K úmrtí Josefa Škvoreckého

4. 1. 2012 8:41
Český spisovatel a zakladatel kanadského exilového nakladatelství 68 Publishers. Autor Zbabělců a Tankového praporu.
Josef Škvorecký pieta
Josef Škvorecký pieta | Foto: Město Náchod

Josef Škvorecký byl známým českým prozaikem, který tvořil převážně v exilu, do nějž odešel po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Jeho novým domovem se stala Kanada, kde s manželkou Zdenou Salivarovou založili v roce 1971 nakladatelství Sixty-Eight Publishers, které vydávalo díla zakázaných československých autorů, včetně jich samých.

První vydanou knihou tohoto nakladatelství byl Škvoreckého Tankový prapor, který se po Sametové revoluci dočkal filmového zpracování. Tato kniha vyšla předtím pouze částečně časopisecky. Práce na jejím vydání byly zastaveny během Škvoreckého přednáškového turné po Severní Americe, z kterého se již nevrátil.

Před emigrací působil jako redaktor v časopisech Plamen a Světová literatura a v nakladatelství Odeon. Jeho románová prvotina byla pro něj zároveň prvním tvrdým střetem s režimem; Zbabělci (1958) jsou jeho reflexí české společnosti bezprostředně po druhé světové válce.

Další z jeho skvělých děl jsou například Špinavý krutý svět, Nové canterburské povídky, Legenda Emöke či Mirákl a Prima sezóna. V posledních dvou uvedených a jiných dílech je hlavní postavou Danny Smiřický, kterého díky Tankovému praporu zná i "nečtenářský" národ.

První literární tvorba Škvoreckého však zahrnovala i poezii. Jeho vzory byly Nezval a Seifert. Jeho rané literární pokusy se datují do období Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1945, po krátké zkušenosti s lékařskou fakultou, přestoupil na fakultu filosofickou na obor angličtina - filosofie, kde získal v roce 1950 doktorát.

Coby exilový spisovatel a vydavatel byl významnou součástí československého kulturního disentu.

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. Zemřel 3. ledna 2012 v kanadském Torontu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Experti z Francie budou vyšetřovat sobotní útok na saúdská ropná zařízení

"V reakci na saúdskou žádost prezident Macron potvrdil korunnímu princovi, že Francie vyšle experty do Saúdské Arábie, aby se podíleli vyšetřování s cílem odhalit původce a způsob provedení útoku," uvedl úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Ten útok odsoudil a ujistil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, že Francie bude usilovat o stabilitu na Blízkém východě.

Útok, z nějž USA viní Írán, dočasně snížil těžbu Saúdské Arábie o polovinu a krátkodobě způsobil nárůst ceny ropy o téměř 20 procent. Kromě toho může zmařit diplomatické snažení Francie, která usiluje o odvrácení konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem, řekli diplomaté agentuře Reuters po jednání Macronova vyslance v Saúdské Arábii.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Peschkeová s Melicharovou v Ósace vítěznou šňůru neprodloužily

Zkušená deblistka Květa Peschkeová s Američankou českého původu Nicole Melicharovou v Ósace na titul z turnaje v Čeng-čou nenavážou. V prvním kole nestačily na ukrajinsko-americký tenisový pár Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová a prohrály 2:6, 6:7. Nepřidají tak body do boje o účast na Turnaji mistryň.

Čtyřiačtyřicetiletá Peschkeová s šestadvacetiletou Melicharovou v neděli vybojovaly v čínském Čeng-čou třetí letošní a celkově pátý společný titul. V pořadí pro WTA Finals jsou pět týdnů před jeho začátkem stále na desátém místě, do Šen-čenu postoupí osm nejlepších dvojic sezony.

před 33 minutami

Tramvaj srazila na Masarykově třídě v Olomouci nezletilou chodkyní. Doprava do centra je zastavena

Nehoda se stala na páteřní tramvajové trati vedoucí od vlakového nádraží do centra města. Doprava je zde nyní zastavena, linky jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Zastavení dopravy způsobilo kolaps na Masarykově třídě.

Nehoda se stala před osmou ráno. "Z prozatím přesně nezjištěných příčin se zde střetla tramvaj s nezletilou chodkyní. Ta utrpěla zranění, s nímž skončila v péči zdravotnické záchranné služby. Veškeré příčiny nehody, její okolnosti a souvislosti, stejně jako celý její průběh, jsou v šetření. V současné době je komunikace je v místě nehody z důvodu šetření uzavřena," uvedla policejní mluvčí.

Podle mluvčí dopravního podniku jsou tramvajové linky jedoucí po Masarykově třídě odkloněny. "Linky 2, 3, 4 a 6, které tudy jezdí, jsou odkloněny přes třídu Kosmonautů. Momentálně nedokážeme odhadnout, na jak dlouho," řekla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Zastavení dopravy způsobilo na Masarykově třídě v ranní špičce kolaps, auta policisté odkláněli po okolních ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy