K úmrtí Josefa Škvoreckého

4. 1. 2012 8:41
Český spisovatel a zakladatel kanadského exilového nakladatelství 68 Publishers. Autor Zbabělců a Tankového praporu.
Josef Škvorecký pieta
Josef Škvorecký pieta | Foto: Město Náchod

Josef Škvorecký byl známým českým prozaikem, který tvořil převážně v exilu, do nějž odešel po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Jeho novým domovem se stala Kanada, kde s manželkou Zdenou Salivarovou založili v roce 1971 nakladatelství Sixty-Eight Publishers, které vydávalo díla zakázaných československých autorů, včetně jich samých.

První vydanou knihou tohoto nakladatelství byl Škvoreckého Tankový prapor, který se po Sametové revoluci dočkal filmového zpracování. Tato kniha vyšla předtím pouze částečně časopisecky. Práce na jejím vydání byly zastaveny během Škvoreckého přednáškového turné po Severní Americe, z kterého se již nevrátil.

Před emigrací působil jako redaktor v časopisech Plamen a Světová literatura a v nakladatelství Odeon. Jeho románová prvotina byla pro něj zároveň prvním tvrdým střetem s režimem; Zbabělci (1958) jsou jeho reflexí české společnosti bezprostředně po druhé světové válce.

Další z jeho skvělých děl jsou například Špinavý krutý svět, Nové canterburské povídky, Legenda Emöke či Mirákl a Prima sezóna. V posledních dvou uvedených a jiných dílech je hlavní postavou Danny Smiřický, kterého díky Tankovému praporu zná i "nečtenářský" národ.

První literární tvorba Škvoreckého však zahrnovala i poezii. Jeho vzory byly Nezval a Seifert. Jeho rané literární pokusy se datují do období Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1945, po krátké zkušenosti s lékařskou fakultou, přestoupil na fakultu filosofickou na obor angličtina - filosofie, kde získal v roce 1950 doktorát.

Coby exilový spisovatel a vydavatel byl významnou součástí československého kulturního disentu.

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě. Zemřel 3. ledna 2012 v kanadském Torontu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy