Milénium ve filmu

12. 1. 2012 0:26
Milénium je filmová adaptace stejnojmenné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona.
Milénium ve filmu
Milénium ve filmu | Foto: Bontonfilm

Milénium, coby filmová adaptace velmi úspěšné knižní kriminální trilogie švédského spisovatele a žurnalisty Stiega Larsona (1954 - 2004), vstoupilo do českých kin 12. ledna 2012 prvním dílem pod názvem Muži, kteří nenávidí ženy. Americká verze nese jméno The girl with the dragon tattoo.

Hlavními postavami, stejně jako v knize, jsou Lisbeth Salanderová (Rooney Mara) - hackerka s fotografickou pamětí - a Mikael Blomkvist (daniel Craig), který je investigativním novinářem časopisu Milénium. Tato postava je částečně autobiografická; Larsson pracoval jako šéfredaktor časopisu Expo, založil stejnojmennou nadaci a zaměřoval se především na pravicový extremismus. Zmíněná dvojice společně vyšetřuje případ jednoho dávného zmizení.

Dalšími díly série jsou Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda. Celá série již byla zfilmována švédsko-dánskou koprodukcí Yellow Bird a Nordisk Film. První díl režíroval Niels Arden Oplev, zbývající dva potom Daniel Alfredson. Hollywoodskou verzi režíroval David Fincher.

Oproti Oplevově verzi, která je ryzí detektivkou, je Fincherovo zpracování poplatné módě temných thrillerů. Hlavní rolí číslo jedna navíc není Mikael, nýbrž Lisbeth. Ve snímku skvěle pracuje dramatická hudba s dějem. Explicitní sexuální scény budou asi ještě hodně diskutované.

Ve snímku dále hrají Stellan Skarsgård, Robin Wright, Christopher Plummer, Joely Richardson, Goran Visnjic, Julian Sands, Steven Berkoff, Yorick van Wageningen a David Dencik.

Dívka, která si hrála s ohněm by podle hlavní produkční společnosti Sony Pictures mohla být uvedena koncem roku 2013.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy