John Lennon

8. 12. 2010 20:27
Liverpoolský rodák John Winston Ono Lennon byl zakládajícím členem hudební skupiny The Beatles.
John Lennon se svou ženou Yoko Ono.
John Lennon se svou ženou Yoko Ono. | Foto: John Lennon - Jeho život

Liverpoolský rodák John Winston Ono Lennon (John Lennon) byl zakládajícím členem hudební skupiny The Beatles, která v šedesátých letech 20. století výrazně definovala podobu populární hudby a spolu s Paulem McCartneym vytvořil jednu z nejslavnějších tvůrčích dvojic. Kromě toho byl všestranným umělcem a mírovým aktivistou.

Osobnost Johna Lennona se plně projevila po rozpadu Beatles v roce 1970. Dodnes je, často s velmi sentimentálním nádechem, považován za posla míru a sociálního aktivistu. Jeho osobnost však byla mnohem komplikovanější a měnící se v průběhu let. Byl excentrikem, který především kvůli svému dětství trpěl celý život pocitem odvržení, nihilistou i cynikem, radikálem a ke konci života klidným a rodině oddaným otcem a manželem.

Jeho svébytný styl se velmi brzy po rozchodu Beatles projevil v knížkách, které vydal - "In His Own Write" (Písání) a "A Spaniard in the Works" (Španěl na vesnici).

Jeho první desky se nesly ve velmi experimentálním duchu a i první album, které vydal se svojí druhou ženou Yoko Ono v rámci kapely Plastic Ono Band, bylo velmi minimalistické.

Lennon se k písničkářství a melodičtější hudbě obecně vrátil s deskou Imagine, jejíž titulní píseň se stala jednou z nejvýraznějších písní moderní hudby.

Sometime In New York City byla hudebně pro Lennona trochu krokem vedle a nesla se především v duchu aktivismu a radikalismu. To vedlo tak daleko, že Nixonova administrativa chtěla Lennona vyhostit z USA. Po dlouhých průtazích se mu však, v roce 1976, nakonec podařilo získat zelenou kartu.

V roce 1973 se John Lennon a Yoko Ono na nějaký čas rozešli. Yoko Ono mu vybrala milenku, May Pangovou, se kterou Lennon odjel do Los Angeles, aby tu strávil rok a půl trvající divoký "ztracený víkend", během něhož vydal dvě desky - Walls and Bridges a Rock N Roll.

Po tomto období se Lennon vrátil k Yoko Ono a narodil se jim syn Sean. John se na pět let stáhl z veřejného života, aby se věnoval výchově syna. Velký návrat byl spojen s vydáním alba Double Fantasy, které mělo být hymnou jejich společnému životu s Yoko.

Všemu učinil přítrž 8. prosince 1980 Mark David Chapman, který si na Lennona, vracejícího se ze studia domů, počkal před domem, aby na něj vypálil pět ran z revolveru, které se staly pro Lennona smrtícími.

Dětství výrazně poznamenalo Lennonovu tvorbu - jeho matka se mu příliš nevěnovala, a tak byl vychováván svojí tetou a jejím manželem. Lennonova matka zemřela při autonehodě, když mu bylo sedmnáct let, což ho těžce zasáhlo. Lennonův otec rodinu opustil poměrně záhy a hlásil se k němu až později, když se John stal slavným s Beatles.

On sám v roce 1969 opustil manželku Cynthii a syna Juliana, aby se oženil s avantgardní umělkyní Yoko Ono, s níž měl později syna Seana.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy