Inception

29. 7. 2010 10:00
Inception, česky Počátek (distribuční název - ve filmu přeloženo jako Vnuknutí) je nový film režiséra Christophera Nolana, mimo jiné autora úspěšného snímku Memento.
Inception.
Inception. | Foto: WB

Inception, česky Počátek (distribuční název - ve filmu přeloženo jako Vnuknutí) je nový film režiséra Christophera Nolana, mimo jiné autora úspěšného snímku Memento.

Oficiální náklady na výrobu filmu činily 160 milionů dolarů. O tom, že se náklady producentům Inception vrátí, však není pochyb, již na své premiéře v Londýně 13.7.2010 vydělal 21 milionů dolarů, za první víkend pak bez mála 63 milionů.

V Česku měl film premiéru 22.7.2010 a jeho popularita s počtem zhlédnutých repríz stále roste. Není nic neobvyklého na tom, zajít na Inception do kina alespoň dvakrát, pro pravého filmového fanouška je to prý dokonce povinnost.

Režisér zároveň scenárista Christopher Nolan o svém filmu prohlásil, že je to "příběh ze současnosti odehrávající se v architektuře lidské mysli".

Čtěte recenzi Kamila Fily: Počátek je Matrix pro první dekádu 21. Století

Ústřední postavy filmu ztvárnili herci Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt a Ellen Page.

Zajímavost: známá skladba "Non, Je ne Regrette Rien" v podání Edith Piaf, která ve filmu opakovaně zaznívá, je po zpomalení součástí ústřední melodie celého filmu.

Na žebříčku popularity filmového serveru IMDb, tzv. TOP 250, Inception obsadil krátce po svém uvedení 3. pozici po filmech Vykoupení z věznice Shawshank a Kmotr.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy