John Lennon

8. 12. 2010 20:27
Liverpoolský rodák John Winston Ono Lennon byl zakládajícím členem hudební skupiny The Beatles.
John Lennon se svou ženou Yoko Ono.
John Lennon se svou ženou Yoko Ono. | Foto: John Lennon - Jeho život

Liverpoolský rodák John Winston Ono Lennon (John Lennon) byl zakládajícím členem hudební skupiny The Beatles, která v šedesátých letech 20. století výrazně definovala podobu populární hudby a spolu s Paulem McCartneym vytvořil jednu z nejslavnějších tvůrčích dvojic. Kromě toho byl všestranným umělcem a mírovým aktivistou.

Osobnost Johna Lennona se plně projevila po rozpadu Beatles v roce 1970. Dodnes je, často s velmi sentimentálním nádechem, považován za posla míru a sociálního aktivistu. Jeho osobnost však byla mnohem komplikovanější a měnící se v průběhu let. Byl excentrikem, který především kvůli svému dětství trpěl celý život pocitem odvržení, nihilistou i cynikem, radikálem a ke konci života klidným a rodině oddaným otcem a manželem.

Jeho svébytný styl se velmi brzy po rozchodu Beatles projevil v knížkách, které vydal - "In His Own Write" (Písání) a "A Spaniard in the Works" (Španěl na vesnici).

Jeho první desky se nesly ve velmi experimentálním duchu a i první album, které vydal se svojí druhou ženou Yoko Ono v rámci kapely Plastic Ono Band, bylo velmi minimalistické.

Lennon se k písničkářství a melodičtější hudbě obecně vrátil s deskou Imagine, jejíž titulní píseň se stala jednou z nejvýraznějších písní moderní hudby.

Sometime In New York City byla hudebně pro Lennona trochu krokem vedle a nesla se především v duchu aktivismu a radikalismu. To vedlo tak daleko, že Nixonova administrativa chtěla Lennona vyhostit z USA. Po dlouhých průtazích se mu však, v roce 1976, nakonec podařilo získat zelenou kartu.

V roce 1973 se John Lennon a Yoko Ono na nějaký čas rozešli. Yoko Ono mu vybrala milenku, May Pangovou, se kterou Lennon odjel do Los Angeles, aby tu strávil rok a půl trvající divoký "ztracený víkend", během něhož vydal dvě desky - Walls and Bridges a Rock N Roll.

Po tomto období se Lennon vrátil k Yoko Ono a narodil se jim syn Sean. John se na pět let stáhl z veřejného života, aby se věnoval výchově syna. Velký návrat byl spojen s vydáním alba Double Fantasy, které mělo být hymnou jejich společnému životu s Yoko.

Všemu učinil přítrž 8. prosince 1980 Mark David Chapman, který si na Lennona, vracejícího se ze studia domů, počkal před domem, aby na něj vypálil pět ran z revolveru, které se staly pro Lennona smrtícími.

Dětství výrazně poznamenalo Lennonovu tvorbu - jeho matka se mu příliš nevěnovala, a tak byl vychováván svojí tetou a jejím manželem. Lennonova matka zemřela při autonehodě, když mu bylo sedmnáct let, což ho těžce zasáhlo. Lennonův otec rodinu opustil poměrně záhy a hlásil se k němu až později, když se John stal slavným s Beatles.

On sám v roce 1969 opustil manželku Cynthii a syna Juliana, aby se oženil s avantgardní umělkyní Yoko Ono, s níž měl později syna Seana.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy