girl with the dragon tattoo.

Hlavními postavami, stejně jako v knize, jsou Lisbeth Salanderová (Rooney Mara) - hackerka s fotografickou pamětí - a Mikael Blomkvist (daniel Craig), který je investigativním novinářem časopisu Milénium. Tato postava je částečně autobiografická; Larsson pracoval jako šéfredaktor časopisu Expo, založil stejnojmennou nadaci a zaměřoval se především na pravicový extremismus. Zmíněná dvojice společně vyšetřuje případ jednoho dávného zmizení.

Dalšími díly série jsou Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda. Celá série již byla zfilmována švédsko-dánskou koprodukcí Yellow Bird a Nordisk Film. První díl režíroval Niels Arden Oplev, zbývající dva potom Daniel Alfredson. Hollywoodskou verzi režíroval David Fincher.

Oproti Oplevově verzi, která je ryzí detektivkou, je Fincherovo zpracování poplatné módě temných thrillerů. Hlavní rolí číslo jedna navíc není Mikael, nýbrž Lisbeth. Ve snímku skvěle pracuje dramatická hudba s dějem. Explicitní sexuální scény budou asi ještě hodně diskutované.

Ve snímku dále hrají Stellan Skarsgård, Robin Wright, Christopher Plummer, Joely Richardson, Goran Visnjic, Julian Sands, Steven Berkoff, Yorick van Wageningen a David Dencik.

Dívka, která si hrála s ohněm by podle hlavní produkční společnosti Sony Pictures mohla být uvedena koncem roku 2013.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy